خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11378
۱۴۰۰/۰۶/۱۶ - ۲۰:۴۸

فاجعه کمبود پرستار در پیک پنجم کرونا/ گزارشاتی از مدیریت ۲۵ بیمار با یک پرستار

فاجعه کمبود پرستار در پیک پنجم کرونا/ گزارشاتی از مدیریت ۲۵ بیمار با یک پرستار
معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری با اشاره به مهم‌ترین مشکلات پرستاران، کمبود نیرو را معضلی بسیار جدی خواند و گفت: مهم‌ترین مشکل در پیک پنجم کرونا موضوع کمبود نیرو بود تا حدی که از برخی استان‌ها و شهرستان‌ها گزارشاتی به دستمان می‌رسید که ۲۵ بیمار را یک پرستار مدیریت می‌کند و این شرایط اصلاً خوب نیست.

به گزارش اس.بی پرس، حمیدرضا عزیزی با اشاره به معضل کمبود نیروی پرستاری در کشور، گفت: متأسفانه در حدود ۴ سال گذشته وزارت بهداشت جذب نیروی مناسبی نداشته است و تنها در مقاطع کوتاه و تعداد کم جذب صورت گرفته است که در برابر میزان خروجی ناشی از بازنشستگی، استعلاجی‌ها، مهاجرت و... بسیار ناچیز بوده است.

 

در حال حاضر تعداد پرستار نسبت به تخت بیمارستانی در کشور در بدترین حالت و حدود ۰.۸ به ازای هر تخت است. این عدد در شهرهای محروم نظیر زاهدان و... به ۰.۵ رسیده است که یک فاجعه خواهد بود.


وی گفت: استاندارد موجودِ نسبت پرستار به تخت در برخی نقاط دنیا ۴ پرستار به ازای یک‌تخت است. ما در پایین‌ترین حد استاندارد ۲.۵ پرستار به ازای هر تخت را در نظر گرفتیم که حتی به این عدد هم نرسیدیم.


وی افزود: اهمال‌کاری که مسئولین وزارت بهداشت داشتند سبب شد تا نسبت پرستار به تخت روز بروز کمتر شود و متأسفانه موضوعی که اخیراً باعث گلایه پرستاران شد و نامه‌ای هم به همان دلیل برای معاونت درمان وزارت بهداشت ارسال کردند این بود که وزارت بهداشت به‌جای آنکه بیاید مشکل کمبود نیرو را اساسی و ریشه‌ای حل کند آمدند بخش‌نامه‌ای اعلام کردند که به‌کارگیری دانشجویان و گروه‌هایی مثل مامایی، اتاق عمل و... به‌جای پرستار را مشروعیت دادند که این از جهتی مخالف مسائل قانونی است و از جهتی دیگر در حالی می‌خواهند مشکل کمبود نیروی پرستاری را حل کنند که همکاران سایر بخش‌ها هم به مقدار نیاز نیست.


او بابیان اینکه عدم جذب پرستار در سالیان گذشته آسیب زیادی به‌نظام سلامت وارد کرده است، اظهار کرد: یکی از مشکلات اصلی که در پیک پنجم کرونا با آن مواجه بودیم همین موضوع کمبود نیرو بود تا حدی که از برخی استان‌ها و شهرستان به دستمان می‌رسید که ۲۵ بیمار را یک پرستار مدیریت می‌کند و این شرایط اصلاً خوب نیست.

 

این موضوع به کلان‌شهرها هم رسیده است و در همین تهران در برخی بخش‌ها ۱۵ بیمار بدحال توسط یک پرستار رسیدگی می‌شدند و این فاجعه است. مسئولین سال گذشته قول‌هایی برای استخدام دادند که وزارت بهداشت در اوج بی‌تدبیری علی‌رغم برگزاری آزمون آن‌هم درحالی‌که در ۶ یا ۷ ماه اخیر بدترین شرایط جنگی با کرونا را داشتیم و رکوردهای ابتلا و مرگ‌ومیر شکسته شد، حتی یک نفر را از آن تعداد به سیستم تزریق نکرده است.


عزیزی بابیان اینکه پرستاری در کشورمان به سمت تخصصی شدن می‌رود، تصریح کرد: آلان در مقطع کارشناسی ارشد گرایش مراقبت‌های ویژه راداریم که در بخش‌های ویژه ICU و CCU فعال می‌شوند. از طرفی برخی همکاران نیز به دلیل سابقه کار بالا و کسب مهارت در بخش ویژه‌کار می‌کنند اما اینکه یک پرستاری که به‌تازگی فارغ‌التحصیل شده است را در ICU کووید۱۹ بگذاریم کار معقولی نیست. ازاین‌جهت نیاز است سیستم جذب و استخدام پرستاری تقویت شود که بتوانیم تعداد بیشتری به بخش‌های مراقبت ویژه تزریق کنیم.


وی افزود: درخواست اساسی ما این است که سربازان خط مقدم دفاع از سلامت مردم مانند سایر مدافعین کشور شارژ روحی شوند تا خستگی و فرسودگی طولانی‌مدت آن‌ها برطرف شود. از بُعد مالی نیز حداقل کاری که می‌شود انجام داد این است که مانند خیلی از کشورهای دنیا بخشودگی مالیات بر حقوق پرستاران حداقل در دوران کرونا اعمال شود.


او با انتقاد از به‌کارگیری نیروهای شرکتی در قالب قرارداد ۸۹ روزه، بیان کرد: هنوز در برخی استان‌ها در این شرایط بحرانی پرستاران را ۸۹ روزبه کار دعوت می‌کنند و بعد که پیک فروکش کرد عذر آن‌ها را می‌خواهند. این غیرحرفه‌ای‌ترین رفتار با پرستاران است.


وی با تأکید بر لزوم پرداخت به‌اندازه و به‌موقع مطالبات پرستاران، تصریح کرد: دولت قبل برای اینکه فاصله زمانی پرداختی‌های مطالبات عقب‌مانده را جبران کند، اقدام به کاهش مبلغ کارانه کرد؛ یعنی اگر در بیمارستانی ۱۸ ماه کارانه و اضافه‌کار عقب بود آن را به ۳ یا ۴ ماه رساند اما در عوض مبلغ را کاهش داد که این هم ظلم مضاعف به پرستاران بود.

 

از طرفی پرستاران شبانه‌روزی در حال خدمت هستند و یک‌لحظه سنگر دفاع را ترک نمی‌کنند و تعطیلی رسمی و دورکاری برایشان معنی ندارد ولی هیچ مزایایی برای این عزیزان در قالب اضافه‌کار رد نمی‌شود و این سبب گلایه‌مندی آن‌ها است.

 

ما شرمنده محبت مقام معظم رهبری و مردم هستیم اما امیدواریم مسئولین وزارتی رفتار متناسب با شأن پرستاری را انجام دهند.


معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری، گفت: سه اتفاق خیلی مهم اخیراً در حوزه پرستاری رخ‌داده است. اول آنکه پس از فرمایشات مقام معظم رهبری در روز پرستار سال قبل، مقرر شد که قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری لازم‌الاجرا باشد که در پی آن شورای عالی بیمه آیین‌نامه اجرایی را تصویب کرد و به هیئت دولت ارجاع داد که خوشبختانه در روزهای آخر دولت دوازدهم این آیین‌نامه تصویب و ابلاغ شد و اکنون توقع ما این است که دولت مردمی و انقلابی سیزدهم در فاصله کوتاهی این مطالبه اصلی جامعه پرستاری را اجرایی کند.


وی درباره تزریق دُز سوم واکسن به پرستاران نیز اظهار کرد: صحبت‌های مفصلی در این مورد داشته‌ایم اما نکته دیگری که وجود دارد این است که در چند ماه گذشته هرچقدر که آمار ابتلای جامعه پرستاری به کرونا یا فوت آن‌ها به دنبال تزریق واکسن کاهش یافت اما متأسفانه خانواده پرستارانی که مستقیماً با بیمار کرونایی در تماس بودند مورد آسیب قرار گرفتند و خیلی از این عزیزان نزدیک‌ترین اعضای خانواده خود را از دست دادند که ما پیگیر واکسیناسیون خانواده پرستاران هم هستیم.


عزیزی درباره آخرین آمار ابتلای پرستاران به کرونا و شهدای پرستاری، بیان کرد: بیش از ۱۳۰ شهید پرستاری و حدود ۱۲۰ هزار مبتلابه کرونا از جامعه پرستاری داریم‌. خوشبختانه از اردیبهشت‌ماه به بعد که پرستاران واکسن تزریق کردند تاکنون نسبت شهدای مدافع سلامت نسبت به سال گذشته و ماه‌های قبل از تزریق واکسن بسیار کاهش‌یافته است.

 

افرادی هم که در این مدت از دست دادیم کسانی بودند که یا به هر دلیلی واکسن نزدند یا مشکلات نقص سیستم ایمنی داشتند اما، با تزریق دو دُز واکسن آمارها کاهش‌یافته و هنوز در این جمعیت کسی را پیدا نکردیم که ۲ دُز واکسن تزریق کرده و به رحمت ایزدی پیوسته باشد.


وی با اشاره به اینکه پرونده همه این ۱۳۰ شهید پرستاری در کمیته تعیین مصداق شهدای سلامت تعیین تکلیف نشده است، افزود: این مشکل را ما با دوستانمان در دولت قبل در مجموعه وزارت بهداشت، سازمان امور استخدامی و بنیاد شهید داشتیم و متأسفانه نوع رفتار با خانواده معظم شهدا از نوع بوروکراتیک بود که درشان این خانواده‌ها نبود. هنوز بسیاری از پرونده‌ها با بهانه‌های واهی در صف تعیین تکلیف است.


وی در پایان درباره تلقیح واکسن کرونا توسط گروه پرستاری، گفت: ما به‌عنوان بزرگ‌ترین سازمان مردم‌نهاد در حوزه نظام سلامت آمادگی کامل داریم هر تعداد واکسیناتور در کشور که نیاز است در اختیار سیستم دولتی یا ارگان‌های درگیر قرار دهیم.


انتهای پیام/

 

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد