خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11455
۱۴۰۰/۰۶/۲۴ - ۰۹:۵۷

برخی دانشجویان فقط با آسترزنکا می‌خواهند واکسینه شوند/ شهرستان‌ها در زمینه واکسیناسیون جلوتر عمل کرده‌اند

برخی دانشجویان فقط با آسترزنکا می‌خواهند واکسینه شوند/ شهرستان‌ها در زمینه واکسیناسیون جلوتر عمل کرده‌اند
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی درباره دانشجویانی که نتوانستند در سامانه سلامت ثبت‌نام کنند، گفت: مقررشده ما اطلاعات دانشجویانی که با مشکل مواجه شدند را جمع‌آوری کنیم تا سریع‌تر نسبت به ثبت آن‌ها در سامانه اقدام کنیم.

به گزارش اس.بی پرس، شعله خداداد معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی در واکنش به گلایه شورای صنفی این دانشگاه مبنی بر تعلل در واکسیناسیون دانشجویان تحصیلات تکمیلی نسبت به سایر دانشگاه‌ها بیان کرد: دانشجویان یک نگرانی داشتند که البته این موضوع نگرانی ما هم بوده است، زیرا علی‌رغم پیگیری‌های فراوان جهت واکسیناسیون با مسائلی دراین‌بین مواجه شدیم.


وی اضافه کرد: وزارت بهداشت در تقسیم‌بندی‌های خود هر دانشگاهی را زیرمجموعه یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور قرار داده است؛ بنابراین استراتژی معاونت‌های بهداشت گاها با یکدیگر همسو نبوده است، بنابراین دانشگاه تهران واکسیناسیون خود را زودتر از سایر دانشگاه‌ها آغاز کرد.


خداداد گفت: دانشگاه خواجه نصیر برای انجام واکسیناسیون زیر نظر دانشگاه شهید بهشتی است و این دانشگاه در خصوص دادن مجوزها استراتژی خاص خود را دارد، بنابراین همه دانشگاه‌ها در یک مسیر حرکت نکرده‌اند.

 

ازاین‌رو یک نگرانی برای دانشجویان و شورای صنفی دانشگاه ما به وجود آمد. همه در زمینه واکسیناسیون دنبال رعایت عدالت هستند ممکن است این عدالت یک یا دو هفته بافاصله ایجاد شود ولی به‌هرحال موجب نگرانی دانشجویان شد. به‌طورکلی دانشجویان و شورای صنفی ما از این موضوع نگران بودند که چرا در رویه واکسیناسیون به شکل همسان عمل نشده است.


معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی درباره روند واکسیناسیون دانشجویان توضیح داد: در حال حاضر لازم است که داده‌ها و اطلاعات دانشجویان وارد سامانه شود، ممکن است وزارت بهداشت استراتژی‌های خودش را در این زمینه داشته باشد. ظاهراً این سامانه در ابتدا برای دانشجویان دانشگاه تهران و تربیت مدرس بازشده بود ولی روز پنجشنبه هفته گذشته برای دانشجویان ما و تمام دانشجویان باز شد.


وی درباره دانشجویانی که موفق به ثبت داده‌های خود در سامانه وزارت بهداشت نشده‌اند، گفت: اکنون دانشجویان ما نیز می‌توانند در سامانه salamat. gov. ir ثبت‌نام کنند و سپس با به همراه داشتن کارت دانشجویی به مرکزی که انتخاب کردند، مراجعه کنند.


معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی در پاسخ به این سؤال که ظاهراً هنوز سامانه برای دانشجویان فعال نشده است، آیا در این خصوص گزارشی از سوی دانشجویان خودیافت کرده‌اید یا خیر گفت: در این حین ممکن است مشکلاتی هم به وجود بیاید به‌طور مثال امکان دارد اسم و مشخصات یک دانشجو در سامانه آپلود نشده باشد یا اشتباهاتی از این قبیل صورت بگیرد. ازاین‌رو مقررشده ما اطلاعات دانشجویانی که با مشکل مواجه شدند را جمع‌آوری کنیم تا سریع‌تر نسبت به ثبت آن‌ها در سامانه اقدام کنیم.


خداداد تأکید کرد: این مسئله یک فرآیند منطقی است زیرا اطلاعات دانشجویان باید وارد سامانه شود. طبیعی است که این پروسه نیازمند زمان باشد و شاید اشکالاتی به وجود بیاید. زمانی که واکسیناسیون کارکنان و اعضای هیئت‌علمی هم اعلام شد، برای یک سری افراد این مشکل به وجود آمد اما ما پیگیری کردیم و مشکل برطرف شد. به‌هرحال این رویه زمان‌بر است، ما هم این مسئله را شنیده‌ایم اما قطعاً قابل‌حل است.


معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر گفت: دانشجویی که موفق نشده کد ملی خود را وارد سامانه وزارت بهداشت کند، با ما تماس بگیرد، ما حتماً این موضوع پیگیری خواهیم کرد تا آن‌ها از واکسن جا نمانند.


وی در خصوص تزریق دز دوم دانشجویان خوابگاهی گفت: پیش‌ازاین‌ها ما پیگیری‌های زیادی کردیم تا واکسیناسیون دانشجویان انجام شود، در تاریخ دوم و سوم خرداد، دانشجویان خوابگاهی، کارکنان و اعضای هیئت‌علمی دز اول واکسن را دریافت کردند. اکنون در حال برنامه‌ریزی هستیم که در انتهای این هفته یا اوایل هفته آینده دز دوم آن‌ها را بزنیم؛ یعنی تا هفته آینده هر دو دز دانشجویان خوابگاهی، کارکنان و اعضای هیئت‌علمی کامل خواهد شد.


خداداد در پاسخ به این سؤال که اکنون والدین دانشجویان علوم پزشکی هم می‌توانند نسبت به ثبت‌نام واکسیناسیون اقدام کنند، آیا این امکان برای دانشجویان غیر علوم پزشکی هم میسر خواهد شد؟

 

گفت: شرایط دانشجویان علوم پزشکی خیلی متفاوت‌تر است زیرا آن‌ها در خط مقدم سلامت بوده و به‌طور مستقیم با بیمار در ارتباط هستند. اما وقتی یک اقدامی برای آن‌ها صورت می‌گیرد، در آینده شاید به شکل طولانی یا کوتاه برای سایر دانشگاه‌ها هم صورت بگیرد.


معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر خاطرنشان کرد: در مورد واکسیناسیون خانواده‌های دانشجویان هنوز دستورالعملی دریافت نکرده‌ایم ولی قاعدتاً خانواده دانشجویان باید تا آلان موفق به تزریق واکسن شده باشند زیرا در رده‌های سنی بالاتری هستند، به‌علاوه اینکه شهرستان‌ها درزمینهٔ واکسیناسیون جلوتر عمل کرده‌اند.


خداد درباره آمار دانشجویان واکسینه شده بیان کرد: ما در خوابگاه‌ها ۳۰۰ دانشجو داریم که حدود ۲۰۰ نفر آن‌ها واکسینه شده‌اند، افرادی که واکسن دریافت نکرده‌اند عموماً به این دلیل بوده که برند خاصی از واکسن را می‌خواستند اما ما در دانشگاه فقط واکسن برکت و سینوفارم را داشتیم، برای مثال برخی دانشجویان واکسن آسترزنکا می‌خواستند و خودش تمایل نداشتند که با واکسن‌های دیگر واکسینه شوند.


وی بیان کرد: البته دراین‌بین برخی دانشجویانی که علائم مشکوکی داشتند واکسینه نشده‌اند، این دسته از دانشجویان مشکوک به کرونا قرنطینه شده و در اتاق‌ها تک نفره ساکن بودند.


خداداد درباره واکسیناسیون اعضای هیئت‌علمی گفت: همچنین بیش از ۶۰۰ دز واکسن برای کارکنان استفاده‌شده  است. عده‌ای از اعضای هیئت‌علمی و کارکنان به دلیل شرایط سنی و بیماری‌های خاصی که داشتند از پیش واکسینه شده بودند.


معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر در پایان اظهار داشت: امیدواریم زودتر واکسیناسیون کل کشور انجام شود، به‌هرحال باید ۷۰ درصد جمعیت کشور واکسینه شوند.

 

امیدواریم بتوانیم شاهد حضور دانشجویان در شرایط ایمن دانشگاهی داشته باشیم و به‌زودی به شرایط عادی برگردیم.


انتهای پیام/

 

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha