خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11374
۱۴۰۰/۰۶/۱۶ - ۱۳:۱۹
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست:

تخریب و برداشت از ذخیره‌گاه زیست کره هامون ممنوع است

تخریب و برداشت از ذخیره‌گاه زیست کره هامون ممنوع است
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: هرگونه برداشت از بستر تالاب بین‌المللی هامون به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره و تخریب بستر و پوشش گیاهی آن ممنوع است.

به گزارش اس.بی پرس، وحید پورمردان روز اظهار داشت: تالاب هامون به‌عنوان ذخیرگان زیست‌کره دارای اهمیت ویژه‌ای در دنیا است که حفظ و نگهداری آن ازجمله وظایف ذاتی واصلی سازمان حفاظت محیط‌زیست بشمار می‌رود.


وی گفت: حفاظت و احیا از ذخیره‌گاه زیست‌کره تالاب بین‌المللی هامون در سطوح سازمان مرکزی، اداره کل و اداره شهرستان با همکاری سایر ترجمان‌های ذینفع و دستگاه‌های تصمیم گیر سیستان و بلوچستان ازجمله استانداری با اجرای ده ها برنامه عمرانی، آموزشی و غیره در محدوده تالاب هامون در دستور کار قرار دارد.


مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان افزود: برنامه‌های عمرانی در محدوده تالاب هامون در چارچوب برنامه مدیریت جامع این تالاب و با برنامه‌ریزی و اجرای محیط‌زیست استان در حال انجام است که می‌توان ازجمله آن‌ها به چندین برنامه لایروبی، حفر کانال، قُرق، نهال‌کاری و غیره اشاره کرد.


وی بیان کرد: برقراری گشت‌های مراقبتی و کنترلی شبانه‌روزی یگان حفاظت محیط‌زیست از دیگر برنامه‌های اجرایی در محدوده ذخیره‌گاه زیست‌کره تالاب هامون است.


پورمردان گفت: یگان حفاظت ممحیط‌زیست شهرستان زابل در چند روز گذشته چندین خودروی عمرانی سنگین شامل یک دستگاه بیل مکانیکی و چند دستگاه کامیون کشنده حمل را در محدوده تالاب هامون حین تخریب و برداشت از بستر تالاب، شناسایی و توقیف کرده است.


وی افزود: متخلفان دستگیرشده به همراه پرونده مربوطه برای پیگیری موضوع به مقام قضایی شهرستان تحویل داده‌شده‌اند.


تالاب هامون با وسعت حدود ۵۷۰ هزار هکتار یکی از مهم‌ترین تالاب‌های بین‌المللی بوده که نقش مهمی در تعدیل آب‌وهوای منطقه و اشتغال جامعه بزرگی از مردم بومی دارد.


با توجه به کاهش نزولات آسمانی در طول سالیان گذشته و قطع جریان آب رودخانه هیرمند به‌عنوان مهم‌ترین شاهرگ حیاتی تأمین آب این تالاب شاهد خشک شدن و از بین رفتن بخش زیادی از حیات جوامع محلی است.


خشک شدن تالاب بین‌المللی هامون علاوه بر بیکاری جمعیت زیادی از بومیان محلی سبب توسعه و گسترش گردوغبار و کاهش کیفیت هوا و شرایط زندگی در این منطقه شده است.

 

انتهای پیام/

 

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha