خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11444
۱۴۰۰/۰۶/۲۳ - ۲۳:۲۴
رئیس کمیسیون عمران مجلس:

۶۰ درصد ظرفیت سدهای کشور خالی است/ مسئله تأمین آب شرب شهرها و روستاها را دنبال می‌کنیم

۶۰ درصد ظرفیت سدهای کشور خالی است/ مسئله تأمین آب شرب شهرها و روستاها را دنبال می‌کنیم
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: آب پشت سدهای کشور در مقایسه با سال گذشته ۳۰ درصد کم‌تر شده و در صورت عدم اتخاذ تدابیر لازم حدود ۵۰۰ شهر و ۵ هزار روستا با بحران آب مواجه خواهند شد.

به گزارش اس.بی پرس، محمدرضا رضایی کوچی در جمع خبرنگاران با اشاره به حضور وزیر نیرو در جلسه امروز بعدازظهر کمیسیون عمران، بیان کرد: در جلسه امروز کمیسیون میزبان وزیر نیرو بودیم. بحث تأمین آب شرب روستاها و شهرها در این نشست موردبررسی قرار گرفت. امروز حداکثر ۴۰ درصد ظرفیت سدهای کشور دارای آب بوده و ۶۰ درصد ظرفیت سدها خالی می‌باشد. امسال نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد آب پشت سدها کم‌تر شده است. این به آن معناست که ما باید در توزیع آب دقت بیشتری داشته باشیم‌.


وی در ادامه اظهار کرد: بیش از ۵۰۰ شهر ما دارای تنش آبی بوده و اگر ما فکری نکنیم درگیر بحران خواهند شد. بیش از ۵ هزار روستا نیز در تأمین آب شرب ممکن است با بحران روبه‌رو شوند. امروز راهکارهای تأمین آب شرب شهرها و روستاها در کمیسیون مورد ارزیابی قرار گرفت. انتقال آب از دریا در برخی از استان‌هایی که دارای آب ژرف هستند و مهار آب‌های سطحی و تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره ۳۰ سد در سطح کشور ازجمله مواردی بود که مطرح شد.


نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: به نظر می‌رسد یکی دیگر از راهکارها حرکت به سمت صرفه‌جویی در مصرف آب است. برخی از مشترکین بی‌مهابا از آب استفاده کرده و به‌نوعی از یارانه بیشتری برخوردار شده‌اند.

 

ما حداکثر یک‌چهارم تمام‌شده قیمت آب از مردم پول دریافت می‌کنیم. این امر باعث شده تا عده‌ای با مصرف غیرمعقول از یارانه بیشتری استفاده کنند.


وی در ادامه تأکید کرد: اگر ما برای مشترکان پرمصرف جریمه بگذاریم یا اینکه باقیمت تمام‌شده پول آب را برای آنان محاسبه کنیم. قطعاً آن‌ها به سمت صرفه‌جویی حرکت خواهند کرد. امروز بحث‌ها مفصلی در این زمینه شد و قرار شد کمیسیون عمران این موضوع را دنبال کند تا درآینده مشکل کمبود آب نداشته باشیم.


وی افزود: در بحث قطعی برق هم مباحثی مطرح شد چراکه با قطعی برق خیلی از پمپ‌های تأمین آب شرب از کار می‌افتند. ما در قانون جهش تولید مسکن که ساخت سالانه بیش از یک‌میلیون واحد مسکونی را پیش‌بینی کرده‌ایم قطعاً نیاز به تأمین برق این منازل نیز داریم. ما درهرحال حاضر بیش از ۱۰ هزار کیلووات کمبود برق‌داریم طبیعتا با ساخت مسکن جدید مصرف نیز بالاتر می‌رود.


وی در پایان بیان کرد: اکنون در حال برنامه‌ریزی برای تشکیل جلسه‌ای مشترک با وزیر نیرو، وزیر راه، وزیر اقتصاد، وزیر نفت و وزیر صمت هستیم. تا بتوانیم هماهنگی‌های لازم برای ایفای نقش هر حوزه برای اجرای قانون جهش تولید و تأمین مسکن را انجام دهیم.


انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

امیرعبداللهیان در توییتر مطرح کرد؛

ایران همواره به احترام پاسخ متقابل می‌دهد

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل