خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11521
۱۴۰۰/۰۶/۲۹ - ۱۰:۴۱

وعده واردات ۳ میلیون دوز واکسن برای دانش‌آموزان/ اعلام اولویت‌بندی پایه‌های تحصیلی برای واکسیناسیون

وعده واردات ۳ میلیون دوز واکسن برای دانش‌آموزان/ اعلام اولویت‌بندی پایه‌های تحصیلی برای واکسیناسیون
معاون سلامت و تربیت‌بدنی وزارت آموزش‌وپرورش درباره سفارش واکسن برای دانش آموزان گفت: طبق صحبت‌هایی که در این زمینه با وزارت بهداشت صورت گرفته، سفارش واکسن داده‌شده و سه میلیون واکسن در مرحله اول تحویل داده خواهد شد.

به گزارش اس.بی پرس، مهرزاد حمیدی معاون سلامت و تربیت‌بدنی وزارت آموزش‌وپرورش، درباره شروع واکسیناسیون دانش‌آموزان اظهار داشت: روز پنجشنبه هفته گذشته همکاران ما ازجمله آقای دکتر محسن بیگی در دفتر سلامت و تندرستی آموزش‌وپرورش با مدیران وزارت بهداشت جلسه‌ای در خصوص واکسن داشتند و بر اساس صحبت‌هایی که در این زمینه با وزارت بهداشت صورت گرفته، سفارش واکسن داده‌شده و بنا بر اظهاراتی که در آن جلسه بیان شد، سه میلیون واکسن در مرحله اول تحویل داده خواهد شد. این موارد که عنوان شد مربوط به پنجشنبه هفته گذشته است و قرار بود در این هفته واکسن وارد شود، اما اینکه واردشده باشد یا نه من هنوز اطلاعی ندارم.

 

معاون وزیر آموزش‌وپرورش درباره سنین مجاز واکسیناسیون گفت: طبق قراری که حاصل‌شده واکسن‌هایی وارد می‌شوند که طبق نظر فنی و تخصصی وزارت بهداشت، مختص سنین ۱۲ تا ۱۸ سال است یعنی دانش آموزان کلاس هفتم و دوازدهم را شامل می‌شود.

 

وی درباره اولویت‌بندی پایه‌ها برای دریافت واکسن گفت: بر اساس مذاکرات صورت گرفته، قرار شده دانش آموزان دبیرستان مدارس استثنایی در اولویت واکسن باشند، سپس کلاس دوازدهم، یازدهم، نهم تا هفتم در اولویت‌های بعدی خواهند بود. اگر میزان واکسنی که وارد کشور می‌شود مشمول کل دانش آموزان دبیرستانی باشد دیگر این اولویت‌بندی هم معنا ندارد و همه دانش آموزان دبیرستانی می‌توانند واکسن خود را دریافت کنند.

 

حمیدی تصریح کرد: قرار بوده که سه میلیون واکسن وارد شود و انتظار داریم که این اتفاق هم بیافتد، واکسن‌هایی که وارد کشور می‌شوند به‌صورت مرحله‌ای هستند. این سه میلیون مربوط به مرحله اول بوده و ممکن است در مراحل دوم و سوم طی همین روزهای آینده وارد کشور شود؛ بنابراین آمارهایی که عنوان می‌شود، هیچ تناقضی باهم ندارند.

 

وی تأکید کرد: ما به لحاظ تخصصی، نظری درزمینهٔ واکسن و همچنین درباره چگونگی ورود آن به کشور نداریم اما درعین‌حال وظیفه ما این است که اسامی و مشخصات دانش آموزان را به وزارت بهداشت بدهیم و با آن‌ها همکاری داشته باشیم. ضمن اینکه باید به مدارس ابلاغ کنیم که شرایط واکسیناسیون را به دانش آموزان اطلاع دهند.

 

معاون سلامت و تربیت‌بدنی آموزش‌وپرورش در پاسخ به این سؤال که آیا دانش آموزان برای ورود به مدرسه در شروع سال تحصیلی باید کارت واکسیناسیون را به همراه داشته باشند؟ گفت: تاکنون به مدارس چنین چیزی اعلام‌نشده است.

 

وی در پاسخ به این سؤال که برای تسریع در روند واکسیناسیون دانش آموزان آیا بهتر است واکسن تک دزی باشد یا دو دزی؟ گفت: این موارد در تشخیص و صلاحیت وزارت بهداشت است و ما به آن ورود نمی‌کنیم.

 

حمیدی در واکنش به آخرین اقدامات انجام‌شده جهت واکسیناسیون رانندگان سرویس مدارس توضیح داد: با توجه به‌سرعت واکسیناسیون در کشور و بسیاری از مناطق، ما منتظر بسته شدن قرارداد سرویس مدارس بودیم تا آن‌ها بتوانند واکسن را بزنند. برخی از مناطق هم قراردادهای خودشان را بسته‌اند و قراردادشان مشخص است ولی وقتی‌که سن واکسن در کشور پایین آمد موجب شد اکثر رانندگان سرویس مدارس دوز اول واکسن خود را دریافت کنند.

 

معاون سلامت و تربیت‌بدنی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: ما دنبال قراردادهای این افراد برای دریافت واکسن بودیم و تصور می‌کردیم که روند واکسیناسیون کند تر از این باشد، اما حال که واکسیناسیون سرعت پیداکرده و کل جامعه به سمت آن رفته‌اند، خودبه‌خود رانندگان سرویس مدارس و اولیا دانش آموزان نیز با توجه به سنی که دارند شامل تزریق واکسن‌ در مراکز تجمیعی و عمومی خواهند شد.

 

معاون سلامت و تربیت‌بدنی آموزش‌وپرورش گفت: با توجه به اینکه سن واکسیناسیون در کشور کاهش پیدا کرد، قسمت اعظم والدینی که قرار بود توسط انجمن اولیا و مربیان شامل واکسینه شوند، واکسن دریافت کردند. علاوه بر آن‌هم رانندگانی که بنا بود طبق قرارداد واکسینه شوند، اکنون واکسن خود را دریافت کرده‌اند.

 

حمیدی تأکید کرد: در حال حاضر اکثر والدینی که دانش‌آموز دبیرستانی دارند، شامل تزریق واکسن می‌شوند و حتی والدینی که دانش آموزان ابتدایی دارند نیز به لحاظ سنی جزو مشمولین تزریق واکسن هستند.

 

 انتهای پیام/

منبع : ilna.news

نظرات شما

capcha