خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11359
۱۴۰۰/۰۶/۱۵ - ۱۱:۰۷
متخصص اپیدمیولوژی مطرح کرد؛

واکسیناسیون؛ پایان یک بیماری جهانگیر/ تمام واکسن‌های کرونا بالای ۸۰ درصد اثربخشی دارند

واکسیناسیون؛ پایان یک بیماری جهانگیر/ تمام واکسن‌های کرونا بالای ۸۰ درصد اثربخشی دارند
مجید سرتیپی با اشاره به این‌که واکسیناسیون پایان بیماری جهانگیر کرونا را رقم می‌زند، گفت: اگر مردم واکسن نزنند و به ایمنی گروهی که می‌تواند کمک کند، پاندمی را پایان دهیم نرسیم، همچنان موج‌های بعدی را خواهیم داشت.

به گزارش اس.بی پرس؛ مجید سرتیپی، اپیدمیولوژیست درباره شایعاتی که این روزها علیه واکسن کرونا نقل می‌شود، بیان کرد: این‌که واکسن‌ها مؤثر هستند، در سطح دنیا ثابت‌شده است، همه واکسن‌هایی که تاکنون در کشورهای جهان استفاده می‌شود، نشان داده که اثربخشی مناسبی دارد.

 

وی تصریح کرد: به‌صورت میانگین همه واکسن‌ها بالای ۸۰ درصد اثربخشی دارند، به این معنی است که اگر واکسن بزنید احتمال ۸۰ درصد و بیشتر به کرونا مبتلا نمی‌شوید، نکته بعدی این‌که وقتی کسی واکسن دریافت می‌کند به‌احتمال بالای ۹۵ درصد و همان‌طور که برخی عنوان می‌کنند حتی به‌احتمال بالای ۹۹ درصد به بیماری شدید که منجر به بستری یا فوت شود، گرفتار نمی‌شوند، این برای تمام واکسن‌ها تائید شده است.

 

سبقت جریان‌های ضد واکسن

سرتیپی اذعان کرد: متأسفانه مشکلی که با آن مواجه هستیم این است که جریان‌های ضد واکسن از جریان‌هایی که تزریق واکسن را تبلیغ می‌کنند، خیلی فعال‌تر هستند. متأسفانه مردم جنبه منفی پدیده‌ها را پررنگ‌تر می‌بینند.

 

وی تصریح کرد: وقتی چیز جدیدی وارد جامعه می‌شود، هم برای آن تبلیغ منفی صورت می‌گیرد و هم منفی، اما تبلیغ منفی را پررنگ‌تر می‌بینند و به آن توجه می‌کنند، این باعث شده که درصد زیادی از مردم را شاهد باشیم که به واکسن رغبت ندارند و به مراکز مراجعه نمی‌کنند.

 

این متخصص گفت: در رابطه با واکسن کرونا در سیستان و بلوچستان کمترین استقبال را نسبت به سایر مناطق کشور داریم، به همین دلیل است که تاکنون کمبود جدی واکسن نداشتیم، درحالی‌که بقیه دانشگاه‌ها با کمبود مواجه می‌شوند، ما فقط در یک مقطع زمانی واکسن برکت نداشتیم، آن‌هم به این دلیل که خط تولید آن دچار مشکل شده بود.

 

وی تأکید کرد: هیچ زمانی در استان کمبود واکسن نداشتیم، ولی استقبال مردم از واکسن کم است و گروه‌های سنی مراجعه نمی‌کنند که این برای استان خطرناک است.

 

خطر شروع موج‌های بعدی در صورت عدم تزریق واکسن

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اضافه کرد: درست است که‌موج را پشت سر گذاشتیم، اما پاییز را پیش روداریم، سال گذشته موارد مثبت از مهرماه شروع به افزایش کرد و آبان ماه به اوج رسید، اگر مردم واکسن نزنند و به ایمنی گروهی که می‌تواند کمک کند، پاندمی را پایان دهیم، نرسد همچنان موج‌های بعدی را خواهیم داشت.

 

وی بابیان این‌که ایمنی گروهی به این معناست که بیش از ۸۰ درصد جمعیت استان را واکسینه کنیم، گفت: اگر نتوانیم به این هدف برسیم، همچنان شاهد موج‌های دیگر خواهیم بود که احتمال دارد اولین موج از مهرماه شروع شود، موج‌هایی که آسیب‌های جدی به اقتصاد و سلامت و سایر بخش‌های جامعه خواهد زد و  ضررهای جدی را ایجاد خواهد کرد.

 

انتهای پیام/

 

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha

اخبار