خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11313
۱۴۰۰/۰۶/۱۲ - ۱۲:۲۸
مهم‌ترین اخبار حقوقی در هفته‌ای که گذشت:

حواشی تصاویر زندان اوین ادامه دارد/ متهمان پرونده فایل صوتی ظریف احضار می‌شوند

حواشی تصاویر زندان اوین ادامه دارد/ متهمان پرونده فایل صوتی ظریف احضار می‌شوند
احضار متهمان پرونده فایل صوتی ظریف، انتقاد رئیس قوه قضاییه از رانتی شدن برخی کارشناسی‌ها، تشکیل پرونده در خصوص واکسن‌های تقلبی در دادسرای تهران و ... مهم‌ترین اخبار حقوقی ایسنا در هفته گذشته بود.

به گزارش اس.بی پرس، مهم‌ترین اخبار حقوقی و قضایی هفته را می‌خوانید:


انتقاد رئیس قوه قضاییه از رانتی شدن برخی کارشناسی‌ها
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه با انتقاد از رانتی شدن برخی کارشناسی‌ها، گفت: وقتی فرایند انجام یک کارشناسی طولانی می‌شود و یا کارشناس نظریه نادرستی ارائه می‌دهد، باید حتماً از سوی قاضی یا مرکز کارشناسان مورد بازخواست قرار گیرد.

                               
وی در دیدار وزیر اقتصاد تأکید کرد: امروز ما در یک جنگ اقتصادی قرار داریم که دشمن علیه ملت ایران به راه انداخته و باید متناسب با شرایط از سربازان در میدان حمایت شود.

       
رئیس قوه قضائیه، در دیدار با حجت‌الاسلام خطیب وزیر اطلاعات، وزارت اطلاعات را نهادی متعلق به‌نظام و انقلاب اسلامی دانست و با تأکید بر لزوم پایبندی ضابطان به قانون و اخلاق، گفت: رفتار ضابطان با مردم و کسانی که در معرض اتهام قرار می‌گیرند، در افزایش رضایتمندی و اعتماد عمومی به‌نظام تأثیر دارد.

 
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم یکپارچه‌سازی و هماهنگی فعالیت بخش‌های نظارتی درون دستگاه قضا، گفت: این مسئله از سوی معاونت اول قوه قضاییه در دست پیگیری است تا سازوکاری برای هماهنگی و هم‌افزایی بخش‌های نظارتی قوه قضاییه طراحی شود.

       
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم توجه به کرامت در واحدهای قضایی اظهار داشت: حفظ کرامت ارباب‌رجوع، شنیدن حرف مردم و سعه‌صدر در برخورد باکسانی که به دستگاه عدلیه مراجعه می‌کنند، یک وظیفه اخلاقی و سازمانی است و برخورد مناسب با آن‌ها در افزایش رضایتمندی و اعتماد عمومی به‌نظام قضایی و مجموعه حاکمیت تأثیر به سزایی دارد.

 

طبق اعلام مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای هیچ فعالیتی در توییتر ندارد و انتساب هرگونه حساب کاربری به رئیس دستگاه قضا در این شبکه اجتماعی تکذیب می‌شود.

 


صحنه‌های منتشر شده از زندان اوین قابل توجیه نیست/ احضار متهمان پرونده فایل صوتی ظریف
ذبیح‌الله خدائیان در اولین نشست خبری در منصب سخنگویی قوه قضاییه درباره انتشار تصاویر زندان اوین گفت: ما نباید تخلف چند سرباز وظیفه یا کارمند متخلف سازمان زندان‌ها را به‌پای همه کارکنان زحمتکش سازمان زندان‌ها بنویسیم.


خداییان همچنین از برخی انتصابات در دستگاه قضایی خبر داد و گفت: محمدباقر الفت  به‌عنوان معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه انتخاب شد و محمد کاظمی فرد نیز به‌عنوان  رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه منصوب شد که قبل از این معاون همین مرکز بود و عضو هیئت‌علمی دانشگاه هستند.

 

 

ثبت نام آزمون وکالت و کارشناس رسمی تمدید شد/زمان برگزاری آزمون به تعویق افتاد  
سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد: با توجه به تعویق زمان برگزاری آزمون‌های کارشناسان رسمی و وکالت قوه قضائیه به استناد مصوبه هفتاد و نهمین جلسه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مورخ  ۲۵ مرداد مبنی برعدم امکان برگزاری این آزمون‌ها در روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۸ و ۱۹ شهریور زمان برگزاری آزمون کارشناسان رسمی قوه قضائیه به‌روز پنجشنبه مورخ  ۲۲ مهر و آزمون وکالت قوه قضائیه به‌روز جمعه ۲۳ این ماه موکول شد.

 

 

وعده‌های وزیر جدید دادگستری      
ایجاد تعامل میان قوا، ارتقای امنیت قضایی در جامعه، برخورد با متخلفان  و  قانون‌شکنان، تأکید بر تشکیل قرارگاه مبارزه با گرانی و ... ازجمله وعده‌های امین حسین رحیمی وزیر جدید دادگستری است.

اطلاعیه‌ای درباره برگزاری آزمون دفتریاری
آزمون دفتر یاری روز جمعه مورخ ۲۶‏/۶‏/۱۴۰۰ رأس ساعت ۹ صبح در کانون سردفتران و دفتر یاران استان مربوطه برگزار خواهد شد.

 


معاون اول قوه قضاییه: خیلی از تصاویر مونتاژ است و ربطی به زندان ندارند
حجت‌الاسلام محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه در هفته گذشته اعلام کرد: خیلی از تصاویر پخش‌شده مونتاژ است و اصلاً ربطی به زندان ندارند.

 

معاون اول قوه قضاییه در آیین تکریم و معارفه معاون منابع انسانی و امور فرهنگی و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: هر مقدار بتوانیم مراجعه مردم به مراجع و مراکز قضایی را از طریق مرکز آمار و فناوری اطلاعات، با توسعه دستاوردهای الکترونیکی و هوشمند سازی فرآیندهای قضایی کمتر کنیم، همان مقدار موفق هستیم.


 نهایتاً طبق گزارش دادستانی کل کشور و همچنین مرکز حفاظت‌واطلاعات کل قوه قضائیه در خصوص انتشار تصاویری از زندان اوین، مشخص شد از ناحیه بعضی از مأموران زندان تخلفاتی صورت گرفته که بلافاصله دستور داده شد هرچه سریع‌تر متخلفان تحت تعقیب قرارگرفته و حسب مورد به تخلف آن‌ها رسیدگی شود و تا  به امروز ۶ نفر تحت تعقیب قضایی و بازپرسی قرارگرفته، دو نفر بازداشت و باقی با قرار مناسب آزاد شدند.

 

 

انتشار نامه عزل فرمانده یگان حفاظت زندان اوین در بهمن ۹۹
محمدمهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان‌ها تصویر نامۀ دستور عزل فرمانده یگان حفاظت زندان اوین در بهمن سال گذشته، به دلیل نظارت ضعیف بر عملکرد پرسنل را منتشر کرد.

 

 

اجازه ندهید ضابطان به وسایل شخصی و حریم خصوصی افراد تعرض کنند
علی القاصی مهر دادستان عمومی و انقلاب تهران بر لزوم تحقیقات در پرونده‌ها با محوریت قضات تأکید کرد و دستور داد که دادستان‌ها با مطالبه گری از ضابطان، مانع از تعرض به وسایل شخصی و حریم خصوصی افراد شوند.

 

 

مهره‌های یک شبکه بین‌المللی قاچاق مواد مخدر محاکمه شدند
در هفته گذشته جلسه محاکمه مهره‌های یک شبکه بین‌المللی قاچاق مواد مخدر در سوئد به نام‌های «استفان کوین گیلبرت» و «سیمون کاسپر براون» به اتهام حمل مواد مخدر، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

 
انتهای پیام/

 

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha