خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11362
۱۴۰۰/۰۶/۱۵ - ۱۳:۱۹

حکایتی از یک بندر راهبردی که محاسبات را به هم‌ریخت / آینده ایران از چابهار می‌گذرد

حکایتی از یک بندر راهبردی که محاسبات را به هم‌ریخت / آینده ایران از چابهار می‌گذرد
چابهار که با تکمیل زیرساخت‌هایش مبدأ اقتصاد ایران می‌شود، اهمیتی بین‌المللی دارد.

به گزارش اس.بی پرس، بندر راهبردی چابهار در پهنه سواحل استراتژیک مکران با تکمیل زیرساخت‌ها و تجهیزاتش قرار است مبدأ اسباب‌کشی از خلیج‌فارس باشد و قطب صادرات، واردات و ترانزیت ایران شود. بندر نفتی جاسک در مکران هم خود را آماده می‌کند تا نفت ایران را خارج از خلیج‌فارس صادر کند.


نگاه‌ها در جهان و منطقه به سواحل مکران و قطب آن یعنی چابهار است و مرتب از اهمیت این بندر راهبردی می‌گویند؛ برآورد‌های بین‌المللی نشان می‌دهد با راه‌اندازی کریدور چابهار انتقال بار و کالا نسبت به مسیر سنتی کانال «سوئز» ارزان‌تر می‌شود و ۱۴ روز زودتر به مقصد می‌رسد، اهمیت استراتژیکی که زمانی بیش‌ازپیش نمایان شد که کشتی «اورگیون» فروردین‌ماه امسال یک هفته سوئز را بست.


چابهار محاسبات بین‌المللی را به هم‌ریخت طوری که ترامپ از تحریم آن عاجز ماند و حالا با شرایط شکننده افغانستان، طالبان اعلام کرده به چابهار نیاز دارد؛ نشان به آن نشان که چابهار نه حذف و نه تحریم می‌شود. یک بندر راهبردی با قواره بین‌المللی؛ بااین‌حال پروژه‌های توسعه‌ای و عمرانی‌ ملی و بین‌المللی این بندر به‌جای اینکه با یک مدیریت ملی و جامع اداره شود، با مدیریت ضعیف محلی اداره می‌شود.


انتهای پیام/

 

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha