خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11456
۱۴۰۰/۰۶/۲۴ - ۱۱:۵۶
سایه شوم کم‌بارشی بر سر جنوب شرق کشور؛

زخم‌های کهنه هامون نشینان سرباز کرد/ بحران ریزگردها و خشک‌سالی؛ سهم سیستان از حق آبه هیرمند

زخم‌های کهنه هامون نشینان سرباز کرد/ بحران ریزگردها و خشک‌سالی؛ سهم سیستان از حق آبه هیرمند
این روزها ریز گرده‌ای ناشی از خشک‌سالی بیش‌ازپیش در سیستان جولان می‌دهد، زخم کهنه‌ای که علی الاغم عدم ورود حق آبه هامون از هیرمند طی بیش از دو دهه اخیر، امسال به‌واسطه کم‌بارشی شدید سرباز کرده است.

به گزارش اس.بی پرس، رد پای سیاست‌های نسنجیده و ضعف دیپلماسی دولتمردان طی سال‌های گذشته و عدم پایبندی افغانستان به معاهده بین‌المللی در خصوص حق آبه هیرمند، احوال مردمان دیار رستم دستان را پریشان کرده و کابوس هایی به نام خشکسالی شدید و جولان ریزگردها را برای آن‌ها به ارمغان گذاشته است.


ریزگردهایی که امسال به دلیل کم‌بارشی شدید در حوضه آبریز مرزی شرق طی ۳۷ سال اخیر بی‌سابقه بود، کم‌بارشی گسترده‌ای که علاوه بر تشدید خشک‌سالی، سال زراعی تلخی را برای مردمان این دیار رقم زد و نفس‌های بسیاری از مردم را به دلیل پرواز گردوغبار ناشی از بادهای ۱۲۰ روزه به شماره انداخت.

 

وضعیتی که در این منطقه نسبت به دیگر نقاط کشور وخیم‌تر است و این نقطه از کشور را به کم بارش ترین حوضه آبریز کشور تبدیل کرده است.

 

شرایط بارشی سال زراعی جاری بسیار نگران‌کننده است

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان دراین‌باره به خبرنگار ما گفت: شرایط بارش زراعی جاری در سیستان و بلوچستان بسیار نگران‌کننده است و کم‌بارشی شدید و خشک‌سالی گسترده دو چالش جدی این استان محسوب می‌شود، به‌گونه‌ای که معادل ۲ برابر بارش‌هایی که طی امسال ۱۱ ماه گذشته دریافت شده، کسری بارش داریم.

 

وی بابیان این‌که برای نرمال شدن وضعیت بارش استان باید حدود ۷۰ میلی‌متر بارش دریافت کنیم افزود: درمجموع حوضه آبریز مرزی شرق، کم بارش ترین حوضه آبریز اصلی ایران از ابتدای سال زراعی تاکنون بوده، شرایطی که تغییر آن طی روزهای پایانی سال زراعی بعید است.
 

کاهش چشمگیر بارش‌ها در مرزهای شرقی

این مقام مسئول تصریح کرد: تمام بارش‌های دریافتی در حوضه آبریز مرزی شرق تاکنون ۳۷.۵ میلی‌متر معادل ۳.۸ برابر کمتر از میانگین کل بوده است، درحالی‌که سال گذشته طی این مدت زراعی ۱۱۲.۶ میلی‌متر بارش در این حوضه بارید که بیش از ۳۰۰ درصد بیشتر از بارش‌های امسال بود.

 

 

هامون‌های ماشکیل و هیرمند؛ کم بارش ترین حوضه‌های کشور

وی بابیان این‌که این حوضه آبریز از حوضه‌های فرعی نمکزار خواف، هامون هیرمند و هامون ماشکیل تشکیل‌شده است، اذعان کرد: هامون‌های ماشکیل و هیرمند با ۲۰.۷ و ۳۱.۳ میلی‌متر میانگین بارشی کم بارش ترین حوضه‌های فرعی کشور از ابتدای سال زراعی یعنی مهرماه سال گذشته تاکنون بوده‌اند.

 

حیدری گفت: داده‌های سنجش‌ازدور مرکز ملی خشک‌سالی و مدیریت بحران کشور نیز نشان می‌دهد که پوشش برف حوضه‌های آبریز خارجی هامون و هیرمند نسبت به بلندمدت کاهش‌یافته است.
 

 

دالان وزش بادهای ۱۲۰ روزه

وی ادامه داد: این حوضه آبریز به‌نوعی دالان وزش بادهای ۱۲۰ روزه نیز است که از نیمه بهار تا اوایل پاییز در شرق کشور فعال می‌شود. ابن کم‌بارشی سبب شده تا امسال گردوغبار ناشی از وزش این بادها در شمال استان افزایش یابد، به‌گونه‌ای که بعد از ۳۷ سال طی روزهای اخیر شاهد شدیدترین طوفان در این منطقه بودیم.

 

وی اضافه کرد: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش‌یابی بارش قرار نیست در روزهای پایانی سال زراعی تغییر به خصوصی در وضعیت بارش‌های دریافتی استان رخ دهد تا کم‌بارشی امسال جبران شود.

 

 

کاهش کمی و کیفی منابع آب به دلیل کاهش بارندگی

علیرضا قاسمی، مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار ما دراین‌باره بیان کرد: در سیستان و بلوچستان ۵۸ درصد برداشت‌های آب برای شهرها و روستاها به منابع زیرزمینی و ۴۲ درصد آن به آب‌های سطحی وابسته است که عمده آن به هیرمند و آب‌های مرزی برمی‌گردد.

 

به گفته وی، سیستان و بلوچستان از حیث منابع آبی فقیرترین استان کشور محسوب می‌شود و با چالش‌های بسیاری برای تأمین آب پایدار روبه‌رو شده، به‌طوری‌که بسیاری از روستاها دارای شبکه است اما در فصول گرم سال و با کاهش بارندگی‌های سالانه دچار تنش آبی می‌شوند.

 

وابستگی شدید منابع آبی به حوزه‌های آبریز خارج از مرز

این مقام مسئول گفت: وابستگی شدید منابع آب سطحی شمال استان به حوزه‌های آبریز خارج از مرز، کاهش کمی و کیفی منابع آب به دلیل کاهش بارندگی، افزایش هزینه خدمات به علت وسعت استان، پراکندگی کانون‌های جمعیتی و هزینه تأمین مواد اولیه و تجهیزات، عدم تخصیص منابع مالی مناسب جهت اجرای طرح‌های فاضلاب و استفاده مجدد از پساب، استفاده غیرمجاز از سفره‌های آب زیرزمینی توسط کشاورزان ازجمله چالش‌های موجود در این استان است.

 

به گفته وی، فرسودگی منابع تولید، انتقال و شبکه‌های توزیع در سطح شهر و روستاها، افزایش روزافزون درخواست‌ها برای آب‌رسانی سیار به دلیل خشک شدن منابع آب روستایی براثر خشک‌سالی‌های متمادی، بالا بودن سنگ‌بستر در جنوب استان، عدم وجود آبرفت مناسب و وابستگی شدید منابع به نزولات جوی، فرسودگی شدید تأسیسات آب‌رسانی در سطح روستاها و بیلان منفی دشت‌های مرکزی از دیگر چالش‌های استان بوده که بخش اعظم و مهم آن به خاطر خشک‌سالی فراگیر و فقر منابع آبی است.

 

انتهای پیام/

 

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha