خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11469
۱۴۰۰/۰۶/۲۵ - ۱۸:۳۴
نماینده سراوان مطرح کرد؛

بحران آب در سراوان و کوتاهی مسئولان/ استفاده از آب‌های مرزی تنها ناجی منطقه برای رفع تنش آبی است

بحران آب در سراوان و کوتاهی مسئولان/ استفاده از آب‌های مرزی تنها ناجی منطقه برای رفع تنش آبی است
ملک فاضلی گفت: در حوزه انتخابیه سراوان بحران آب وجود دارد که ارگان‌های مربوطه درگذشته برای بررسی‌های لازم و نیازسنجی به آب در این منطقه حضور نیافتند و به دلیل کوتاهی و قصورات صورت گرفته هزینه آب‌رسانی به جمعیت هدف چند برابر شده است.

به گزارش اس.بی پرس، ملک فاضلی نماینده حوزه انتخابیه سراوان با اشاره به اینکه مسئله آب یکی از معضلات مردم این منطقه است، بیان کرد: درگذشته وزارت نیرو و دست‌اندرکاران مربوطه در حوزه انتخابیه سراوان حضور نیافتند و بررسی نکردند که نیاز به آب در آینده چقدر خواهد بود که در این مورد کوتاهی صورت گرفته است‌.

 

وی افزود: بحران آب به شکل غیرقابل‌تصور و تحمل برای مردم حومه شهر سراوان، منطقه پایین‌دست ازجمله دزک، پره کنت، محمدی، آسپیچ، زیارت، کوهک و اسفندک قرارگرفته است.

 

نماینده حوزه انتخابیه سراوان ادامه داد: همچنین اگر در منطقه بم پشت بارش الهی نازل نشود وضعیت به گونه غیرقابل‌تحمل است.

 

فاضلی بابیان اینکه آنچه درگذشته انجام‌شده اقدام ناقص بوده است، گفت: سدی به‌عنوان سد ماشکید علیا باهدف آب‌رسانی احداث‌شده اما دست‌اندرکاران مربوطه تعریف نکرده‌اند که هدف احداث سد آب رساندن به جمعیت هدف است، به‌طور مثال جمعیت هدف در سیب و سوران تا سر سوره، کنت و هیدوچ و تا مهرستان جمعیت ۱۵۰ هزار نفر خواهد بود که باید آب‌رسانی انجام شود.

 

عدم نیازسنجی در پروژه‌های سدسازی هزینه‌های آب‌رسانی را چند برابر کرد

وی افزود: اگر این نیازسنجی درگذشته انجام می‌شد نیاز به ۵۰ میلیارد تومان اعتبار داشت اما به علت قصور برخی از مجریان طرح در حال حاضر به هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

 

نماینده حوزه انتخابیه سراوان خاطرنشان کرد: اگر این  پروژه باهدف آب‌رسانی به جمعیت بوده پس این سؤال مطرح می‌شود که آیا این اقدام صورت گرفته که قطعاً پاسخ خیر است، اما برخی می‌گویند نباید گذشته را شخم زد ولی باید شخم زد تا به اشتباهات پی برد و دیگر این قصورات صورت نگیرد.

 

فاضلی ادامه داد: از سوی دیگر سدی به‌عنوان سد ماشکید سفلی در منطقه بم پشت به استناد وجود رودخانه مرزی و باهدف جلوگیری از خروج آب به پاکستان تعریف‌شده که در نگاه اول عالی به نظر می‌رسد اما زمانی که تخصصی بررسی شود مشاهده می‌شود که از هفتادسال قبل که آب آشامیدنی لوله‌کشی تعریف‌شده که برای آب قنوات پایین‌دست و بالادست  منطقه شمس‌آباد منابع ساخته‌شده که به دلیل برداشت بیش‌ازحد قنوات خشک‌شده و برای زنده نگه داشتند باغات و قنوات آب را به داخل کانال‌ها و قنات‌ها پمپاژ‌ کرده‌اند.

 

وی بیان کرد: بنا به گزارشات اداره آب و فاضلاب سراوان هرچند که اطلاعات کاملی در اختیارمان قرار نداده‌اند اما میزان برداشت آب از چاه‌های بالادست شمس‌آباد در سال ۹۹، ۴۰۰ لیتر در ثانیه بوده اما امسال میزان برداشت آب  از همان چاه‌ها به ۲۷۰ لیتر در ثانیه رشدیه است.

 

این مقام مسئول بابیان اینکه امکان این وجود دارد که در سال ۱۴۰۱ شاید توان برداشت آب به ۱۰۰ لیتر در ثانیه برسد، اضافه کرد: میزان مصرف آب امروز ۸۰۰ لیتر در ثانیه است و فقط می‌توان به ۳۰ درصد نیاز مردم آب‌رسانی انجام دهیم که با این تفاسیر تا ۲ سال آینده با مشکل مواجه می‌شویم.

 

فاضلی ادامه داد: سد ماشکید سفلی در ۲ سال گذشته تعطیل بوده و پیمانکار بدهکار که با پیگیری‌های انجام‌شده ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تسریع این پژوه در سال ۹۹ اختصاص‌یافته است.

 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به بررسی‌های انجام‌شده تنها راه نجات برای رساندن آب پایدار به منطقه، آب رو تک است که ۸۰ کیلومتر تا سراوان فاصله دارد و با ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار می‌توان در طول ۲ سال تا منطقه کوهک و اسفند را آب‌رسانی کنیم.

 

نماینده حوزه انتخابیه سراوان اذعان کرد: در منطقه بم پشت نیز بهترین حوضه آبی در شمسر کشتگان وجود دارد که مانند روتک حوضه آبی مشترک بین ایران و پاکستان است که مقداری کم‌کاری در میزان برداشت آب از این حوضه آبی صورت گرفته است اما به‌عنوان نماینده مردم این پروژه را جهت حل مشکل آب تائید کرده‌ام  و پیگیر  آن هستم‌.

 

فاضلی گفت: باروی کار آمدن دولت جدید امیدواریم مشکلات حوزه انتخابیه در بحث آب و برق را حل کنیم چراکه اگر تا دو سال آینده به حوزه انتخابیه آب نرسد مشکلات حادی به وجود خواهد آمد‌.

 

انتهای پیام/

 

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha