خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11332
۱۴۰۰/۰۶/۱۳ - ۱۷:۴۰
وقتی حنای دلگان برای کشاورزان رنگ ندارد؛

صنایع تبدیلی راهکاری برای جلوگیری از هدر رفت دسترنج کشاورزان/ اشتغال‌زایی ۲ هزار نفر دستاورد کشت حنا در دلگان

صنایع تبدیلی راهکاری برای جلوگیری از هدر رفت دسترنج کشاورزان/ اشتغال‌زایی ۲ هزار نفر دستاورد کشت حنا در دلگان
شهرستان دلگان به‌عنوان قطب تولید حنا در سیستان و بلوچستان در حالی جایگاه دوم تولید این محصول خوش‌رنگ و لعاب کشور را یدک می‌کشد که به علت نبود دستگاه‌های فرآوری دسترنج چندین ساله کشاورزان آن به کام دلالان می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، از گذشته‌های دور تاکنون حنا در زمره یکی از مهم‌ترین گیاهان زینتی و دارویی به شمار رفته و جایگاه خاصی در آداب‌ورسوم ایرانیان به‌ویژه در برگزاری مراسمات جشن و سرور دارد.

 

رنان جنوب شرق کشور به‌خصوص سیستان و بلوچستان برای ترسیم اشکال زیبا بر دست و رنگ کردن موی سرخود از این محصول استفاده کرده و یا هنگام مراسم حنابندان دست و پای عروس و داماد را حنا می‌بندند تا رنگ سرخ به خود گیرد.

 

این محصول مرغوب کشاورزی فواید و کاربردهای زیادی دارد که بهره‌گیری از آن در صنایع رنگرزی و تهیه لوازم‌آرایشی و بهداشتی، درمان بیماری‌های پوستی، درمان قارچ پوست سر، تقویت مو و رفع شوره سر، رفع اگزما و جلوگیری از عرق دست‌وپا ازجمله مزایای آن است.

 

رنگ حنای دلگان بر دستان دلالان

با این تفاسیر اما شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان پس از رودبار جنوب در استان کرمان که با تولید 25 هزار تن حنا رتبه نخست کشوری را به خود اختصاص داده، جایگاه دوم تولید این محصول خوش‌رنگ و لعاب کشور را در حالی یدک می‌کشد که به علت نبود دستگاه‌های فرآوری و بسته‌بندی دسترنج چندین ساله کشاورزان آن به کام دلالان می‌شود.


 
به گفته بامری یکی از کشاورزان منطقه، نبود دستگاه برای فرآوری و بسته‌بندی موجب شده که دسترنج و عرق جبین کشاورزان ضایع شود و دلالان چند ماه قبل از فصل برداشت، محصول کشاورزان را باقیمتی بسیار نازل خریداری کرده و به خارج از استان ببرند و پس از فرآوری و بسته‌بندی به اسم و برند همان منطقه به فروش برسانند.

 

صنایع تبدیلی حلقه مفقوده بخش کشاورزی

شهناز رفعت پور، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلگان دراین‌باره با اشاره به اینکه دلگان یکی از قطب های تولید حنا در کشور است، بیان کرد: این ظرفیت و پتانسیل موجود در حالی است که این شهرستان همچنان در فقدان صنایع فرآوری و واحدهای صنعتی حناسایی به سر می‌برد.

 

وی تصریح کرد: عدم وجود واحدهای صنعتی منجر به آن شده تا عمده تولید حنای شهرستان به‌صورت خام و فله‌ای به تجار خارج از استان فروخته شود.

 

این مقام مسئول اظهار کرد: از اوایل تیرماه چین اول حنا در سطح سه هزار  ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی دلگان آغاز و پیش‌بینی می‌شود کشاورزان دلگانی بالغ‌بر  ۵ هزار تن حنا در چین اول برداشت کنند.

 

وی با اشاره به اینکه برداشت حنا در شهرستان دلگان در سه چین طی ماه‌های تیر، شهریور و آبان انجام می‌شود، گفت: در حال حاضر با کاشت، داشت و برداشت حنا زمینه اشتغال برای هزار و ۵۰۰ نفر از کشاورزان به‌صورت مستقیم و ۵۰۰ نفر را به‌صورت غیرمستقیم فراهم آورده است.

 

انتهای پیام/

 

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha