خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11337
۱۴۰۰/۰۶/۱۳ - ۱۸:۱۱
سبک و سیاقی متفاوت دیدیم

گزارش کاملی از سفر دولت سیزدهم و نخستین گام‌ها در سیستان و بلوچستان

گزارش کاملی از سفر دولت سیزدهم و نخستین گام‌ها در سیستان و بلوچستان
سفر ۲ روزه رئیس‌جمهوری به سیستان و بلوچستان پایان یافت تا آغازی باشد بر رفع مشکلات و توسعه‌ای که به‌زودی در این استان محقق می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، رئیس‌جمهوری در یک سفر سرزده دیروز به سیستان و بلوچستان آمد این سفر از آن سفرها بود که جنسش با سبک و سیاق رفت‌وآمد مسئولان دوره‌های پیشین متفاوت نشان می‌داد.

 

از همان ابتدای ورود رئیس‌جمهوری به فرودگاه کنارک ابتدا مقصدهایی را برای دیدار انتخاب کرد که کاملاً جنس مردمی داشت او به اسکله صیادی کنارک رفت و از نزدیک در جریان موضوعات و مسائل صیادان قرار گرفت و با آنان صحبت کرد گفت‌وگویی که برای خیلی‌ها به‌ویژه صیادان این منطقه و چشمانشان پدیده جدیدی حساب می‌شد.

 

رئیس‌جمهوری در گفت‌وگوی دوم مردمی خودش با حاشیه‌نشینان چابهار هم‌صحبت شد حاشیه‌نشینانی که بیش از نیمی از جمعیت این شهرستان را به خود اختصاص می‌دادند و سهمشان از رفاه و توسعه تنها زاغه و کپر بود.

 

اما سفر رئیس‌جمهوری در روز جمعه با اقدامات و بازدیدهای گوناگونی همراه بود ایشان آغازین ساعات امروز را با سفر به زابل آغاز کردند سفری که در آن بازدید از روستای ملاعلی یکی از نقاط عطف آن محسوب می‌شود روستایی در نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان که تاکنون هیچ نماینده دولتی را به خود از نزدیک ندیده بود بعدازآن رئیس‌جمهوری میان زنده نگاه‌داران فرهنگ عاشورا در سیستان رفت و با جمع کثیری از مردم ملاقات کرد.

 

 

سفر زابل که تمام شد نوبت به نشست‌های تخصصی شهر زاهدان رسید نشست‌هایی که ابتدا با نخبگان، ایثارگران و علمای شیعه و سنی برگزار شد و سپس در نشست شورای اداری به یک جمع‌بندی از سفر ۲ روز رسید. این‌یک گزارش تحلیلی است ازآنچه در سفر رئیس‌جمهوری بر سیستان و بلوچستان گذشت.

 

 

گام‌های مؤثری که باید برداشته شود

رئیس‌جمهوری در همان آغازین ساعات ورودش به سیستان و بلوچستان تأکید بر اهمیت این استان داشت و در گفت‌وگو با خبرنگاران به این نکته اشاره کرد: سیستان و بلوچستان از استان‌های مهم کشور به شمار می‌رود و امیدواریم در این دولت بتوانیم با همکاری جوانان فعال سنی و شیعه گام‌های مؤثری در راستای حل مشکلات موجود برداریم.

 

سید ابراهیم رئیسی سفر به سیستان و بلوچستان را از مهم‌ترین برنامه‌های دولت عنوان کرد و به آشنا شدن با مسائل و مشکلات مردم و مدیران مناطق و شناخت ظرفیت‌های اقتصادی این استان تأکید داشت و بیان کرد: شناخت ظرفیت‌های اقتصادی می‌تواند در منطقه برای ایجاد اشتغال، رونق تولید، رفع مشکلات مردم و کمک به فقرا و محرومان فعال شود.

 

 

فاصله‌هایی که باید کم شود

رئیس‌جمهوری در گفت‌وگوهای متعددی که در سیستان و بلوچستان داشته این نکته تأکید می‌کرد که بعدازانقلاب اقدامات زیادی در این استان انجام‌شده اما نسبت به آنچه باید انجام بگیرد هنوز فاصله‌داریم.

 

وی به ظرفیت‌ها و استعدادهای منطقه برای فاصله گرفتن استان از محرومیت‌ها تأکید و به اهمیت سواحل مکران اشاره کرد و در نشستی که با مسئولان چابهار داشت گفت: بهترین منطقه برای ایرانیان خارج از کشور، حضور و سرمایه‌گذاری در سواحل مکران است.

 

وی اضافه کرد: افزایش تولید و اشتغال و سرمایه‌گذاری در این منطقه برای ما بسیار اهمیت دارد و از حضور و همراهی همه قدردانی می‌کنم تا شاهد پیشرفت باشیم. گام‌هایی برای مردم برمی‌دارم تا شاهد کاهش مشکلات باشیم.

 

 

مرز و اهمیتی که باید در نظر گرفته شود

یکی از مقصدهای که رئیس‌جمهوری در سفر خود به سیستان و بلوچستان انتخاب کرد روستایی در نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان بود انتخاب این روستا از سوی رئیس‌جمهوری نشان از اهمیت و توجه ایشان به مرزها می‌داد مرزهایی که گستره ارتباطی زیادی با کشورهای افغانستان و پاکستان دارد و نقش آن به معنی توسعه تجارت، صادرات و واردات خواهد بود که درنتیجه آن زندگی مردمان دو سوی مرز به بهبودی نزدیک خواهد شد.

 

آیت‌الله رئیسی در جمع مردم روستای مرزی ملاعلی در نقطه صفر مرز ایران و افغانستان گفت: با توجه به امکانی که در مرز برای تبادلات مرزی وجود دارد، آقای استاندار، دستگاه‌های مسئول و گمرکات در نقاط مرزی ضوابط ملزوم را اعلام کنند تا بتوانند دادوستد بین ایران و افغانستان به وجود بیاورند تا به وضعیت اقتصادی مردم در دو طرف کمک کند.

 

 

توسعه به دست مردم در همه جهان و همه کشورهای پیشرفته ثابت‌شده است که برای اینکه یک منطقه به توسعه برسد نیاز اولیه و اساسی آن همت مردم آن مکان است اینکه آلان فرانسه دارای این تراز تجاری و اقتصادی است یا اینکه آلمان آرزویی برای اقتصاد کشورهای مختلف شده نشان از همت مردم آن است از سطح جهانی پایین‌تر بیایم در درون خود کشور ما نیز با بررسی‌های مشخص می‌شود شهر یا استانی که مردمانش خواستند و توانستند توسعه برای آن شهرها محقق شد رئیس‌جمهوری در سفرش به این موضوع تأکید داشت و در جمع مردم سیستان که به مناسبت گرامیداشت قیام خونخواهی امام حسین (ع) برگزار شد گفت: خطاب به همه سیستانی‌ها به‌خصوص جوانان هرگز به فکر این‌که این منطقه را ترک کرده و به منطقه دیگری بروید نباشید، منطقه مال شماست و باید بمانید و به دست توانمند شما این منطقه ساخته شود؛ ما هم در کنار شما هستیم.

 

رئیسی گفت: جوانان عزیز مشکلاتی وجود دارد؛ مسئله کمبود نزولات آسمانی، مشکلات کمبود آب، وضعیت کشاورزی و بعضی از مشکلاتی که از آن رنج می‌برید مثل بیکاری، وضعیت اقتصادی، کسب‌وکارها، وضعیت معیشت و مشکل نبود گاز و همه مشکلاتی که شما می‌دانید و با تمام وجود لمس کردید.

 

وی ادامه داد: از اول کار دولت به مواردی مثل محرومیت‌ها و مشکل کمبودهای موجود توجه کردم و باید دنبال حل این‌ها رفت، اینکه آیا حل‌شدنی است یا نیست می‌خواهم بگویم با داشتن سرمایه‌های خوب، توکل به خدا و اعتمادبه‌نفسی که در این منطقه وجود دارد مشکلات قابل‌حل هستند.

 

رئیس‌جمهوری اظهار داشت: این منطقه معروف است به اعتمادبه‌نفس و مردان و زنانی که در طول تاریخ این اعتماد را در استان و کشورمان داشته‌اند. مشکل حل نشدنی نداریم.

 

 

خیلی از ما ایرانی‌ها چند سالی است که احساس کردیم بسیاری از مشکلات حل نشدنی است مشکلاتی که بعضی از آن‌ها بین‌المللی بود و بعضی از آن‌ها داخلی و ما آن‌ها را قابل‌حل نمی‌دانستیم اما آیت‌الله رئیسی اعتقاد دارد که خیلی از مشکلات قابل‌حل است و مشکلی که درست نشود اصولاً در کشور وجود ندارد ایشان در نشست جمع‌بندی خود در سفر به سیستان و بلوچستان به این موضوع تأکید کرد و گفت:ما مشکل حل نشدنی در کشور نداریم و همه مشکلات قابل‌حل است اما این مهم نیاز به کار کارشناسی، همفکری و هماهنگی همگان دارد.

 

 

پایان سفر و آغاز یک‌راه

هرچند سفر رئیس‌جمهوری به سیستان و بلوچستان پایان یافت اما این پایان آغاز یک‌راه است اتفاقات و صحبت‌هایی و تصمیم‌هایی که در این سفر گرفته شد همگی نشان از این بوده که راه جدیدی پیش روی سیستان و بلوچستان است اینکه رئیس‌جمهور در جای‌جای گفته‌های خود برگرفتن حق آبه مردم سیستان تأکید دارد یا اینکه مسئله گازرسانی و رشد و گسترش راه‌آهن در منطقه دارای اهمیت است همه این‌ها کلیدواژه‌های آینده چهارساله‌ سیستان و بلوچستان در دولت سیزدهم خواهد بود.
 

 

گزارش از زهرا ابراهیمی کوهی

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد