خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11276
۱۴۰۰/۰۶/۱۰ - ۱۱:۳۸
مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه زمین‌شناسی:

فناوری‌های نو برای نجات خشکسالی به میدان می‌آیند/ چاه‌های ژرف منبع پایان ناپذیری از آب را در دل کویر فراهم می‌کنند

فناوری‌های نو برای نجات خشکسالی به میدان می‌آیند/ چاه‌های ژرف منبع پایان ناپذیری از آب را در دل کویر فراهم می‌کنند
مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه زمین‌شناسی گفت: چالش کم‌آبی با روش‌های فناورانه و مدیریت صحیح منابع حل‌شدنی است.

به گزارش اس.بی پرس، کامبیز مهدی زاده استفاده از آب‌های ژرف و شیرین کردن آب دریا را دو راه برای نجات ایران از خشک‌سالی دانست و بیان کرد: در کوتاه‌مدت تنها دو راه ممکن است، نخستین راه شیرین کردن آب دریا و انتقال آب به مناطقی است که با مشکل کم‌آبی مواجه هستند.

 

دومین راهکار استفاده از ظرفیت آب‌های ژرف است.

 

وی افزود: علت اینکه گفته می‌شود تنها راه، بدین معنی نیست که مدیریت منابع آب را فراموش کنیم، چاه جدید حفر کنیم و همچنان بر کشاورزی سنتی تکیه کنیم بلکه باید الگوهای جدیدی را در رأس برنامه‌های خود قرار دهیم.

 

مهدی زاده بابیان این‌که در دهه‌های اخیر حفر بی‌رویه چاه‌ها و احداث کارخانه‌های ذوب‌آهن و صنایعی که به مصرف آب زیاد نیازمند هستند، بدون انجام مطالعات زمین‌شناسی و زیست‌محیطی مشکلات آبی زیادی را برای کشور ایجاد کرده است.

 

به گفته مشاور معاون علمی و فناوری، صنایع بایستی در مناطق نزدیک به آب ایجاد شوند، نه در استان‌هایی که دست‌به‌گریبان مشکل کم‌آبی هستند.

 

مهدی زاده بابیان این‌که آگاه‌سازی جامعه و توجه به فرهنگ‌سازی در حوزه آب باید موردتوجه جدی قرار بگیرد، ادامه داد: عدم فرهنگ‌سازی، حذف برنامه‌های آموزشی و سرگرمی در حوزه آب و محیط‌زیست و عدم ترویج، الگوی صحیح مصرف، فراموش‌شده است.

 

وی با تأکید بر این‌که ضمن تعریف صحیح مسئله‌ها می‌باید زبان مشترک میان وزارتخانه‌ها ایجاد کرد، افزود: آب همیشه می‌تواند عنصر مناقشه در آینده نه‌چندان دور یا ابزار و سلاحی برای تهدید کشور باشد.

 

خشک‌سالی می‌تواند بحران اجتماعی در کشور ایجاد کند. خشک شدن و کم‌آبی دریاچه‌ها و تالاب‌های ایران عمدتاً محصول اثر انسانی است.

 

وی با تأکید بر این‌که با استفاده از فناوری می‌توان ضمن حل مشکل کم‌آبی، کشاورزی را توسعه بخشید، ادامه داد: خشک‌سالی و تغییر اقلیم به یک معنا نبوده و خشک‌سالی لزوماً محصول تغییر اقلیم نیست، این نوع نگاه که این دو را یکی فرض کنیم نشان‌دهنده عدم توجه به مبانی علمی است.

 

کشور در وضعیت خشک‌سالی است؛ اما این بدین معنی نیست که کشاورزی نکنیم، باید کشاورزان را توانمند کرد، آن‌هم با ابزار فناوری و نوآوری.

 

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری بابیان این‌که آب‌های ژرف می‌توانند امید ژرف کشور برای حل معضل کم‌آبی باشند، اظهار کرد: چند سالی است که معاونت علمی و فناوری پیش‌قراول توجه به این حوزه بکر در کشور شده و بااقتدار و باور به کار خود ادامه می‌دهد.

 

مهدی زاده ادامه داد: بر اساس نتایج حاصل از مطالعات زمین‌شناسی و ژئوفیزیکی و تفسیر داده‌های به‌دست‌آمده، اولین نقطه برای حفر چاه دسترسی به آب ژرف در دشت سیستان انتخاب شد آن‌هم در مکانی که اطلاعات زمین‌شناسی زیادی درباره آن وجود نداشت.

 

وی با اشاره به حفر چاه اکتشافی سیستان یک با ژرفای ۳۰۰۰ متر و خروج آب با فشار زیاد و دمای ۸۷ درجه سانتی‌گراد، عنوان کرد: نخستین گام موفق در مطالعات نوین آب ژرف در کشور، توسط این معاونت برداشته شد.

 

در دومین گام، در اواخر سال ۱۳۹۸ چاه سیستان ۲ حفر شد که نتایج حاصل از آن چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای برای منطقه ترسیم کرد.

 

مدیر طرح توسعه فناوری‌ها و نوآوری‌های زمین‌شناسی با اشاره به حجم بسیار زیاد و کیفیت مناسب آب در مخازن آب ژرف گفت: این مخزن‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و در برخی از کشورها مورد بهره‌برداری قرارگرفته‌اند.

 

مشاور معاون علمی و فناوری، با اشاره به وجود منابع عظیم آب ژرف در زیر کویر لوت بر اساس مطالعات طرح توسعه فناوری‌ها و نوآوری‌های زمین‌شناسی معاونت علمی و فناوری گفت: می‌توان در آینده نه‌چندان دور از این منابع آبی عظیم ژرف بهره‌مند شد.

 

این آب‌ها می‌توانند در بعضی نقاط شور و در بعضی نقاط قابل شرب بوده و منبع پایان‌ناپذیری از آب را در دل کویر فراهم کنند.

 

انتهای پیام/

منبع : mehrnews.com

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد