خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11278
۱۴۰۰/۰۶/۱۰ - ۱۱:۵۶
سازمان بهداشت جهانی:

نوع جدید ویروس کرونا از راه رسید

نوع جدید ویروس کرونا از راه رسید
سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که بر نوع جدیدی از ویروس کرونا موسوم به «مو» (Mu) نظارت می‌کند، این نوع کرونا اولین بار در ماه ژانویه در کلمبیا شناسایی شد.

به گزارش اس.بی پرس، سازمان بهداشت جهانی در اعلامیه هفتگی همه‌گیری خود گفت: Mu که ازنظر علمی بانام B.۱.۶۲۱ شناخته می‌شود، به‌عنوان نوع موردتوجه طبقه‌بندی‌شده است.


این سازمان ادامه داد: این نوع کرونا جهش‌هایی دارد که خطر مقاومت به واکسن‌ها را نشان می‌دهد و تأکید کرد که برای درک بهتر آن به مطالعات بیشتری نیاز است.


در این اعلامیه آمده است: «نوع Mu دارای صور با جهش‌های مختلف است که نشان‌دهنده ویژگی بالقوه فرار ایمنی است.»


نگرانی‌های گسترده‌ای در مورد ظهور جهش‌های جدید ویروس وجود دارد زیرا نرخ عفونت در سطح جهانی در حال افزایش است و نوع بسیار قابل‌انتقال دلتا به‌ویژه در میان افراد واکسینه نشده و در مناطقی که اقدامات ضدویروس کاهش‌یافته رو به رشد است.


همه ویروس‌ها  ازجمله سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲) که باعث کووید -۱۹ می‌شود، باگذشت زمان جهش می‌یابند و اکثر جهش‌ها بر خواص ویروس تأثیر کمی دارند یا هیچ تأثیری ندارند اما جهش‌های خاصی می‌توانند بر خواص یک ویروس تأثیر داشته باشند و بر سهولت انتشار آن، شدت بیماری ایجادشده و مقاومت آن در برابر واکسن‌ها، داروها و سایر اقدامات متقابل تأثیر بگذارند.


سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر چهار نوع نگران‌کننده کووید-۱۹ ازجمله آلفا (Alpha)  در ۱۹۳ کشور و دلتا (Delta)  در ۱۷۰ کشور را شناسایی کرده است.


همچنین این سازمان پنج نوع  ازجمله Mu را اعلام کرده است که باید تحت نظارت باشند.


این ویروس پس از شناسایی در کلمبیا در سایر کشورهای آمریکای جنوبی و در اروپا مشاهده‌شده است.


WHO اعلام کرد که شیوع جهانی آن در بین موارد متوالی زیر ۰.۱ درصد و در کلمبیا، این میزان ۳۹ درصد است.


انتهای پیام/

 

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha