خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11478
۱۴۰۰/۰۶/۲۶ - ۲۲:۵۱

آغاز مرمت فصل جدید قلعه مچی در شهرستان هامون

آغاز مرمت فصل جدید قلعه مچی در شهرستان هامون
کلانوری معاون میراث‌ فرهنگی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان از آغاز مرمت فصل جدید قلعه مچی در شهرستان هامون خبر داد.

به گزارش اس.بی پرس، مجید کلانوری معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: فصل جدید مرمت قلعه مچی در منطقه حوض دار شهرستان هامون آغازشده است.

 

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان افزود: در این فصل از مرمت این اثر اقداماتی شامل آواربرداری و لایه‌برداری طبقات فوقانی و همچنین اجرای پوشش‌های گنبدی و اجرای اندود ایوان‌های شمالی و جنوبی و نیز اجرای زیرساخت‌های تأسیساتی به‌منظور بهره‌برداری و احیای اثر انجام می‌شود.

 

وی ادامه داد: قلعه مچی در آذرماه سال ۱۳۷۷ با شماره ثبتی ۲۱۳۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و از آن زمان تاکنون بارها مورد مرمت قرارگرفته است.

 

کلانوری بیان کرد: این بنا مربوط به دوره صفویه است و در عهد صفویه تا قاجار به‌عنوان مرکز حکمرانی خاندان رئیسی از حاکمان حوزه جنوبی دشت سیستان بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: بنای قلعه مچی ازجمله بناهای با پلان دو ایوانی بوده، مصالح به‌کاررفته در آن خشت و گل است، دارای تزئینات ارزشمندی با همین مصالح است و از دو قسمت بنای اصلی و معماری‌های الحاقی خارجی تشکیل‌شده است.

 

انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما