خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11529
۱۴۰۰/۰۶/۲۹ - ۱۳:۱۶
رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت مطرح کرد؛

آلزایمر، هفتمین علت مرگ‌ومیر در جهان

آلزایمر، هفتمین علت مرگ‌ومیر در جهان
شتی گفت: در حال حاضر آلزایمر هفتمین علت مرگ‌ومیر از بین همه بیماری‌ها در جهان است.

به گزارش اس.بی پرس، محسن شتی، رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت در آستانه روز جهانی آلزایمر اظهار کرد: اگرچه دمانس (زوال عقل) عمدتاً افراد مسن را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما نتیجه اجتناب‌ناپذیر افزایش سن نیست. در حال حاضر بیش از ۵۵ میلیون نفر در سراسر جهان با زوال عقل زندگی می‌کنند و سالانه نزدیک به ۱۰ میلیون مورد جدید گزارش می‌شود که ۶۰ درصد آن‌ها در کشور‌های با درآمد کم تا متوسط زندگی می‌کنند.

او افزود: در ایران برآورد می‌شود حدود ۸ و نیم تا ۱۰ درصد جمعیت سالمندان (بیش از ۷۵۰ هزارتا هشتصد هزار نفر) مبتلابه دمانس باشند. شایع‌ترین نوع دمانس (زوال عقل)، آلزایمر نام دارد. دمانس یک سندرم است که در آن افت عملکرد شناختی ورای آن چیزی است که از عواقب معمول سالمندی بیولوژیک انتظار می‌رود.

رئیس اداره سلامت سالمندان گفت: این اختلال ماهیتی پیش‌رونده و مزمن دارد و بر عملکرد حافظه، تفکر، جهت‌گیری، درک، محاسبه، ظرفیت یادگیری، زبان و قضاوت تأثیر می‌گذارد. اختلال در عملکرد شناختی معمولاً با تغییر خلق‌وخو، کنترل عاطفی، رفتار یا انگیزه همراه است و گاهی این علائم پیش از سایر علائم بروز می‌یابد.

او افزود: زوال عقل ناشی از انواع بیماری‌ها و صدمات است که به‌صورت اولیه یا ثانویه بر مغز تأثیر می‌گذارد. بیماری آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است و در ۶۰-۷۰ درصد موارد دمانس را شامل می‌شود.

شتی گفت: اگرچه سن، قوی‌ترین عامل خطر شناخته‌شده برای زوال عقل است، اما همان‌گونه که ذکر شد نتیجه اجتناب‌ناپذیر سالمندی بیولوژیک نیست. علاوه بر این دمانس به‌طور انحصاری بر افراد مسن تأثیر نمی‌گذارد. زوال عقل جوان (که به‌عنوان شروع علائم قبل از سن ۶۵ سالگی تعریف می‌شود) تا ۹ درصد موارد را شامل می‌شود.

او افزود: مطالعات نشان می‌دهد که افراد می‌توانند با فعالیت بدنی، اجتناب از سیگار کشیدن، اجتناب از مصرف الکل، کنترل وزن خود، رژیم غذایی سالم و حفظ فشارخون، کلسترول و سطح قند خون، خطر ابتلا به زوال عقل و زوال عقل را کاهش دهند. عوامل خطرساز دیگر شامل افسردگی، انزوای اجتماعی، تحصیلات پایین، عدم فعالیت شناختی و آلودگی هواست.

رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت گفت: زوال عقل در حال حاضر هفتمین علت اصلی مرگ‌ومیر در بین همه بیماری‌ها و یکی از علل عمده ناتوانی و وابستگی سالمندان در سطح جهان است.

 

درمان قطعی برای دمانس وجود ندارد

او افزود: زوال عقل دارای آثار جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادی است، نه‌تنها برای افراد مبتلا، بلکه برای مراقبت‌کنندگان، خانواده‌ها و جامعه به‌طورکلی بار فراوانی ایجاد می‌کند. در حال حاضر درمان قطعی برای دمانس وجود ندارد. دارو‌های ضد زوال عقل و درمان‌های تعدیل‌کننده بیماری که تا به امروز ساخته‌شده‌اند، دارای اثربخشی محدودی هستند و در درجه اول برای بیماری آلزایمر توصیه‌شده‌اند، اگرچه درمان‌های جدید متعددی در مراحل مختلف آزمایش‌های بالینی در حال بررسی است.

شتی گفت: علاوه بر این، می‌توان خدماتی برای حمایت و بهبود زندگی افراد مبتلا به زوال عقل و مراقبین و خانواده‌های آن‌ها ارائه داد. اهداف اصلی مراقبت از زوال عقل عبارت‌اند از تشخیص زودهنگام به‌منظور ارتقاء مدیریت به‌موقع و بهینه، بهینه‌سازی سلامت جسمانی، شناخت، فعالیت و رفاه، شناسایی و درمان بیماری‌های جسمی همراه، مدیریت تغییرات رفتاری، ارائه اطلاعات و حمایت بلندمدت از مراقبین.

او یادآوری کرد: بدین منظور اداره سلامت سالمندان دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس، دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد، مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها و دفتر مشاور وزیر در امور توان‌بخشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خردادماه ۱۴۰۰ اقدام به انتشار برنامه کشوری دمانس در نظام سلامت ایران کرد.

 

انتهای پیام/

 

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha