خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11447
۱۴۰۰/۰۶/۲۴ - ۰۹:۰۶
وزیر جهاد کشاورزی:

قانون جامع آبخیزداری در کشور نداریم/ ضرورت حمایت مجلس از لایحه آبخیزداری

قانون جامع آبخیزداری در کشور نداریم/ ضرورت حمایت مجلس از لایحه آبخیزداری
ساداتی نژاد گفت: با توجه به نبود قانون جامع آبخیزداری در کشور، لایحه آبخیزداری به حمایت از مجلس در کمیسیون نیاز دارد.

به گزارش اس.بی پرس، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در مراسم پنجمین گرامیداشت ملی مقام جنگلبان و جان‌نثاران منابع طبیعی با اشاره به اینکه در هر اجتماعی در دنیا منابع طبیعی جزو میراث ماندگار و بین نسلی است، اظهار کرد: آب‌وخاک‌ چیزی نیست که به‌راحتی به دست بیاید چراکه صدها سال زمان می‌برد تا یک سانتی‌متر خاک تشکیل شود یا سال‌ها طول می‌کشد تا یک درخت به بار بنشیند و متأسفانه با یک بی‌احتیاطی ساده از دسترس خارج می‌شود‌.


وی افزود: امروز تخریب‌های بسیار زیادی در عرصه‌های منابع طبیعی وجود دارد که تمامی این عوامل نشان‌می دهد که تغییر اقلیم قصد دارد خسارت سنگینی وارد کند که از این حیثت باید مراقب این میراث باشیم.


ساداتی نژاد با اشاره به اینکه در ۱۳۵ میلیون هکتار کار ما بسیار زیاد است، بیان کرد: تمامی تلاش وزارت جهاد کشاورزی حفاظت از منابع طبیعی است تا بتوانیم در سازمان جنگل‌ها با تمهیدات بهتر، هوشمند سازی در عرصه حریق و جلوگیری از زمین‌خواری داشته باشیم.


وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه عملیات آبخیزداری ردیف بودجه و لایحه قانونی ندارد، گفت: به راین اساس لایحه آبخیزداری به حمایت از مجلس در کمیسیون نیاز دارد که امیدواریم در این دوره اتفاقات خوبی در این حوزه رخ دهد.


وی ادامه داد: در طول چند سال گذشته مقام معظم رهبری توجه ویژه‌ای به حوزه آبخیزداری داشتند که بدین منظور در بحث حفظ آب‌وخاک بعد از سال‌ها فعالیت و رونق خوبی انجام شد که امیدوارم در دوره جدید همه اهتمام خود را در این بخش بکار بگیریم تا منابع طبیعی بتواند با مشارکت مردم در حوزه‌های آبخیز حفاظت و صیانت شود.


ساداتی نژاد افزود: تلاش خواهیم کرد مسائل و مشکلات خدمات جنگلبانان ازجمله بحث استخدامی به‌درستی انجام شود. همچنین در قالب قوانین موردنیاز چه در دولت و چه در مجلس تلاش خود را بکار خواهیم بست که امیدواریم قانون آبخیزداری در این دوره بتواند به سرمنزل مؤثری برسد و از نابسامانی‌هایی که در این حوزه وجود دارد کاسته شود.


وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت کاداستر و سنددار شدن اراضی بیان کرد: کاداستر و سنددار شدن اراضی منابع طبیعی و رفع اختلافات بین منابع طبیعی، مردم و کشاورزان ازجمله مسائل مهمی است که ضرورت دارد هرچه سریع‌تر انجام شود.


به گفته وی، اکثر روستاییان و کشاورزان ما نگرانی‌هایی در این خصوص دارند که امیدواریم در این دوره بتوانیم مشکلات را با برنامه‌ریزی رفع کنیم.


وی با تأکید بر جایگاه ویژه حفاظت از جنگل‌ها در برنامه هفتم توسعه بیان کرد: با توجه به آنکه برنامه هفتم توسعه را در پیش داریم بحث حفاظت از جنگل‌ها و مراتع در این برنامه جایگاه ویژه‌ای داشته باشیم.


در این مراسم با حضور وزیر جهاد کشاورزی و نیکزاد نائب رئیس مجلس شورای اسلامی شبکه رادیویی منابع طبیعی و آبخیزداری در چهار استان کشور افتتاح و همچنین از کارت ویژه ضابطان قضایی برای جنگلبانان رونمایی شد.


در این مراسم از ۱۷ جنگلبانان و جان‌نثاران نمونه و همچنین از خبرنگاران ریحانه یاسینی و مهشاد کرمی تقدیر به عمل آمد.


انتهای پیام/

 

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha