خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11440
۱۴۰۰/۰۶/۲۳ - ۲۲:۳۸
ذوالفقاری:

زائران اربعین می‌توانند از مرز مهران برگردند

زائران اربعین می‌توانند از مرز مهران برگردند
معاون امنیتی وزیر کشور با تأکید بر اینکه سهمیه زائرین ایران درنهایت ۶۰ هزار نفر تعیین شد، گفت: شرط هر دو کشور برای اعزام به مراسم اربعین دریافت دو دز واکسن کرونا هست و تست pcr از شروط عراق بود.

به گزارش اس.بی پرس، حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور عصر امروز (سه‌شنبه) در حاشیه جلسه قرارگاه ستاد ملی مبارزه با کرونا که در ساختمان وزارت کشور برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در مورد آخرین تصمیمات برای مراسم اربعین در سفر نخست‌وزیر عراق به ایران ملاقاتی با همکاری وزیر خارجه کشورمان داشتیم و مسائلی که نهایی نشده بود در این جلسه مطرح شد و روز گذشته تیمی به عراق اعزام کردیم و ساعتی قبل آخرین توافقات به امضا رسید.


وی افزود: سهمیه زائرین ایران درنهایت 60 هزار نفر تعیین شد و شرط هر دو کشور برای اعزام به مراسم اربعین دریافت دو دز واکسن کرونا هست و تست pcr از شروط عراق بود.


وی بیان داشت: در زمان اخذ ویزا نیازی به این تست نیست ولی زمانی که لازم است وارد فرودگاه ایران برای اعزام به عراق می‌روند باید تست pcr که 72 ساعت از آن گذشته است را داشته باشند.


ذوالفقاری ادامه داد: مقرر شد وزارت بهداشت ایران از همه زوار تست PCR را به‌صورت رایگان دریافت کنند و اگر کسانی در برگشت تست‌شان مثبت شود قرنطینه خواهند شد و ویزا به مدت یک ماه خواهد بود.


معاون امنیتی انتظامی تأکید کرد: وزیر کشور دررفتن زائرین سمت عراق از طریق مرز زمینی توافق صورت نگرفت و همه مرزهای زمینی به عراق ممنوع است ولی برای کاهش هزینه‌ها، زوار در برگشت می‌توانند از طریق مرز مهران می‌توانند برگردند و نیازی به بازگشت هوایی نیست و تدارکاتی برای برگشت زوار از مرز مهران انجام خواهیم داد.


ذوالفقاری بابیان اینکه ویزا برای مدت یک ماه خواهد بود و به‌عنوان اربعین صادر خواهد شد، گفت: برای آن دسته از زائرین که ممکن است گذرنامه‌شان در عراق مفقود شود هماهنگی شد برگه‌هایی که در کنسولگری ما صادر می‌شود مورد اعتبار قرار گیرد و توسط عراقی‌ها هم پذیرفته شد.


وی ضمن اشاره به حمل مواد غذایی و بهداشتی و نیازهای موکب داران بیام داشت: در این زمینه موفق شدیم موافقت عراق را برای یک سقف معین کسب کنیم تا بتوانیم با کامیون‌ها امکانات موردنیاز موکب داران را به عراق منتقل کنیم.


ذوالفقاری افراد: حتماً دارندگان کامیون‌ها باید واکسن زده باشند و تست pcr منفی داشته باشند و 72 ساعت قبل باید مشخصات خودرو و شماره خودروها به‌طرف عراقی اعلام شود تا هماهنگی لازم برای عبور از مرز ایجاد شود.


وی ادامه داد: ما عبور اتباع دیگر کشورها را از مسیر ایران نداریم و این ممنوع است.


ذوالفقاری با اشاره به اعلام خبر لغو منع تردد شبانه و بحث‌های پیرامون آن تصریح کرد: مصوبه ستاد ملی هنوز تغییر نکرده است و منع تردد شبانه هنوز ادامه دارد ولی آنچه اعلام شد در جهت مشکل کسانی بود که شبانه برای زدن واکسن تردد می‌کردند و امروز ابلاغ کردیم کسانی که شبانه برای زدن واکسن به مراکز شبانه‌روزی می‌روند، لیست کد ملی آن‌ها توسط وزارت بهداشت به راهنمایی رانندگی اعلام شود تا اگر در تردد شبانه برای زدن واکسن جریمه‌شده‌اند، جریمه آن‌ها لغو شود.


معاون امنیتی وزیر کشور همچنین در پاسخ درباره سؤالی در مورد لغو جریمه کسانی که با اعلام رسمی لغو ممنوعیت تردد جریمه‌شده‌اند گفت: کلاً یک‌شب بود و اگر کسی جریمه‌شده باشد می‌تواند به راهنمایی و رانندگی مراجعه کند تا مراعات کنند.


انتهای پیام/

 

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

امیرعبداللهیان در توییتر مطرح کرد؛

ایران همواره به احترام پاسخ متقابل می‌دهد

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل