خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11488
۱۴۰۰/۰۶/۲۷ - ۱۳:۱۵
قائم مقام مدیرعامل هپکو:

معدن‌داران تهیه ماشین‌آلات را به هپکو بسپارند/ کارشکنی‌های بسیار دردآورِ مافیای واردات

معدن‌داران تهیه ماشین‌آلات را به هپکو بسپارند/ کارشکنی‌های بسیار دردآورِ مافیای واردات
علیرضا میقانی گفت: ما توقع داریم صفر تا صد ماشین‌آلات معدنی را به هپکو بسپارند؛ معدن‌داران اطمینان داشته باشند که متضرر نمی‌شوند.

به گزارش اس.بی پرس، علیرضا میقانی (قائم مقام مدیرعامل هپکو) در ارتباط با وضعیت فعلی این مجموعه و کارهای صورت گرفته، گفت: تهاتر ۱۰۴۶ میلیاردی بدهی‌های هپکو از اقدامات ارزشمندی بوده که شاید تنها از عهده سازمان تأمین اجتماعی برمی‌آمد و این کار در سایه تلاش شبانه روزی مدیریت ارشد شرکت و پشتیبانی تأمین اجتماعی به وقوع پیوست. این اتفاق بزرگ توانست یکی از قفل‌های بزرگ شرکت با سیستم بانکی را بازنماید. ما انتظار داریم این تهاتر صورت گرفته در قالب افزایش سرمایه بتواند سبب ورود نقدینگی و اصلاح ساختار مالی شرکت شود.

 

وی افزود: طی یک سال اخیر با مدیریت جدید تلاش بسیاری برای حل مشکلات بانکی شرکت شد؛ آنچه ما پارها بعد از واگذاری‌ها در هپکو به آن نقد کردیم این است که برنامه مدیران در تأمین اعتبارات و منابع هپکو چه بوده است و چه اقداماتی برای رفع مشکلات ارزی هپکو در بانک‌ها صورت گرفته است؛ چراکه رفع مشکلات اعتباری و ارزی هپکو در بانک‌ها اولویت اصلی در حل مشکلات شرکت است تا شرکت بتواند قراردادهای منعقده را تأمین اعتبار کند و تضمین آن‌ها را ارائه دهد. قراردادهای به نسبت خوبی منعقدشده است اما نمی‌توانیم بگوییم امروز همه‌چیز کاملاً بر وفق مراد است و هپکو مدینه فاضله شده است. هنوز مشکلاتی هست که باید برطرف شود. با توجه به ارتباطی که با شرکت‌های تأمین‌کننده قطعات صورت گرفته است، توانستیم مذاکراتی جدی انجام دهیم برای آنکه ماشین‌آلات موردنیاز راه‌سازی و معدن را در سبد تولیدات هپکو قرار دهیم که این مذاکرات به سرانجام رسیده و به‌ زودی شاهد نتایج آن خواهیم بود.

 

میقانی در ارتباط با این مشکلات توضیح داد: کارشکنی‌های بسیاری رخ‌داده که بسیار دردآور بوده و این به دلیل سودهای بسیار سنگینی است که در بخش واردات ماشین‌آلات سنگین معدنی وجود داشته و دارد؛ اما تلاش ما بر این است که هپکو بتواند ماشین موردنیاز بخش معدن را تهیه و با قیمت و خدمات مناسب در اختیار ایشان قرار دهد. نهایت تلاش مافیای واردات این است که هپکو بخش معدن را رها کند و به بخش راه‌سازی بپردازد؛ چراکه به دلیل کاهش بودجه‌های عمرانی ماشین‌آلات زیادی در حوزه راه‌سازی وارد نمی‌شود درحالیکه این بخش معدن است که به شدت واردات دارد و هپکو قابلیت ساخت ماشین‌آلات آن‌ها را در سطح بالا و قابل رقابت با دنیا دارد و البته این بدان معنی نیست که ما زمان و کمیت موردنیاز بخش معدن را در نظر نگیریم بلکه می‌توانیم با استفاده از پتانسیل شرکت هپکو واردات را نیز توسط شرکت هپکو و با خدمات بعد از فروش مناسب برنامه‌ریزی نماییم و خلأ موجود در نبود ماشین را تا تولید انبوه شرکت هپکو به این شرکت بسپاریم.

 

او در پایان افزود: در سال ۹۷ حدود ۶ هزار میلیارد تومان فقط برای واردات سه محصول دامپتراک، بیل و لودر هزینه شده که قسمت عمده آن‌ها دست‌دوم وارد کشور شده است و این فاجعه روی فاجعه است که واردات صورت گیرد آن‌هم دست‌دوم و این اتفاق علاوه بر آنکه هپکو را تهدید می‌کند؛ راندمان معادن را نیز به‌شدت پایین می‌آورد و این یکی از دلایل اصلی غیراقتصادی بودن فعالیت بسیاری از معادن کوچک و پیمانکاران معادن بزرگ است. ما توقع داریم صفرتا صد ماشین‌آلات معدنی را به هپکو بسپارند؛ معدن داران اطمینان داشته باشند که متضرر نمی‌شوند.

 

 انتهای پیام/

منبع : ilna.news

نظرات شما

capcha