خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11333
۱۴۰۰/۰۶/۱۳ - ۱۷:۴۷
متخصص اپیدمیولوژی مطرح کرد؛

نگرانی از ورود «لامبدا» از طریق مرزهای شرقی/همه‌چیز درباره قدرت سرایت‌پذیری و علائم ابتلا به سویه لامبدا

نگرانی از ورود «لامبدا» از طریق مرزهای شرقی/همه‌چیز درباره قدرت سرایت‌پذیری و علائم ابتلا به سویه لامبدا
مجید سرتیپی گفت: ازآنجایی‌که سیستان و بلوچستان در شرق ایران واقع‌شده و کشورهایی مثل هند و جنوب شرق آسیا درگیر لامبدا هستند، این نگرانی وجود دارد که این سویش از طریق مرزهای استان وارد کشور شود.

به گزارش اس.بی پرس، مجید سرتیپی، اپیدمیولوژیست درباره سوش لامبدای کووید بیان کرد: سوش لامبدا جدید نیست، تقریباً یک سال از شروع این جهش می‌گذرد، اولین بار در کشور پرو آمریکای جنوبی اتفاق افتاد و بعدازآن کشورهای مختلف را درگیر کرد و اکنون بیش از ۴۰ کشور در دنیا گرفتار این ویروس هستند.

 

وی ادامه داد: بر اساس مطالعاتی که در سایت سازمان جهانی بهداشت داشتم، صحبت‌های مطرح‌شده در خصوص سوش لامبدا خیلی نگران‌کننده نبود، درست است که شدت بیماری زیاد است اما هنوز ثابت نشده که سرایت‌پذیری بیشتری نسبت دلتا دارد.

 

این متخصص گفت: طبق اعلام سایت سازمان جهانی بهداشت، سرایت‌پذیری لامبدا بین سوش آلفا و دلتاست (انگلیسی و هندی) این خطر وجود دارد که این سوش وارد کشور شود.

 

وی گفت: ازآنجایی‌که سیستان و بلوچستان در شرق ایران واقع‌شده و کشورهایی مثل هند و جنوب شرق آسیا درگیر لامبدا هستند، این نگرانی وجود دارد که این سوش، مثل دلتا از طریق استان وارد کشور شود.

 

احتمال جهش‌های بعدی کرونا

سرتیپی بابیان این‌که نگرانی دوم جهش‌های بعدی است، اظهار کرد: احتمال دارد جهش‌های بعدی اتفاق بیفتد و قدرت سرایت لامبدا را بیشتر کند، این می‌تواند بسیار خطرناک باشد و تنها راه پیشگیری بعد از واکسیناسیون رعایت پروتکل‌هاست.

 

وی با اشاره به علائم سوش لامبدا بیان کرد: کرونا از وقتی شیوع پیداکرده، طیفی از علائم را داشته، اما برخی علائم ازجمله تنفسی شامل سرفه، آبریزش بینی و تنگی نفس و گوارشی شامل تهوع، استفراغ، درد شکم و ایجاد اسهال در انواع سوش ها ثابت بوده است، اما واریانت های مختلف می‌تواند برخی از این علائم را پررنگ‌تر نشان دهد.

 

این متخصص اپیدمیولوژی تأکید کرد: درمجموع تقریباً علائم همه سوش ها یکسان است و ددودسته علامت تنفسی و گوارشی دارند، علائم عمومی مثل ضعف، خستگی، بی‌حالی و تعریق هم می‌توانند ایجاد کنند، بنابراین به همه این علائم باید حساس باشیم و اگر هرکدام از این علامت‌ها را پیدا کردیم، اولین تشخیص باید ابتلا به کرونا باشد و برای تست باید به مراکز ۱۶ ساعته مراجعه کنیم.

 

وی افزود: کسی که علامت پیدا می‌کند به این معنی است که دوره کمون را که بین سه تا ۱۰ روز است، پشت سر گذاشته به این معنی که تقریباً یک هفته از ابتلا گذشته و اگر آزمایش دهد، به‌احتمال‌زیاد مثبت می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود که اگر کسی علامت پیدا کند، حتماً برای تست مراجعه کند، حتی اگر علائم خفیف باشد.

 

انتهای پیام/

 

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد