خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11467
۱۴۰۰/۰۶/۲۵ - ۱۷:۵۴
امروز مطرح شد؛

وزیر کشور در زاهدان: همه بازارچه های مرزی باید فعال شود / عزم جدی دولت سیزدهم برای جبران عقب ماندگی‌های سیستان و بلوچستان

وزیر کشور در زاهدان: همه بازارچه های مرزی باید فعال شود / عزم جدی دولت سیزدهم برای جبران عقب ماندگی‌های سیستان و بلوچستان
وحیدی با تاکید بر اینکه متن و حاشیه نداریم، اظهارکرد: همه مردم در متن هستند و ما باید افراد را از حاشیه به متن بیاوریم. عزیزانی که دچار حاشیه نشینی می شوند، کار و تولید و زندگی داشتند و ما باید شرایطی را فراهم کنیم که آنها به محل زندگی خود برگردند. ما باید برای افرادی که شرایط بازگشت را هم ندارند، شرایط زیست فراهم کنیم و امیدواریم با سرعت، قدرت و بسیج ظرفیت‌ها، کاستی‌ها و عقب‌ماندگی‌های این استان جبران شود.

به گزارش اس.بی پرس، احمد وحیدی پیش از ظهر امروز در مراسم تکریم و معارفه استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: سیستان و بلوچستان مهد مردان مرد و سرزمین اسطوره‌هایی است که در عمق تاریخ ما جا دارد. از این استان بزرگانی برخواستند که در تاریخ ایران طنین انداز شدند و اینچنین خواهد شد.

 

وزیر کشور گفت: همه ما و تک تک عزیزانی که امروز در این جلسه حضور دارند در قبال حل مشکلات این استان مسئول هستند و در واقع همه ما وظیفه خدمت به خلق خدا را بر عهده داریم و هیچ اولویت دیگری نداریم. شب و روز نباید داشته باشیم جز خدمت به این خلق ارزشمند.

 

وی خاطرنشان کرد: دموکراسی غربی یعنی احزابی که در مبارزه با قدرت سر کار می‌آید اما مردم سالاری دینی درست عکس دموکراسی غربی است و ما به آن افتخار می‌کنیم و شانی جز خدمت به مردم برای خود قائل نیستیم.

 

وحیدی گفت: محبت به سیستان و بلوچستان و مردم این خطه امروز در دل همه ملت ایران است چرا که کشور ما یک کشور واحد است و امروز گروه‌های جهادی ما از دیگر نقاط با تمام توان پای کار خدمت به مردم این خطه هستند و همین‌ها رمز پیروزی این ملت است.

 

وزیر کشور تصریح کرد: امروز با وجود همه تحریم‌ها ملت یکپارچه ایران در حال حرکت رو به رشد است. سیستان و بلوچستان امروز با سالیان‌گذشته قابل قیاس نیست اما خدمات انجام شده بی‌شک کافی نیست و همه توان ما در مسیر رفع محرومیت‌های این استان به کار گرفته خواهد شد.

 

وی گفت: دولت سیزدهم برای تلاش وافر در مسیر رشد و پیشرفت هرچه بیشتر استان مصمم است اما همه مردم و مسئولان این استان در این مسیر باید دست به دست هم دهند.

 

وحیدی بیان کرد: تاکنون دشمنان این ملت تلاش‌های زیادی برای ناامن کردن این خطه از کشور داشته اما با وحدت همین مردم این تلاش‌ها بی‌ثمر مانده و این یک نعمت ویژه است.

 

وزیر کشور اظهار داشت: آقای مدرس خیابانی مدیری توامند، باهوش و پرتلاش است که تاکنون تجربیات متعددی در زمینه اداره مراکز اقتصادی، صنعتی و معدنی داشته و قطعا بهترین فردی است که می‌توانستیم برای تحقق توسعه اقتصادی این استان انتخاب کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: مدرس خیابانی در دولت فعلی از کاندیداهای وزارت صنعت، معدن و تجارت بودند و در واقع فردی بسیار توانمند هستند که یک مجموعه اقتصادی با میلیاردها سرمایه را رها کرده و به سیستان و بلوچستان آمده تا به مردم این خطه خدمت کند.

 

وحیدی اظهار داشت: مدرس خیابانی معروف است به مدیر توسعه‌ای که هرجا بوده آن مجموعه را توسعه داده و برای بحث انتقال آب، فعال کردن اقتصاد در مرز و دیگر حوزه‌ها برنامه ویژه دارد که امید داریم تحقق این طرح‌ها به رفع چهره محرومیت در استان بینجامد.

 

 

وزیر کشور: بازارچه‌های مرزی باید فعال شود

احمد وحیدی که برای تکریم و معارفه استاندار قدیم و جدید سیستان و بلوچستان به این استان سفر کرده است، از مرکز ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی زاهدان نیز بازدید کرد و در حاشیه این بازدید گفت: یکی از موضوعات خیلی جدی که باید مورد توجه قرار بگیرد، بحث حاشیه نشینی است. طراحی های خوبی صورت گرفته و در شهر زاهدان نیز، هم تصمیم‌های خوبی و هم تقسیم کار ارزشمندی انجام شده است.

 

وی با بیان اینکه ۲۷۰۰ هکتار از زمین ها مشمول موضوع حاشیه نشینی هستند، افزود: در این خصوص تقسیم و برنامه ریزی شده، بنیاد مسکن برای ساخت ۱۰ هزار مسکن اقدام کرده که ۵۰۰ واحد آن در دست اجراست. شهرداری هم اقدامات خیلی خوبی انجام داده است و البته حمایت آقای موهبتی، استاندار هم ذی قیمت بوده است. این پنجره واحد هم برای رفع مشکلات مردم کار ارزشمندی بوده و این کار با قدرت ادامه پیدا خواهد کرد.

 

وحیدی با تاکید بر اینکه متن و حاشیه نداریم، اظهارکرد: همه مردم در متن هستند و ما باید افراد را از حاشیه به متن بیاوریم. عزیزانی که دچار حاشیه نشینی می شوند، کار و تولید و زندگی داشتند و ما باید شرایطی را فراهم کنیم که آنها به محل زندگی خود برگردند. ما باید برای افرادی که شرایط بازگشت را هم ندارند، شرایط زیست فراهم کنیم.

 

وزیر کشور با بیان اینکه مهم ترین مساله در سیستان و بلوچستان پیشرفت و توسعه، رفع محرومیت، کاستی و رساندن استان به سطح خوبی از رفاه برای مردم است، گفت: ظرفیت بسیار خوبی در سیستان و بلوچستان هست که همه باید بارور شوند به نظر می رسد به ظرفیت های فوق العاده طبیعی و جغرافیایی و ژئوپلیتیکی این استان به وضعیت خوبی از پیشرفت برسد.

 

وی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت بازارچه‌های مرزی نیز گفت: بازارچه مرزی یکی از حوزه ها تعاملات اقتصادی با کشورهای همجوار است. یکی از کارکردهای بازارچه های مرزی سامان دادن به تبادلات مرزی است که این جزو دستورکارهای جدی قرار دارد و باید آن را توسعه دهیم. همه بازارچه ها باید فعال شوند با همکاری که با دولت های همسایه داریم.  

 

وزیر کشور همچنین در بخش دیگری از سخنان خود درباره ظرفیت های استان سیستان و بلوچستان نیز گفت: سیستان و بلوچستان در حوزه معادن ظرفیت های خوبی دارد. توسعه حمل و نقل ریلی و جاده‌ای هوایی و در واقع حمل و نقل ترکیبی جزو اولویت هاست و باید توسعه داده شود. زمین ها و برنامه های کشاورزی نیز باید توسعه داده شود.

 

 

وزیر کشور: سیستان‌ و بلوچستان یادآور امنیت در برابر توطئه‌های دشمن است

دکتر احمد وحیدی روز پنجشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان اظهارداشت: مردم سیستان و بلوچستان با وجود تمام مشکلاتی که داشته و دارند اما همواره پشتیبان نظام و انقلاب اسلامی بوده و هستند.

 

وی بیان کرد: مردم سیستان و بلوچستان با داشتن روحیه انقلابی و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی همواره دسیسه‌های دشمنان و بدخواهان ایران اسلامی را در ایجاد نا امنی خنثی کردند.

 

وزیر کشور گفت: مردم پای انقلاب اسلامی و کشور ایستاده‌اند و تحت تاثیر توطئه‌ها قرار نگرفته‌اند و حق بر گردن همه ما دارند و ما وظیفه داریم که در جهت رفع مشکلات آنان تلاش کنیم.

 

وی با مهم برشمردن حمایت نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان از دولت، ابراز امیدواری کرد که با سرعت، قدرت و بسیج ظرفیت‌ها، کاستی‌ها و عقب‌ماندگی‌های این استان جبران شود.

 

احمدی تصریح کرد: محور همه فعالیت‌ها، سربلندی ایران و ملت شریف بویژه مردم عزیز سیستان‌ و بلوچستان است.

 

وی با ارزشمند دانستن اقدامات استاندار سابق سیستان و بلوچستان از جمله در موضوع حاشیه‌نشینی، ابراز امیدواری کرد که استاندار جدید با روحیه سازندگی و توسعه‌ای، کارها را با قدرت بیشتری ادامه دهد.

 

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان نیز در این دیدار ضمن ابراز خیرمقدم با بیان اینکه در رفتن‌ها و آمدن‌ها، عملکرد انسان ماندگار است، اظهارداشت: اگر از فرصت‌ها درست استفاده شود، کارنامه و نتیجه عملکرد ما قابل قبول و مورد افتخار خواهد بود و مصداق کسانی قرار می‌گیریم که در قرآن کریم اشاره شده که نامه عمل به دست راست آنان داده می‌شود.

 

آیت الله مصطفی محامی با تقدیر از اشراف مسوولان دولت نسبت به مسائل سیستان و بلوچستان افزود: امیداوریم که با نشاط و روحیه جهادی، شاهد حرکت شتابنده‌ای برای رفع مشکلات استان باشیم.

 

وی قوت در مدیریت و نفس را که باعث شود در برابر فشارها و وسوسه‌ها مقاومت صورت گیرد به عنوان دو ویژگی مهم برای استاندار مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد: استاندار سیستان‌ و بلوچستان باید مورد قبول و اعتماد رییس جمهوری و هیات دولت باشد که حرفش را بپذیرند و کار استان پیش برود.

 

عضو هیات علمی جامعه المصطفی با اشاره به دوران حضور خود در سیستان و بلوچستان، اظهارداشت: در ۲.۵ سال گذشته به همت همه دستگاه‌ها، استان وضعیت بهتری پیدا کرد و تصویب بودجه و جذب اعتبارات مناسبی اتفاق افتاد و استان تبدیل به یک کارگاه عمرانی شد.

 

آیت الله محامی با اشاره به ظرفیت‌های ویژه سیستان و بلوچستان از جمله مرز، دریا، سواحل مکران، معادن، تجارت، کشاورزی و سرآمد آنها مردم خوب این خطه، بر مدیریت این ظرفیت‌ها و استفاده حداکثری از آنها تاکید کرد و افزود: در دوره اخیر تلاش شده انس و انسجام میان همه اقوام، مذاهب و گروه‌های مختلف تقویت شود و همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی تعبیر پایتخت وحدت جمهوری اسلامی را برای زاهدان بکار بردند، این مهم تقویت شود.

 

وی ادامه داد: همه اقشار در این راستا همراهی کردند و با وجود همه محرومیت‌هایی که زمینه آشوب را فراهم می‌کند و هم‌مرزی با دو کشوری که گاهی منشأ ناآرامی می‌شوند و این که دشمن ما آمریکا در کنار این مرزها حضور دارد، شاهد آرامش در استان بودیم و به لطف خداوند و همکاری مسوولان و نجابت مردم، استان امنی داشتیم.

 

به گزارش اس.بی پرس، احمد وحیدی صبح امروز/ پنجشنبه/ به اتفاق هیات همراه به منظور شرکت در مراسم معارفه و تکریم استاندار سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه بین‌المللی زاهدان شد و در بدو ورود مورد استقبال جمعی از مسوولان این استان قرار گرفت.

حسین مدرس خیابانی با پیشنهاد وزیر کشور و به استناد مصوبه جلسه مورخ ۲۱-۶-۱۴۰۰ هیأت محترم وزیران، به سمت استاندار سیستان و بلوچستان منصوب شد.

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha