خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11394
۱۴۰۰/۰۶/۱۸ - ۱۱:۵۷
مدیرکل ثبت‌احوال:

۶۵ درصد نام‌نویسی‌های دریافت شناسنامه مربوط به سیستان و بلوچستان است

۶۵ درصد نام‌نویسی‌های دریافت شناسنامه مربوط به سیستان و بلوچستان است
مدیرکل ثبت‌احوال سیستان‌ و بلوچستان گفت: حدود ۶۵ درصد آمار مربوط به افراد نام‌نویسی شده در سامانه اتباع امور خارجه برای دریافت شناسنامه از طریق قانون پدر خارجی و مادر ایرانی مربوط به این استان است.

به گزارش اس.بی پرس، رضا راحت دهمرده مدیرکل ثبت‌احوال سیستان‌ و بلوچستان بابیان اینکه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه یکی از مهم‌ترین گروه‌های متقاضی شناسنامه در سیستان و بلوچستان هستند اظهار داشت: در پی وقوع جنگ در کشورهای همسایه و مهاجرت غیرقانونی قشر زیادی از اتباع بیگانه به ایران و همچنین ازدواج بدون مجوز قانونی از طرف دولت با زنان ایرانی پس از گذشت چند سال شاهد فرزندان حاصل از این ازدواج‌های شرعی و غیرقانونی بودیم که بدون شناسنامه در این استان زندگی می‌کنند.


وی ادامه داد: با توجه به تصویب قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در سال ۹۸ و تصویب آیین‌نامه اجرایی این قانون از طریق هیئت دولت عمده مشکلات این افراد برطرف می‌شود.


مدیرکل ثبت‌احوال سیستان‌ و بلوچستان تصریح کرد: نام‌نویسی افراد فاقد شناسنامه حتماً در سامانه امور اتباع خارجه انجام می‌شود و پس‌ازآن که این افراد فرم‌های مربوطه را پر کردند اداره امور اتباع در این زمینه از اداره کل ثبت‌احوال برای بررسی صحت سند مادر استعلام می‌گیرد.


وی بابیان اینکه افرادی به دلیل عدم ثبت فوت و یا خریدوفروش شناسنامه‌های فوتی، غصبی و جعلی قصد دارند ثبت‌احوال را گمراه کنند تأکید کرد: در زمینه دریافت شناسنامه از طریق مادر ایرانی تاکنون بیش از یک هزار و ۳۰۰ استعلام از ثبت‌احوال انجام و پاسخ‌های لازم نیز داده‌شده و تعدادی نیز رد شده‌اند که به استناد دلایل و مدارکی که داشتیم فرد مدعی صاحب شناسنامه نبوده است.


دهمرده خاطرنشان کرد: بعد از استعلام ثبت‌احوال نوبت به استعلام از دستگاه‌های امنیتی می‌رسد که آیا شوهر تبعه بیگانه مشکل امنیتی دارد یا خیر و بعد از تکمیل پرونده فرد به ثبت‌احوال ارجاع داده می‌شود و شناسنامه را در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت می‌کند و دیگر به نشست شورای تأمین نیازی نیست و در این روش بر اساس‌نامه اداره امور اتباع این شناسنامه را صادر خواهیم کرد.


انتهای پیام/

 

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha