خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11429
۱۴۰۰/۰۶/۲۲ - ۱۳:۳۴

۸۸۹ روستای سیستان و بلوچستان به شبکه آب متصل شدند / بهره‌مندی ۲۲۵ هزار نفر از نعمت آب شرب

۸۸۹ روستای سیستان و بلوچستان به شبکه آب متصل شدند / بهره‌مندی ۲۲۵ هزار نفر از نعمت آب شرب
مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان گفت: از ۵۵۹۴ روستای استان، ۸۸۹ روستا در سال ۹۹ تاکنون آبرسانی و رفع تنش شده اند.

به گزارش اس.بی پرس، علیرضا قاسمی، مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان گفت:  در سیستان و بلوچستان ۵۸ درصد برداشت‌های آب برای شهر‌ها و روستا‌ها وابسته به منابع زیرزمینی است و از سوی دیگر ۴۲ درصد برداشت‌های آب وابسته به آب‌های سطحی است که عمده آن به هیرمند و آب‌های مرزی بر می‌گردد. استانی که از حیث منابع آبی فقیرترین استان کشور است با چالش‌های بسیاری برای تأمین آب پایدار روبه‌روست به طوریکه بسیاری از روستا‌ها دارای شبکه است، اما در فصول گرم سال و با کاهش بارندگی‌های سالانه دچار تنش آبی می‌شوند.


وی با بیان اینکه تا پایان سال ۹۸ خدمات شرکت‌های آب و فاضلاب در حوزه شهری و روستایی مجزا بود، اظهار کرد: از ابتدای سال ۹۹ با استفاده از ظرفیت‌های قانونی موجود و تصمیماتی که در دولت گرفته شد، یکپارچه شدن شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی با هدف تجمیع خدمات، استفاده از ظرفیت‌های مشترک برای هر دو دستگاه و ارتقای سطح خدمات به مردم وارد فاز اجرایی شد.


به گفته وی، سیستان و بلوچستان کمتر از ۳.۵ درصد جمعیت کشور را در یک پهنه ۱۱.۴ درصدی در خود جای داده است و بالغ بر ۷ هزار روستا دارد که ۵ هزار و ۵۹۴ روستای آن کد دار و تحت پوشش خدمات آب روستایی قرار دارد.


قاسمی ادامه داد: با توجه به این مهم از همان ابتدای امر جلسات متعددی با مشاورین طرح‌ها، پیمانکاران و همکاران به منظور بررسی و تعیین تکلیف قراداد‌ها با هدف تسریع در آبرسانی و احیای طرح‌های غیرفعال برگزار شد، این ۴۵ جلسه آشنایی کامل با طرح‌ها، خاتمه بعضی از آن‌ها و به پیمان رفتن طرح‌های جایگزین را رقم زد.


انعقاد ۴۰۰ قرارداد کوچک و بزرگ برای اجرای طرح‌ها
وی اضافه کرد: در نهایت بیش از ۴۰۰ قرارداد کوچک و بزرگ در استان ظرف مدت ۶ ماه منعقد شد و توانستیم به کار‌ها سرعت ببخشیم و اقدامات خوبی در این حوزه صورت گرفت.


مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان اذعان کرد: علیرغم اینکه سال ۹۹ با مشکلات و موانع زیادی دست به گریبان بودیم، از لحاظ مالی بدترین سال تخصیص را داشتیم و از لحاظ اقلیمی خشک‌ترین سال و گرم‌ترین سال طی ۵۲ سال گذشته را تجربه کردیم، اما موفق شدیم اقدامات بزرگی را به ثمر رسانیم.


وی افزود: طی بیش از یک سال گذشته ۳۸۹ روستا آبرسانی و ۱۱۵ هزار نفر از نعمت آب شرب سالم و پایدار بهره‌مند شدند و شاخص بهره‌مندی روستا‌های استان از آب شرب ۴.۵ درصد رشد داشت، به طوری که این رشد شاخص با مجموع اقدامات ۳ الی ۴ سال شرکت آب و فاضلاب روستایی برابری می‌کند.


وی اضافه کرد: همچنین ۵۰۰ روستا با جمعیت ۱۱۰ هزار نفر گرفتار تنش آبی شدید بودند، به طوری که بخش اعظم روستا‌ها به صورت تانکری آبرسانی می‌شد، این روستا‌ها رفع تنش شد؛ و در مجموع ۸۸۹  روستا با جمعیت ۲۲۵ هزار نفر آبرسانی و رفع تنش شدند که این اقدام با یاری همه مسئولان استانی و کشوری و تلاش‌های همکاران به ثمر نشست.


قاسمی ادامه داد: تأمین آب شرب سالم و پایدار و خدمت‌رسانی مطلوب به مردم در کوتاه‌ترین زمان بدون اتلاف وقت اولویت شرکت است و با وجود رشد بی‌سابقه شاخص آبرسانی طی یک سال و شش ماه گذشته و گام بلند آبفا در آبرسانی و رفع تنش آبی ۸۸۹ روستای سطح استان، اما تا رسیدن به نقطه ایده‌آل و مطلوب راه بسیار است.


آبرسانی به ۶۱ روستا به همت خیرین
مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: اتفاق مثبت دیگری که در سال گذشته با کمک فعالین عرصه رسانه و به واسطه انتشار کلیپ‌هایی در فضای مجازی رقم خورد، فعال شدن حوزه خیرین کشور برای آبرسانی به روستا‌های استان بود که اقدامات بسیار خوبی در این حوزه انجام شد.


وی افزود: در همین راستا یک مسئول به منظور ساماندهی و برنامه ریزی در بخش خیرین تعیین کردیم و نتیجه جذب خیران و همکاری با آن‌ها انعقاد تفاهم نامه‌های متعدد برای آبرسانی به ۳۵۰ روستا بود و تاکنون ۶۱ روستا به همت خیران آبرسانی شدند و پیش بینی می‌شود، شبکه آب ۳۵ روستا در دو ماه آینده و ۴۰ روستا تا پایان سال مالی ۱۴۰۰ وارد مدار شود.


انتهای پیام/

 

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

امیرعبداللهیان در توییتر مطرح کرد؛

ایران همواره به احترام پاسخ متقابل می‌دهد

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل