خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11351
۱۴۰۰/۰۶/۱۴ - ۲۰:۴۴
شهردار چابهار:

پارک خلیج پردیسان چابهار رونق گردشگری و صیادی را به دنبال دارد

پارک خلیج پردیسان چابهار رونق گردشگری و صیادی را به دنبال دارد
شهردار چابهار گفت: آزادسازی محدوده گردشگری و ساحلی دریا کوچک چابهار بعد از گذشت ۶۰ سال و ساخت پارک خلیج پردیسان چابهار در محدوده ساحل‌اسکله هفت‌تیر خیابان دریا کوچک، ضمن خرسندی و رضایت شهروندان این شهر بندری، رونق گردشگری و صیادی را به دنبال دارد.

به گزارش اس.بی پرس، شهردار چابهار اظهار داشت: پس از آزادسازی محدوده دریا کوچک، کار آماده‌سازی و احداث پارک بانام مجموعه پردیسان از سال گذشته آغازشده است.


محمد یونس حقانی افزود: این پارک به وسعت حدود ۲۰ هکتار برای ساماندهی و پهلو دهی شناورهای سبک، قایق و لنج‌ها، توسعه زیرساخت‌های تفریحی، گردشگری و انواع سرگرمی‌هاست که احداث ۴۰۰ متر اسکله، ۲ کیلومتر دیوار حفاظت ساحلی، پوشاندن کانال به طول ۲۰۰ متر برای جمع‌آوری آب‌های سطحی و ساخت ۲ پهلو گیر برای کشتی کروز پیش‌بینی‌شده است. «کشتی‌های کروز امروزه به یکی از پایه‌های ثابت صنعت گردشگری تبدیل‌شده‌اند»


وی با اشاره به اینکه پارک پردیسان در سه فاز و با مشارکت منطقه آزاد چابهار در حال اجراست، گفت: اقدامات آماده‌سازی این پارک از اسفندماه سال ۱۳۹۹ آغازشده و بر اساس پیش‌بینی پیمانکار در اسفندماه ۱۴۰۲ تکمیل و افتتاح می‌شود.


شهردار چابهار بابیان اینکه این پارک علاوه بر توسعه گردشگری به رونق صید و صیادی نیز منجر می‌شود، خاطرنشان کرد: پارک خطی ساحلی خلیج، دسترسی آسان مردم به ساحل آرام شهر چابهار را فراهم و در آن مسیر دوچرخه‌سواری، جاده سلامت، محل بازی کودکان، دسترسی مردم به ساحل زیبای دریا کوچک نیز پیش‌بینی‌شده که مکان مناسبی برای استفاده عموم مردم به‌ویژه خانواده‌ها خواهد بود.


رئیس شورای اسلامی شهر چابهار نیز دراین‌باره گفت: ایجاد محدوده جدید گردشگری و صیادی موجب شادی و خوشحالی قشر زیادی از مردم به‌ویژه صیادان و مردم شهر است که بعد از چند سال شاهد بازگشایی می‌شود. این مسیر چند کیلومتری ساحل، پیش‌ازاین در تصرف ادارات مختلف بود.


رحیم جدگال افزود: این اقدام فرمانداری ویژه و شهرداری چابهار و همکاری استاندار سیستان و بلوچستان قابل‌تحسین و سال‌ها در اذهان خواهد ماند.


وی بر تسریع در آماده‌سازی زیرساخت‌های پیش‌بینی‌شده در ساحل و پارک پردیسان تأکید کرد.


رئیس شورای اسلامی شهر چابهار ادامه داد: پارک ساحلی خلیج پردیسان ساحلی ارزشمند در محدوده شهر چابهار به‌ویژه محدوده دریا کوچک است که ظرفیت بالایی برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری دارد.

 

به دلیل احاطه شدن این محدوده از دو طرف از اسکله‌های شهید کلانتری و شهید بهشتی از شدت امواج کاسته و فرصت مناسبی برای بهره‌گیری از دریا و تفریحات آبی فراهم‌شده است.


جدگال افزود: همچنین تقویت ارتباط شهر و ساحل سبب هویت‌بخشی و ارتقای فرهنگ دریایی شده و امکان بهره‌برداری اقشار مختلف را ممکن می‌سازد لذا شهرداری چابهار در راستای اقدامات توسعه شهری و با حفاظت از نوار ساحلی در برابر فرآیندهای دریایی، بهبود زیرساخت‌های سبز شهری و ارتقای سلامت و رفاه ساکنان، ساماندهی نوار ساحلی دریا کوچک را در برنامه توسعه قرار داده است.


وی بیان کرد: این پارک شامل امکانات رفاهی، تفریحی، اقامتی و پذیرایی، در دست اقدام و  اجرا شهرداری چابهار و مشارکت منطقه آزاد است.


رئیس شورای اسلامی شهر چابهار گفت: بخشی از اقدامات همچون مطالعات مرحله نخست و دوم و نقشه‌برداری و هیدرو گرافی در راستای اجرای دیوار حفاظتی باهدف حفظ مستحدثات پشت دیوار، جلوگیری از نفوذ و پیشروی آب دریا است و انجام طراحی پایه و مفهومی پارک پردیسان توسط مشاور انجام‌شده است.


 پارک پردیسان بااعتبار اولیه یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال و مشارکت ۱۰۰ درصدی سازمان منطقه آزاد چابهار و پیمانکاری قرارگاه خاتم‌الانبیا در حال احداث است و پیش‌بینی‌شده تا سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری برسد.

 

انتهای پیام/

 

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha