خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11342
۱۴۰۰/۰۶/۱۳ - ۲۱:۱۷
کارشناس مسائل اقتصادی مطرح کرد:

رونق تجارت و رفاه مرزنشینان با توسعه بازارچه‌های مرزی

رونق تجارت و رفاه مرزنشینان با توسعه بازارچه‌های مرزی
کارشناس مسائل اقتصادی گفت: ایجاد بازار در مرز ایران با کشورهای همسایه موجب رونق تجارت و به دنبال آن افزایش رفاه می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، «آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهوری طی روزهای گذشته در سخنانی ایجاد بازارچه‌های مرزی و مبادلات مرزنشینان را مورد اهمیت دانست و گفت: تبادلات مرزی مرزنشینان را در قالب یک بازار کاملاً قانونمند و سامان‌یافته بسیار سودمند می‌دانم. این تبادلات هم ایجاد اشتغال می‌کند و هم نحوه تجارت و دادوستد با کشورهای هم‌جوار را سامان می‌دهد و از قاچاق کالا جلوگیری می‌کند.


در همین راستا، یک کارشناس مسائل اقتصادی بابیان اینکه در سال‌های گذشته توافق برای افزایش بازارچه‌ها در مرز ایران و پاکستان تحول مهمی را رقم‌زده است، خاطرنشان کرد: این اقدام در طول یک سال گذشته در شمال و جنوب مرز ایران انجام شد تا گسترش روابط تجاری را رقم بزند.


«محسن روحی صفت» بابیان اینکه ایجاد بازارچه‌های مرزی تأثیر چشمگیری بر معیشت مردم دارد، اظهار داشت: مرزنشینان می‌توانند تولیدات خود را به‌سرعت در مرز به فروش برسانند زیرا برای دادوستد برخی کالاها مانند محصولات کشاورزی زمان بسیار مورد اهمیت است.


وی افزود: از سوی دیگر مرزنشینان کشور می‌توانند مواد اولیه و کالاهای موردنیاز خود را در کمترین زمان ممکن خریداری و نسبت به رفع احتیاجات خود اقدام کنند.


این کارشناس تأکید کرد: فاصله کوتاه مرزی دو کشور بر قیمت کالا نیز تأثیرگذار است که از مهم‌ترین موارد برای گسترش رفاه برای مرزنشینان محسوب می‌شود.


وی خاطرنشان کرد: استقرار امنیت برای صادرات مرزی، توسعه تجارت را به وجود می‌آورد که بر معیشت مردم به‌طور مستقیم تأثیرگذار است.


روحی صفت تصریح کرد: افزایش ارتباطات اقتصادی بین دو کشور سطح روابط سیاسی را نیز بهبود می‌بخشد و با گره خوردن وضعیت معیشتی میان دو همسایه مرزی ادامه تعامل در زمان مشکلات تضمین می‌شود.


وی بابیان اینکه ارتباط شهر یا استان هم‌مرز و همسایه با یکدیگر موجب شناسایی ظرفیت‌ها می‌شود، اظهار داشت: در صورت توافق دو کشور با یکدیگر می‌توانند در جهت منافع اقدام کرد که رفاه و معیشت را برای مرزنشینان ایجاد می‌کند.


این کارشناس دیپلماسی عمومی می‌تواند موانع را رفع کند، تصریح کرد: کاهش سطح روابط دولت‌ها بخش‌های مختلف اقتصادی را درگیر می‌کند و می‌تواند موجب رقم خوردن بسیاری از مشکلات در مناطق مرزی شود.


به گزارش ایرنا، ایران به‌عنوان کشوری واقع در قاره آسیا و منطقه خاورمیانه با کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق مرزهای زمینی و با آذربایجان، ترکمنستان، روسیه قزاقستان، امارات، قطر، بحرین، عمان، عربستان و کویت مرز دریایی دارد که می‌تواند با افزایش تجارت، از مزایای همسایگی بهره‌مند شود.


بر اساس آخرین اعلام گمرک مجموع تجارت خارجی ایران در پنج‌ماهه نخست سال‌جاری به ۵۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش ۳۴ میلیارد دلار رسید که با تراز یک میلیارد دلاری مثبت سهم صادرات ۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ارزش ۱۷ میلیارد و ۶۶۱ میلیون دلار و سهم واردات ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۶ میلیارد و ۶۳۱ میلیون دلار بود.

 

انتهای پیام/

 

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha