خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11416
۱۴۰۰/۰۶/۲۰ - ۰۹:۱۵

درب و پنجره‌های سیستان به روی طبیعت لاک و مهر شد/قصه تکراری تابستان‌های سیستان

درب و پنجره‌های سیستان به روی طبیعت لاک و مهر شد/قصه تکراری تابستان‌های سیستان
تابستان هرسال مردم سیستان با طوفان‌های 120 روزه دست‌وپنجه نرم می‌کنند، خاک و گردوغبار نفس‌هایشان را به شماره می‌اندازد، کار وزندگی‌شان مختل می‌شود و مسئولانی که هیچ‌کدام از راهکارهایشان تاکنون نسخه عاجلی برای کاهش تبعات شن‌های روان نبوده است.

به گزارش اس.بی پرس، منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون در شمال سیستان و بلوچستان واقع‌شده و همه‌ساله با بادهای موسمی ۱۲۰ روزه که به سبب خشک‌سالی به ۱۶۰ تا ۱۸۰ روز در سال افزایش پیداکرده با مشکلات متعدد روبه‌رو است.


برخی روزها شدت گردوغبار به ۲۰ برابر حد استاندارد می‌رسد و این روزها شتاب بیشتری گرفته و بی‌رحمانه بر خانه وزندگی مردم منطقه می‌تازد به طوری که در برخی از روستاها، خانه‌های مردم در محاصره ماسه‌بادی‌ها قرار دارد.


در روستاهای سیستان به‌ویژه منطقه محمد شاکرم کمتر خانه‌ای است که ماسه‌بادی‌ها به داخل خانه هجوم نبرده باشند و یا پشت درب‌ها کمین نکرده باشند.
با یک نگاه سطحی می‌توان خانه‌های محاصره‌شده در چنبره طوفان و گردوخاک‌ها را دید، به گفته مردم سیستان چشم و دهان و ریه‌های مردم هم از این بلای طبیعی در امان نیستند.
 
100 روستای منطقه سیستان در معرض طوفان و شن‌های روان قرار دارد
مدیرکل ستاد بحران سیستان و بلوچستان بابیان اینکه رئیس ستاد بحران کشور اوایل تیرماه جاری از تمامی کانون‌های بحران در سیستان بازدید کرده و مقررشده اقدامات لازم برای مقابله با طوفان‌های شن و پیگیری حق آبِ انجام شود، گفت: در منطقه سیستان چهار کانون بحران شامل شیله، برنگک، نیاتک و صابوری وجود دارد.


علیرضا شهرکی افزود: تقریباً همه روستاها و شهرها با شدت و ضعف، ولی حدود ۱۰۰ روستا بیشتر از همه در معرض شن‌های روان و طوفان‌ها قرار دارد که بیشتر در حوزه شهرستان هیرمند است.


وی بیان کرد: اگر حق‌بده در داخل کانون‌های بحران هدایت شود تأثیر مستقیم در کاهش ریزگردها و گردوغبار در منطقه سیستان دارد به طوری که در آبگیری تالاب در سال‌های ۱۳۹۸ و  ۱۳۹۹ با آبگیری حدود ۵۰ درصد تالاب هامون میزان گردوغبار در منطقه به مقدار زیادی کاهش یافت.


مدیرکل ستاد بحران سیستان و بلوچستان گفت: ضمن اینکه مدیریت کانون‌های بحران واقع در کشور افغانستان نیز تأثیر زیادی دارد.


خسارت چهار میلیارد ریالی طوفان به شبکه برق زابل
مدیر امور توزیع برق شهرستان زابل در شمال سیستان و بلوچستان گفت: طوفان شدید با سرعت ۱۲۲ کیلومتر بر ساعت، بالغ‌بر چهار میلیارد ریال به شبکه توزیع برق این شهرستان خسارت وارد کرد.


محمد گلی می‌گوید: سقوط تیر، سیم پارگی، سقوط درختان بر روی شبکه‌های برق، قطع کابل سرویس مشترک و فیوز سوزی از عمده دلایل خاموشی‌ها در پی وقوع این اتفاق طبیعی بود، ادامه داد: کلیه شبکه‌های آسیب‌دیده در کوتاه‌ترین زمان ممکن بازسازی و برق مناطقی که دچار خسارت شدند مجدد پایدار شد.

 

محسن حیدری اظهار داشت: این سریع ترین توفان شن زابل در 37 سال اخیر است که تنها شش متر بر ثانیه کمتر از توفان شن سال 1363 این شهر است. پس از سال 63 تاکنون بیشینه سرعت باد در زابل تاکنون 122.4 کیلومتر بر ساعت بوده است.


وی ادامه داد: طوفان امروز زابل شعاع دید افقی در فرودگاه این شهر را به 800 متر کاهش داد و رفت‌وآمدهای جاده‌ای در پنج شهرستان شمال استان را با اختلال همراه کرد.


مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در زهک نیز توفان شن با سرعت 94 کیلومتر بر ساعت، شعاع دید افقی را به 300 متر کاهش داد و موجب افزایش قابل‌توجه غلظت ذرات غبار در هوای شهر شد.


حیدری افزود: شدت طوفان و گردوخاک ناشی از بادهای 120 روزه آن‌قدر زیاد بوده که گردوغبار ناشی از آن به زاهدان نیز نفوذ کرد و ضمن کاهش دید افقی این شهر به 1500 متر، بیشینه غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را هم به 12 برابر حد مجاز رساند.


عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: نفوذ گردوغبار ناشی از بادهای 120 روزه به سایر نقاط استان نیز سبب شد تا شعاع دید افقی در شهرهای نصرت‌آباد به 1500، میر جاوه 2000، خاش، 4000، ایرانشهر و مهرستان 5000، سراوان 6000، راسک 7000 و نیک شهر 8000 متر کاهش یابد.


وی افزود: انتظار می‌رود در ادامه روز بر غلظت ذرات غبار سایر نقاط استان نیز افزوده شود و به‌تدریج شاهد کاهش بیشتر شعاع دید افقی باشیم.


حیدری تصریح کرد: هم‌اکنون اکثر شهرها و روستاهای نیمه شمالی استان تحت تأثیر غبار ناشی از بادهای 120 روزه شمال استان هستند و انتظار می‌رود در ادامه روز مناطق بیشتری درگیر شوند.


مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان پیش‌بینی کرد: بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی، وزش بادهای شدید 120 روزه حداقل تا شنبه در شمال استان و با شدت کمتر در نوار شرقی و غربی استان جریان دارد.


وی گفت: در این مدت در عرض‌های پایین‌تر از شمال استان شاهد افزایش غبار و کاهش کیفیت هواخواهیم بود.

 

این وضعیت سخت و طبیعت خشن منطقه سیستان می‌طلبد مسئولان مربوطه راهکارهای کارشناسی برای مدیریت تبعات طوفان انجام بیندیشند تا حداقل سال آینده مردم این‌چنین در محاصره طوفان شن قرار نگیرند و راهی بیمارستان‌ها نشوند.


صرفاً توزیع «ماسک و تعطیلی ادارات» راهکار عاجل برای مقابله با تبعات طوفان نیست چراکه مردم در خانه‌ها هم از ترکه‌های طوفان شن در امان نیستند.


انتهای پیام/

 

منبع : farsnews.ir

نظرات شما

capcha