خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11514
۱۴۰۰/۰۶/۲۸ - ۱۸:۵۰
گنج پنهانی که در دولت سیزدهم نمایان می‌شود؛

پنج کارخانه مس در سیستان و بلوچستان احداث می‌شود/ وابستگی دولت قبل به برجام فرصت‌های بزرگ را از جنوب شرق گرفت

پنج کارخانه مس در سیستان و بلوچستان احداث می‌شود/ وابستگی دولت قبل به برجام فرصت‌های بزرگ را از جنوب شرق گرفت
وجود معادن بزرگ مس در سیستان و بلوچستان باعث شده است تا نظر دولت سیزدهم که نگاه به اقتصاد درون دارد بیشتر به این استان جلب شود.

به گزارش اس.بی پرس، سیستان و بلوچستان از معدود استان‌هایی است که می‌توان با توجه به وجود معادن مختلف در آن، بحث صادرات غیرنفتی را اجرایی کرد.


وجود معادن بزرگ مس و طلا در این استان باعث شده است تا نظر دولت سیزدهم که نگاه به اقتصاد درون کشور دارد بیشتر به این استان جلب شود.


کشف یکی از بزرگترین معادن مس کشور در شمال سیستان و بلوچستان یکی از اخبار امیدآفرین و تأثیرگذار در منطقه بود که سال گذشته بر سر زبان‌ها افتاد.


این معدن مس که به گفته برخی از کارشناسان از مس کرمان نیز بزرگ‌تر است می‌تواند در آینده‌ای نزدیک تحولات بزرگی را در استان به وجود آورد.

 


وابستگی دولت قبل به برجام فرصت‌های بزرگ را از سیستان و بلوچستان گرفت


سجاد عارف نژاد کارشناس اقتصادی در همین رابطه به خبرنگار ما گفت: با توجه به اینکه رگه‌های کوچکی از معدن مس سیستان در سال ۹۲ کشف شد می‌توانست روند استخراج مس طی سال‌های اخیر به انجام برسد اما این مهم در دولت یازدهم و دوازدهم به انجام نرسید.


وی افزود: نگاه دولت قبل بیشتر بر روی برجام معطوف شده بود و همین امر باعث شد تا بسیاری از استعدادهای استان بخصوص معدن مس نادیده گرفته شود.


عارف نژاد بیان کرد: این در حالی است که با آغاز کار دولت سیزدهم تمام نگاه‌ها به این معدن دوخته‌شده است و می‌تواند درآمدهای هنگفتی را نصیب کشور و استان کند.


وی خاطرنشان کرد: صادرات غیرنفتی یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که دولت سیزدهم باید به آن توجه داشته باشد چراکه با این کار می‌توان وابستگی به پول نفت را رفته رفته کمرنگ کنیم.


این کارشناس اقتصادی همچنین گفت: سیستان و بلوچستان یک ثروت و گنج پنهانی است که با کمی توجه می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور را به تنهایی رفع کند.

 


احداث 5 کارخانه بزرگ مس در شمال سیستان و بلوچستان

محمد سرگزی نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی نیز در همین خصوص به خبرنگار ما گفت: با توجه به وجود خشک‌سالی در منطقه سیستان باید فعالیت‌های معیشتی مردم از سمت کشاورزی به‌سوی صنعت پیش برود.


وی افزود: در همین رابطه نیز ذخیره مس بزرگی در دل منطقه سیستان وجود دارد که می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی را در این منطقه حل کند و باعث اشتغال‌زایی افراد شود.


نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: پس از تخصیص اعتبار اکتشافات را در محدوده ۹۰ کیلومتری آغاز کردیم که بین پنج تا ۱۰ کیلومتر آن مورد اکتشاف قرارگرفته است.


وی خاطرنشان کرد: بیش از ۱ میلیون تن مس قطعی در معدن مس سیستان وجود دارد که برای هر ۲۰۰ هزار تن آن می‌توانیم یک کارخانه احداث کنیم به عبارتی برای این مقدار مس باید پنج کارخانه مس در سیستان احداث شود.


سرگزی گفت: به دنبال ایجاد یک شهرک صنعتی در محدوده معدن مس هستیم تا بتوانیم زمینه اشتغال چند صد نفر را در آن فراهم کنیم.


وی تصریح کرد: با توجه به رایزنی‌هایی که نهاد های مختلف انجام‌شده است هم‌اکنون ۳ هزار میلیارد تومان در منطقه سرمایه‌گذاری شده است که با تحویل زمین روند احداث کارخانه نیز آغازشده است.


وی بیان کرد: از طرفی فراخوان واگذاری معدن مس هم اعلام‌شده است تا بتوانیم ۴۰ درصد این کارخانه را بین مردم تقسیم کنیم و آن‌ها را سهام‌دار کارخانه کنیم.


سرگزی گفت: به دنبال آن هستیم تا پس از استخراج مس، تولید شمش هم در خود سیستان به انجام برسد.

 

 انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha