خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11438
۱۴۰۰/۰۶/۲۳ - ۱۳:۴۹

وقتی قاضی ورق را برمی‌گرداند/تداوم یک زندگی پنج نفره

وقتی قاضی ورق را برمی‌گرداند/تداوم یک زندگی پنج نفره
بهمن احمدی قاضی شورای حل اختلاف شهرستان زاهدان است که توانست با گفت‌وگویی دوستانه، به زندگی یک خانواده 5 نفرِ که در حال فروپاشی بود، تداوم بخشد.

به گزارش اس.بی پرس، بهمن احمدی قاضی شورای حل اختلاف شهرستان زاهدان است که توانست با گفت‌وگویی دوستانه، به زندگی یک خانواده 5 نفرِ که در حال فروپاشی بود، تداوم بخشد.

 

 تصمیمشان جدی بود، به دادگاه خانواده هم مراجعه کردند تا مسیرشان را از یکدیگر جدا کنند، امروز نوبت رسیدگی داشتند اما دادگاه خانواده کمی شلوغ است، مجبور هستند بر روی صندلی انتظار شورای حل اختلاف بنشینند، نشستن بر این صندلی‌ها همان و عبور ناگهانی قاضی شورای حل اختلاف از مسیرشان همان.

 

چهره غمگین این زوج ناامید توجه قاضی شورای حل اختلاف زاهدان را به خود جلب می‌کند، ناگهان می‌پرسد، آقای محترم چرا به این مکان مراجعه کرده‌اید؟ میگویند طلاق...

 

بهمن احمدی قاضی شورای حل اختلاف است  می‌پرسد نوبتتان کی هست پاسخ می‌دهند یک ساعت دیگر،  قاضی شورای حل اختلاف زوجین را به دفتر خود راهنمایی تا ضمن گذر وقت کمی هم درد دل کنند شاید حال و هوایشان تغییر کند.

 

کمی از تجربیات خود در شناخت آسیب‌های اجتماعی بعد از طلاق برایشان گفت، از مشکلاتی که برای فرزندان طلاق به وجود می‌آید آینده مبهمی که قرار است در آن زندگی کنند و مشکلاتی که پیش رویشان است.

 

این زوج دو دختر و یک پسردارند، دادخواست طلاق آن‌ها در شعبه دوم دادگاه خانواده ثبت‌شده، قاضی شورای حل اختلاف باروی گشاده برایشان وقت می‌گذارد سعی می‌کند آن‌ها را متقاعد کند.

 

قاضی با شنیدن داستان زندگی‌شان و بررسی چرایی به هم زدن یک زندگی بیش از 10 ساله آنها را به سازش دعوت می‌کند، برایشان از عواقب طلاق و آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن که آینده فرزندان را تحت تأثیر قرار می‌دهد می‌گوید.

 

انگار تاکنون کسی برایشان از این زاویه صحبت نکرده بود، آن‌ها فقط به فکر رهایی از یکدیگر بودند بدون توجه به عواقب آن البته شاید عواقب آن را می‌دانستند اما این‌گونه که قاضی برایشان گفت، درک نکرده بودند.

 

زوجین از اینکه بدون تشکیل پرونده  قاضی شورای حل اختلاف وقت خود را برای آن‌ها گذاشته خوشحال شدند به صحبت‌های دلسوزانه قاضی احمدی گوش دادند و بعد گذشت چند دقیقه  کمی به فکر فرورفته و  درنهایت از تصمیم نهایی خود برای طلاق منصرف شدند.

 

این زوج که باید دقایقی دیگر برای ثبت مهر طلاق در شناسنامه‌ها به دفترخانه مراجعه می‌کردند، مسیرشان به سمت خانه تغییر می‌کند.

 

اینجا به نقش مؤثر مشاوره و راهنمایی یک فرد مسلط به امور حقوقی و خانواده پی می‌بریم، سراغ قاضی شورای حل اختلاف که اصلاً ربطی به پرونده نداشت و اتفاقی با این زوج روبه‌رو شد رفتیم تا ماجرا را بهتر بدانیم.

 

بهمن احمدی از نمونه قضاتی است که برای پرونده‌های صلح و سازش بیشتر وقت می‌گذارد که امروز نیز توانست یک خانواده را از فروپاشی نجات دهد.

 

وی می‌گوید: تاکنون ازاین‌گونه پرونده‌ها زیاد داشته‌ام و همیشه تلاش کرده‌ام تا راه سازش و حل‌وفصل اختلافات را به طرفین نشان دهم زیرا نتایج گذشت و سازش در جامعه بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

 

احمدی گفت: احترام و اعتماد عامه جامعه و فعالان حقوقی به دستگاه قضایی درگرو منش، نحوه تصمیم‌گیری و صدور منصفانه و عادلانه احکام قضایی توسط قضات است.

 

وی با اشاره به اینکه  حضرت علی (ع) بهترین قضاوت را سازش و صلح بین طرفین می‌داند گفت:  اگر مردم بدانند قضات از روی دلسوزی و گره‌گشایی  می‌خواهند به آن‌ها کمک کنند، حتماً راحت‌تر مشکلات خود را مطرح می‌کنند، حرمتی که مسند قضاوت در جامعه دارد بسیار بالا است و باید از این ظرفیت به نفع مردم استفاده شود.

 

مصالحه 4 هزار و 370 فقره پرونده در شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان

رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 12 هزار و 726  فقره پرونده به شوراهای حل اختلاف استان وارد که از این میزان 12 هزار و 113 فقره پرونده قابل صلح بوده و 4 هزار و 370 فقره پرونده به مصالحه ختم شده است.

 

حجت‌الاسلام حمیدرضا بندانی در ادامه ضمن قدردانی از تلاش تمامی اعضای شوراهای حل اختلاف در این زمینه گفت:   امروز شوراهای حل اختلاف در میان مردم جایگاه واقعی خود را پیداکرده‌اند  به‌گونه‌ای که نتایج بسیار خوبی برای جامعه به دنبال داشته است.

 

 ایجاد فرهنگ صلح و سازش در جامعه کاهش اطاله دادرسی را به دنبال دارد درنتیجه از افزایش ورودی پرونده به دستگاه قضایی کاسته می‌شود.

 

قطعاً مانند قاضی احمدی در کشور زیاد داریم  قضاتی که گمنام هستند اما سبب خیر، ایجاد تفاهم، تعامل و اجرای عدالت شده‌اند.

 

زهرا ابراهیمی کوهی

 

انتهای پیام/

 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد