خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11294
۱۴۰۰/۰۶/۱۱ - ۱۲:۲۳

زمان‌بر شدن رسیدگی به پرونده بی‌هویت‌های سیستان و بلوچستان/ بی شناسنامه‌ها کی تعیین تکلیف می‌شوند؟

زمان‌بر شدن رسیدگی به پرونده بی‌هویت‌های سیستان و بلوچستان/ بی شناسنامه‌ها کی تعیین تکلیف می‌شوند؟
معضل بی شناسنامه‌های سیستان و بلوچستان باوجود تلاش ثبت‌احوال همچنان ادامه دارد؛ به نظر می‌رسد باید تشکیل مستمر جلسات شورای تأمین برای تعیین تکلیف این افراد در دستور کار فرمانداران قرار بگیرد.

به گزارش اس.بی پرس، سیستان و بلوچستان دارای بالاترین آمار «فاقدین شناسنامه» یا به عبارت عام افراد «بی شناسنامه» در میان استان‌های کشور است؛ افرادی که ساکن استان و عمده آن‌ها مدعی هویت ایرانی هستند اما مسئولان اعتقاد دیگری دارند. درهرصورت چه ایرانی باشند و چه نباشند باید شرایط آن‌ها تعیین تکلیف شود.


پس از تصویب قانون اعطای شناسنامه به فرزندان دارای مادر با تابعیت ایرانی، انتظار می‌رفت بخش قابل‌توجهی از مشکلات بی شناسنامه‌های استان برطرف شود که با بررسی‌ها مشخص شد ظاهراً تاکنون این قانون در سیستان و بلوچستان مشکل‌گشا نبوده است.

 

ظاهراً افرادی که برای شناسنامه اقدام می‌کنند راه دشواری برای اخذ شناسنامه پیش رودارند!


بیشترین درخواست شناسنامه از طریق قانون مادر ایرانی برای سیستان و بلوچستان است
برای برطرف شدن ابهامات با مدیرکل ثبت‌احوال سیستان و بلوچستان به‌عنوان مسئول مستقیم در استان تماس برقرار شد؛ رضا راحت ده‌مرده در این زمینه اظهار داشت: بخش قابل‌توجهی از افراد بی شناسنامه استان از همین افراد دارای مادر ایرانی هستند و با قانونی که اواخر سال 98 تصویب و اوایل سال گذشته آیین‌نامه، شیوه‌نامه و دستورالعمل‌های آن ابلاغ شد، افرادی که مادر ایرانی و پدر خارجی دارند می‌توانند از طریق همین قانون برای دریافت شناسنامه اقدام کنند و این قانون شامل حال افراد با همه رده‌های سنی می‌شود.


وی ادامه داد: حدود 65 درصد آمار مربوط به افراد ثبت‌نام‌شده در سامانه اتباع امور خارجه برای دریافت شناسنامه از طریق قانون پدر خارجی و مادر ایرانی، مربوط به استان سیستان و بلوچستانی است.

 

ثبت‌نام حتماً در سامانه امور اتباع خارجه انجام می‌شود و پس‌ازآن که این افراد برگه‌های مربوطه را پر کردند، اداره امور اتباع در این زمینه از ما استعلام می‌گیرد که آیا سند مادر مشکل دارد یا خیر؛ چراکه ما در این استان داریم افرادی که به دلیل عدم ثبت فوت و یا خریدوفروش شناسنامه‌های فوتی، غصبی و جعلی، احتمال دارد قصد داشته باشند ثبت‌احوال را گمراه کنند که درزمینهٔ دریافت شناسنامه از طریق مادر ایرانی، تاکنون بیش از یک هزار و 300 استعلام از ما انجام و پاسخ‌های لازم نیز داده‌شده؛ تعدادی نیز رد شده‌اند که به استناد دلایل و مدارکی که داشتیم فرد مدعی صاحب شناسنامه نبوده است.


راحت ده‌مرده گفت: بعد از استعلام از ما، نوبت به استعلام از دستگاه‌های امنیتی می‌رسد که آیا شوهر برفرض مثال افغانستانی یا پاکستانی، مشکل امنیتی دارد یا خیر و بعد از تکمیل پرونده، فرد به ثبت‌احوال ارجاع داده می‌شود و شناسنامه را در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت می‌کند و این یعنی که دیگر به جلسه شورای تأمین و ... نیازی نیست؛ درواقع در این روش ما بر اساس‌نامه اداره امور اتباع شناسنامه را صادر خواهیم کرد.


تعیین تکلیف 2700 بی شناسنامه در گروی نظر شورای تأمین
مدیرکل ثبت‌احوال سیستان و بلوچستان بیان کرد: همان‌طور که گفتم بیش از 1300 استعلام از ما انجام‌شده اما هنوز نامه‌ای به ما برای صدور شناسنامه ارسال نشده اما در رابطه با افرادی که از این طریق اقدام می‌کنند و پدرشان نیز ایرانی است، این‌ها از همان اول باید از طریق پدر برای دریافت شناسنامه اقدام کنند و اسناد و مدارک مربوطه برای ایرانی بودن دریافت می‌شود و مدارک برای بررسی نهایی به شورای تأمین ارسال می‌شود که ما در حال حاضر حدود 2700 پرونده در این زمینه‌داریم که ادعا می‌کنند از پدرشان مدارک نسبی دارند و بعد از تأیید شورای تأمین، بلافاصله شناسنامه این افراد را صادر خواهیم کرد.


وی در پاسخ به این سؤال در رابطه با لزوم آزمایش DNA برای اثبات نسب در پرونده بی شناسنامه‌ها گفت: درواقع برای برخی از افراد نیروهای انتظامی می‌گویند که باید آزمایش DNA انجام شود که امکان دارد برای مثال فرد یا از افراد خانواده نیست که آزمایش نمی‌دهد و یا اینکه هزینه آزمایش را اگر نداشته باشد امکان دارد که او هم نتواند آزمایش انجام دهد که این موضوع را ناجا تصمیم گرفته وگرنه در قانون و آیین‌نامه آزمایش DNA پیش‌بینی‌نشده است.


راحت ده‌مرده افزود: به عبارت بهتر مصوبه‌ای نه در شورای تأمین استان، نه آیین‌نامه و نه قانون به‌عنوان دستورالعمل پیش‌بینی‌نشده و این تصمیم با توجه به شرایط مرزی استان برای جلوگیری از سوءاستفاده اتخاذشده؛ البته قرار بود همه را برای معرفی به آزمایش DNA نفرستند بلکه موارد خاص را به آزمایشگاه معرفی کنند اما هر کس که به اینجا می‌آید، می‌گوید به ما گفتند آزمایش DNA بدهید و جالب اینکه بیشتر رد شدگان پرونده‌های بی شناسنامه، به‌وسیله آزمایش DNA رد نمی‌شوند.


آمار قابل‌توجه بی شناسنامه‌های استان
مدیرکل ثبت‌احوال سیستان و بلوچستان اظهار داشت: از پرونده‌های ثبت‌شده برای بی شناسنامه‌ها در استان، 65 درصد مربوط به پنج شهرستان زاهدان، چابهار، دشتیاری، سراوان و هیرمند بوده که این به دلیل مرزی بودن این شهرستان‌ها است و البته اتباع بیگانه نیز در آن‌ها زیاد زندگی می‌کنند؛ کمتر از 300 پرونده نیز مربوط به 14 شهرستان در استان است و آمار جالبی در رابطه بابی شناسنامه‌های زاهدان داریم که مربوط به همین امسال است که از 70 پرونده بررسی‌شده در این شهرستان، تنها سه پرونده مورد تأیید قرار گرفت و بقیه رد شدند.


وی ادامه داد: این موضوع نشان می‌دهد بیشتر افراد ثبت‌شده در این شهرستان تنها دنبال گرفتن مدارک هستند درحالی‌که ایرانی نیستند. در بیشتر نقاط محروم تأکید کرده‌ایم که نیروهایمان خودشان دنبال بی شناسنامه‌ها بروند چراکه بعضاً این افراد خودشان برای دریافت شناسنامه مراجعه نمی‌کنند.


می‌خواهیم در سراسر استان بی شناسنامگی را پایان دهیم
راحت ده‌مرده بیان کرد: ما می‌خواهیم در دورترین و غیرقابل‌دسترس‌ترین نقاط استان بتوانیم بی شناسنامگی را پایان دهیم و تأکید ما این است که دستگاه‌های امنیتی نظر خود را در اسرع وقت اعلام کنند تا هرچه سریع‌تر مشکل این افراد را حل کنیم چراکه تا وقتی نظر منفی یا مثبت خود را ندهند ما حق صدور شناسنامه نداریم و باید نظریه شورای تأمین شهرستان را داشته باشیم که در این میان نقش فرماندار خیلی مهم است چراکه می‌تواند بگوید بروید و به پرونده‌ها هرچه سریع‌تر رسیدگی کنید و یا دستور تشکیل جلسه شورای تأمین برای بررسی موضوع را بدهد و درصورتی‌که شورای تأمین نظر مثبت دهد، بلافاصله ما شناسنامه این افراد را صادر خواهیم کرد.


مدیرکل ثبت‌احوال سیستان و بلوچستان گفت: ما مشکل حادی برای صدور شناسنامه نداریم، بلکه مشکل ما این بوده که پرونده تشکیل‌شده و بلا اقدام است و ما طبق قانون منتظر نظر مراجع مربوطه برای تعیین تکلیف پرونده‌ها هستیم.


انتهای پیام/

 

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha