خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11405
۱۴۰۰/۰۶/۱۹ - ۱۰:۱۶

طراحی و ساخت آب‌شیرین‌کن خورشیدی - حرارتی (MED-TVC-CSP) در مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه زابل

طراحی و ساخت آب‌شیرین‌کن خورشیدی - حرارتی (MED-TVC-CSP) در مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه زابل
آب‌شیرین‌کن خورشیدی-حرارتی (MED-TVC-CSP) با نیازسنجی و الهام از پتانسیل‌های ارزشمند طبیعی منطقه سیستان توسط شرکت توسعه‌سازان پهنه کیانسه از مجموعه شرکت‌های مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه زابل طراحی و ساخته شد.

به گزارش اس.بی پرس، مهندس محمدرضا جرکه، کارشناس علوم آب و عضو هیئت‌مدیره شرکت توسعه‌سازان پهنه کیانسه، در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه زابل این دستاورد را گامی کوچک در راستای حل مشکلات آبی در حوزه سیستان عنوان کرد. وی پتانسیل بالای انرژی خورشید و وجود ۵۰ میلیون مترمکعب آب‌شور زیرسطحی در منطقه سیستان از یک‌سو و نیاز به تأمین آب شیرین برای مصارف شرب و کشاورزی از سوی دیگر را مبنای ایده خود در طراحی و ساخت این آب‌شیرین‌کن دانست و آن را از نوع آب‌شیرین‌کن‌های چندمرحله‌ای تبخیری - حرارتی (MED-TVC-CSP) معرفی کرد که دانش فنی طراحی و ساخت آن بومی‌سازی شده است.


شایان‌ذکر است طراحی و ساخت این آب‌شیرین‌کن در دو فاز اصلی با مدیریت مهندس جرکه به انجام رسیده است. فاز اول شامل طراحی و ساخت بخش خورشیدی - حرارتی (CSP) دستگاه برای تولید انرژی موردنیاز سیستم بود که عملیات طراحی و ساخت آن بر اساس خاصیت کانونی آینه‌های سهموی انجام‌شده است و در فاز دوم، سیستم آب‌شیرین‌کن MED-TVC در مقیاس نمایشگاهی توسط مهندس پویا مشکینی، کارشناس مکانیک سیالات و عضو هیئت‌مدیره شرکت، طراحی و ساخته‌شده است. در روش MED فرایند شیرین سازی آب در چندین مرحله (effect) و به روش تبخیری - حرارتی صورت می‌پذیرد. در ساخت این دستگاه تمامی قطعات موردنیاز طراحی‌شده است و با تکیه‌بر توان تولیدات صنعتی داخل کشور ساخته‌شده‌اند.


شرکت توسعه‌سازان پهنه کیانسه با محوریت فعالیت در راستای توسعه پایدار در منطقه سیستان در سال ۱۳۹۶ شکل گرفت و تولید این آب‌شیرین‌کن از اولین فعالیت‌های این شرکت است که به نتیجه رسیده است.

 

مهندس الهام محمدی، کارشناس الکترونیک و عضو هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت، ضمن برشمردن برخی از فعالیت‌های این شرکت مانند ساخت دستگاه‌های آزمایشگاهی مانند ویسکومتر، مدل‌سازی توربین‌های بادی و سیستم‌های تهویه بر اساس دانش بومی منطقه، مشاوره و مشارکت در توسعه طرح‌های کشاورزی مکانیزه در منطقه بر اساس پتانسیل‌های جدید منطقه‌ای؛ از آمادگی این شرکت برای همکاری با ارگان‌های دولتی مرتبط با توسعه پایدار در منطقه سیستان خبر داد و دستاوردهای یادشده را حاصل همدلی، همراهی و مشارکت علمی و فنی تمامی اعضای هیئت‌مدیره این شرکت آقایان دکتر علی شهریاری، دکتر محمدرضا پهلوان راد، مهندس مشکینی، مهندس محمدرضا جرکه و دکتر هادی گلوی دانست.


مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه زابل با تمرکز بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای حل معضلات منطقه و ایجاد پل ارتباطی بین دانش و نیازهای جامعه، شرایط فعالیت شرکت‌های متعددی را در زمینه‌های مختلف فراهم کرده است. این مرکز علمی و فنی با تکیه‌بر پتانسیل شرکت‌های متبوع خود، از توانمندی و آمادگی لازم جهت همکاری با شهرداری‌ها، مراکز جهاد کشاورزی، سازمان محیط‌زیست، و دیگر نهادهای اجرایی حوزه سیستان و استان برخوردار است.


انتهای پیام/

 

منبع : msrt.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد