خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11283
۱۴۰۰/۰۶/۱۰ - ۱۵:۳۳
استاندار سیستان وبلوچستان:

اجرای پروژه حیاتی انتقال آب دریا بایستی هر چه زودتر آغاز شود

اجرای پروژه حیاتی انتقال آب دریا بایستی هر چه زودتر آغاز شود
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به خشک‌سالی شرق کشور نگرانی ما در بخش تأمین آب موردنیاز مردم بسیار جدی است لذا اجرای پروژه حیاتی انتقال آب دریا بایستی هر چه زودتر آغاز شود.

به گزارش اس.بی پرس، احمدعلی موهبتی روز چهارشنبه در نشست واگذاری زمین به شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان مجری طرح تولید کنسانتره معدن مس جانجا با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی و نمایندگان این شرکت‌ها اظهار داشت: در این برهه زمانی که توجه مجموعه مسئولان کشوری به‌سوی سیستان و بلوچستان معطوف شده باید از این فرصت طلایی به نحو مطلوب در جهت جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی استفاده کنیم.


 وی افزود: وجود منطقه آزاد چابهار و در آینده نزدیک منطقه آزاد سیستان، مناطق ویژه اقتصادی و پروژه‌های عظیم سیستان و بلوچستان نیازمند حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است.


 استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: همچنین توجه مسئولان کشوری و تلاش مدیران استانی و مجمع نمایندگان علاوه بر توجه سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به استان موجب شده اعتبارات دولتی از عدد ۲ میلیون و ۴۵۰ میلیارد تومان به ۱۰ هزار میلیارد تومان برسد که به‌این‌ترتیب سهم استان ۵ درصد کل اعتبارات کشور است.

 

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تصریح کرد: شرکت کشت و صنعت مکران با اجرای پروژه چندین میلیاردی ۵۵ هزار هکتار از اراضی سواحل مکران را به طرح بزرگ پرورش میگو اختصاص داده و شرکت کشت و صنعت ماهان نیز تولید محصولات کشاورزی گرمسیری به مساحت ۲۰۰ هزار هکتار کارهای تولیدی بزرگی را در کشور و استان هدف‌گذاری کرده است.


موهبتی با اشاره به اکتشاف دو مجموعه بزرگ معدنی طلا و مس در گرید یک کشور خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از این معادن بزرگ در توسعه آینده سیستان و بلوچستان بسیار اثرگذار خواهد بود.


 وی بابیان اینکه برای تأمین نیاز آبی منطقه سیستان که نیمی از جمعیت استان وابسته به آب هیرمند هستند باید به هر شیوه ممکن بایستی به آب برسیم افزود: پروژه چاه‌های ژرف سیستان به نتایج مطلوب رسیده و ازآنجایی‌که شرایط حاکم بر وزارت نیرو در حال حاضر موافق با اجرا این پروژه‌ها است امیدواریم به‌زودی آب موردنیاز مردم منطقه از این طریق تأمین شود.


استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: در حوزه آب‌های ژرف عملیات حفاری سومین چاه ژرف نیز آغاز می‌شود و طبق برآوردها ظرف مدت ۴۰ روز آینده به اتمام می‌رسد و علاوه بر آن ده‌ها چاه ژرف دیگر نیز هدف‌گذاری و اعتبار موردنیاز برای حفر آن‌هم تأمین‌شده است.


 وی بیان کرد: شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان با سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار میلیارد تومان در بحث فرآوری و تولید کنسانتره معدن مس جانجا سرمایه‌گذاری کرده و همه دستگاه‌های متولی در بحث واگذاری زمین و استعلامات مربوطه موظف‌اند همکاری لازم را با این شرکت داشته باشند.


 موهبتی بیان کرد: صورت‌جلسه واگذاری زمین در منطقه اجرای طرح تنظیم‌شده و در پایان جلسه به امضای دستگاه‌های ذی‌ربط می‌رسد و برای شروع عملیات اجرایی پروژه نیز با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و وزرای مربوطه برنامه‌ریزی‌شده است.


وی با اشاره به اینکه کل اعتبارات عمرانی یک‌ساله سیستان و بلوچستان به ۲ هزار میلیارد تومان هم نمی‌رسد خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری ۱۰ هزارمیلیاردی این طرح برای شکوفایی استعداد این منطقه که در شرایط تحریم موردنیاز کشور هم هست در این منطقه دورافتاده و غیرمسکونی یک فرصت استثنایی برای استان است.


استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: این سرمایه‌گذاری به‌تنهایی محرکی برای تمامی معادن کوچک‌مقیاس استان است که با تخصص گروه موردنظر قطعاً در بخش اکتشاف پهنه‌های معدنی بیشتر نیز مؤثر خواهد بود.


وی با تأکید بر همکاری همه دستگاه‌های متولی برای تسهیل و تسریع در اجرای طرح فرآوری و تولید کنسانتره معدن مس جانجا افزود: لازم است به این طرح نگاه توسعه‌ای داشته باشیم چراکه با اجرای این طرح برای بیش از ۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی خواهد شد.

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha