خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11466
۱۴۰۰/۰۶/۲۵ - ۱۷:۳۶
استاندار سیستان و بلوچستان:

جهاد سازندگی با تکیه‌بر مردم ایجاد می‌کنیم

جهاد سازندگی با تکیه‌بر مردم ایجاد می‌کنیم
مدرس خیابانی گفت: تمامی ظرفیت‌های سیستان و بلوچستان مورد رصد قرارگرفته و برنامه دارم در این استان جهاد سازندگی بی‌امان و تمام‌عیار با تکیه‌بر ظرفیت مردم برای توسعه منطقه ایجاد کنیم.

به گزارش اس.بی پرس، حسین مدرس‌خیابانی  استاندار سیستان و بلوچستان در آیین تکریم و معارفه استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در مدت‌زمانی که به‌عنوان قائم‌مقام و یا سرپرست سازمان صمت بودم پنج بار به سیستان و بلوچستان سفر کردم و از نزدیک شاهد زحمات خستگی‌ناپذیر برادر زحمتکش خود احمدعلی موهبتی بوده‌ام ایشان فردی توانمند و خستگی‌ناپذیر است که در بحث سیل شبانه‌روز برای کمک‌رسانی به مردم حضور داشت.


وی بیان کرد: نمایندگان مجلس به برخی از ظرفیت‌های سیستان و بلوچستان اشاره کردند که در میان آن‌ها برخی ظرفیت‌ها مانند تنها بندر اقیانوسی کشور و بیشترین ظرفیت مرزی خاص این استان است.


استاندار سیستان و بلوچستان با تأکید بر این نکته که سیستان و بلوچستان جزو پنج استان برتر اطلس تابش کشور است و می‌توان در آن از ظرفیت نیروگاه خورشیدی بهره برد افزود: امروز دولت عزمی جدی برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی دارد.


وی اظهار داشت: سیستان و بلوچستان دارای معادن غنی است که تاکنون دست‌نخورده مانده و می‌توان باوجود آن‌ها زمینه جذب سرمایه‌گذاران را فراهم کرد این‌ها یکی از برنامه‌های اعلامی بنده در هیئت‌وزیران بود و می‌تواند سرریز بنگاه‌های بزرگ اقتصادی مانند مس، فولاد مبارکه و سایر سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، تعاونی و معدن ماران برای استفاده از ذخایر معدنی استان ازجمله مس، طلا، سنگ‌های تزئینی، کرومیت و غیره باشد.


مدرس‌خیابانی تصریح کرد: در مجموع سیستان و بلوچستان باوجود وسعت و پهناوری و به لحاظ موقعیت‌ها و پتانسیل‌هایی که دارد می‌تواند با اجرای طرح‌های مختلف در بحث آب، پرورش دام و سایر استعدادهای عظیم زمینه‌ای برای توسعه، اشتغال‌زایی و رفع محرومیت باشد.


وی ادامه داد: این نوید را می‌دهم که سیستان و بلوچستان با یک حساسیت ویژه از سوی دولت سیزدهم دنبال می‌شود خیلی امیدوارم که با اجرای همین جهاد سازندگی بی‌امان و برکت حضور مسئولان نظامی، انتظامی، امنیتی و مدیران دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف که این استان را کارگاه سازندگی کرده‌اند بتوانیم تمام شاخص را در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و امنیتی مطلوب‌تر کنیم.


استاندار سیستان و بلوچستان تأکید کرد: تردید نداریم که مسیر بسیاری از معضلات و مشکلات استان در حوزه‌های امنیتی، اجتماعی و فرهنگی از طریق توسعه، اشتغال‌زایی و محرومیت‌زدایی حتماً حل خواهد شد و به‌یقین توسعه و پیشرفت تحقق پیدا خواهد کرد.


وی به چهار نکته تأکیدی آیت‌الله رئیسی اشاره و بیان کرد: حفظ و ارتقاء وحدت و برادری موجود بین اقوام و مذاهب موجود در سیستان و بلوچستان و پیشگیری از اقدامات تفرقه‌افکنانه جریان‌های افراطی به لحاظ اینکه اقوام بلوچ و سیستانی و مردم شیعه و سنی استان در سالیان متمادی با همدیگر زندگی برادرانه داشته‌اند استفاده از نیروهای کارآمد بومی و ظرفیت منابع انسانی توانمند و شایسته بال اخص جوانان، تأکید بر ارتقاء امنیت مرز با کمک و همت مردم منطقه به‌عنوان مرزداران شایسته کشور و ساماندهی و ضابطه‌مند کردن مبادلات مرزی و سوخت بری موارد تأکید شده به بنده است که برای تحقق این اهداف قطعاً از ظرفیت نیروهای توانمند بومی، اقوام و قومیت‌های مختلف استفاده خواهیم کرد و این مهم سرلوحه کاره‌ای بنده خواهد بود.


مدرس‌خیابانی خاطرنشان کرد: مطمئن باشید هیچ تضاد و تفاوت قومیتی، طایفه‌ای و مذهبی نمی‌تواند مانع روند توسعه و پیشرفت سیستان و بلوچستان و رفاه مردم شود و تأکید بنده نیز حفظ انسجام، یکپارچگی و وحدت موجود در استان است چراکه امنیت هم پیش‌نیاز و هم نتیجه توسعه است و همه اقداماتی که در این استان به لحاظ زیرساختی، عمرانی و آبادانی پیش می‌رود نیازمند امینت بوده که خوشبختانه در سیستان و بلوچستان وجود دارد.


وی بیان کرد: تمامی کارها در حوزه رفاه، آبادانی، اشتغال‌زایی، سازندگی و محرومیت‌زدایی همه و همه در مقوله امنیت است امنیتی که اکنون نیروهای مسلح برقرار کردند به لطف خدا با اجرای طرح‌های توسعه و محرومیت‌زدایی همان امنیتی که مرزداران و مردم خوب استان می‌توانند با تثبیت سکونت و تراکم جمعیتی آن را برقرار کنند کما اینکه در طول ۴۲ سال عمر بابرکت نظام جمهوری اسلامی ایران اتفاق افتاده است.


استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: تعامل با همه دستگاه‌ها، نهادها و تشکل‌هایی که برای آبادانی و سازندگی سیستان و بلوچستان نقش دارند مانند گروه‌های جهادی، تشکل‌های مردمی و قومی، قرارگاه خاتم‌الانبیاء، ستاد اجرایی فرمان امام راحل و بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن و تمام دستگاه‌های اجرایی و عمومی همه باید با یکدیگر برای ساختن استان کمک کنیم و معتقد هستم که همه ایران باید برای آبادانی این استان همت کنند و مطمئن هستم در دولت مردمی آیت‌الله رئیسی و نیز نگاه ویژه‌ای که رهبر معظم انقلاب به این منطقه دارند این مهم محقق می‌شود.


وی بیان کرد: همگان می‌دانیم قطب دنیا در حال تبدیل‌شدن از غرب به شرق و رشد تجاری به سمت اقیانوس هند و چین است که گذرگاه آن‌ها سیستان و بلوچستان است و باید با طرح‌های متعددی که از جنس ارتباطات ریلی، دریایی و جاده‌ای یا کریدور چابهار به میلک داریم بهره گرفته و برای پیشرفت این استان کارکنیم.


مدرس خیابانی بابیان اینکه بزرگ‌ترین برنامه ما در سیستان و بلوچستان بحث انتقال آب از دریای عمان است خاطرنشان کرد: این مهم دیگر آرزو نیست همان‌طور که نیاکان ما آب قنات را آوردند و هزاران سال است از آن استفاده می‌کنیم انتقال آب از دریا نیز محقق می‌شود و این مهم از اوجب واجبات است که باید مطالبه عمومی باشد در تحقق این مسیر نیز از کمک‌های دولت، معادن و صنعت استفاده خواهیم کرد زیرا آبادانی در پی دارد.


وی بیان کرد: در بررسی نقشه استقرار آب‌شیرین‌کن‌های خلیج‌فارس خیلی تأسف خوردم که از ۹۵ درصد آب‌شیرین‌کن‌های مستقر در جنوب خلیج‌فارس تنها پنج درصد ایران استفاده می‌کند امید است به یاری خدا روزی برسد که انتقال آب از دریای عمان و خلیج‌فارس به‌وسیله آب‌شیرین‌کن‌ها با جنوب خلیج‌فارس برابری کند.


انتهای پیام/

 

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha