خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11396
۱۴۰۰/۰۶/۱۸ - ۱۲:۰۹

رشد ۵۳ درصدی صادرات از پایانه‌های مرزی سیستان و بلوچستان

رشد ۵۳ درصدی صادرات از پایانه‌های مرزی سیستان و بلوچستان
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان از رشد ۵۳ درصدی صادرات کالا از پایانه‌های مرزی میلک و میر جاوه در پنج‌ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش اس.بی پرس، ایوب کرد مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ۶۶۵ هزار و ۴۳۳ تن کالا توسط ۲۹ هزار و ۷۸ دستگاه کامیون در این مدت از پایانه مرزی استان صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۵۳ درصدی در تناژ و ۶۰ درصدی در تعداد دستگاه را نشان می‌دهد.


وی از صادرات ۳۱۵ هزار و ۱۹۴ تن از طریق پایانه مرزی میلک به افغانستان در پنج‌ماهه  امسال خبر داد و افزود: با توجه به اهمیت بالای این پایانه مرزی در توسعه مبادلات اقتصادی ایران و افغانستان باوجود بروز تحولات گسترده در این کشور تردد کامیون‌های ترانزیتی به این کشور باقوت تداوم دارد.


مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان سیستان و بلوچستان تجارت و ترانزیت را مهم‌ترین مزیت این استان در سند آمایش سرزمینی عنوان کرد و افزود: موقعیت خاص این استان به لحاظ هم‌جواری با کشورهای افغانستان و پاکستان، مرز آبی کرانه‌های عمان و تسلط بر یکی از مهم‌ترین و استراتژیک ترین راه‌های آبی جهان همراه با منابع و پتانسیل‌های فراوان اقتصادی در مرز سبب شده این استان در سه سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی دارای اهمیت بالا برای کشور باشد.


کرد ادامه داد: گاز مایع، قیر، هیدروکربن، بنزین و گازوئیل عمده کالاهای صادرشده از طریق پایانه‌های مرزی میلک و میر جاوه در این مدت را تشکیل می‌دهند.


وی گفت: همچنین در راستای توسعه روابط اقتصادی سیستان و بلوچستان با کشورهای همسایه در این مدت شاهد واردات ۱۰۳ هزار و ۶۴۸ تن کالا از پایانه مرزی میر جاوه و ترانزیت ۲۴۳ هزار و ۲۷۲ تن کالا نیز از طریق پایانه مرزی میر جاوه و میلک بودیم.


مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: با توجه به روابط خویشاوندی و برادری مردم این استان با شهروندان کشورهای افغانستان پاکستان و اهمیت بالای مرز این استان تمام تلاش این اداره کل با فراهم کردن زیرساخت‌ها در پایانه‌های مرزی میلک و میر جاوه بر گسترش روابط اقتصادی نزدیک با این همسایگان است.


انتهای پیام/

 

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha