خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11552
۱۴۰۰/۰۶/۳۰ - ۱۴:۵۰

تاثیر سوزن‌دوزی بر اشتغال سراوانی‌ها (ویدئو)

تاثیر سوزن‌دوزی بر اشتغال سراوانی‌ها (ویدئو)
هنری به بلندای تاریخ در سیستان و بلوچستان، ذره‌ذره‌ی هویت و فرهنگ مردمان این منطقه در تاروپود این هنر، سوزن‌دوزی شده تا ماندگار و مانا باشد.

به گزارش اس.بی پرس، سوزن‌دوزی در سراوان تأثیر زیادی در اشتغال مردم این منطقه دارد.

 

سوزن‌دوزی‌های بلوچستان از بهترین نمونه‌های هنر ­دستی در ایران است. به سوزن‌دوزی بلوچ در اصطلاح محلی "سوچن ­دوزی" می‌گویند.

 

شواهد موجود حاکی از آن است که این شیوه‌ی دوخت از اوایل اسلام در میان این قوم رایج بوده و در دوره‌های تیموری و صفوی به اوج خود رسیده است. این هنر به‌طور عمده برای تزئین جامه‌ی محلی زنان به­ کار می‌رود.

 

سوزن‌دوزی تمام زمینه‌ی  پارچه را می‌پوشاند، و از آن برای تزئین سرآستین‌ها، شلوار­ها، گاه نواری در وسط آستین، قطعه‌ای در پشت یقه و نیز قسمت سر­پوش چادر استفاده می‌شود.

 

تقریباً در هر شهر و روستای کوچکی از زاهدان گرفته تا خاش در شرق تا سراوان و در غرب تا ایرانشهر، سوزن‌دوزی رواج دارد زیرا زنان، جامه‌ی  سنتی می‌پوشند.

 

شیوه‌ی  سوزن‌دوزی در چهار منطقه‌ی  عشایری مثلاً منطقه‌ی ایرانشهر (مناطق قاسم‌آباد، پیپ، اسپکه، ورکات و چنف) یا ناحیه‌ی خاش و گشت، در نحوه‌ی  دوخت تفاوت‌هایی با سایر مناطق دارد.

 

انواع سوزن‌دوزی بلوچ عبارت است از: سرافی دوزی، ظریف­ دوزی، پریوار­دوزی و بلوچ ­دوزی. رنگ‌های به‌کاررفته شادند و از این میان نارنجی و قرمز بر رنگ‌های دیگر غالب است و جزئیات کار به ­رنگ‌های سبز، آبی، سفید و سیاه‌کار می‌شود.

 

ویژگی مشترکی که در نگاره‌های سوزن‌دوزی تمامی این مناطق دیده می‌شود استفاده از نقوش هندسی و خطوط شکسته است، خطوط منحنی و دایره در سوزن‌دوزی بلوچ به‌ندرت استفاده می‌شود.

 

نقوش مورداستفاده در این دوخت را می‌توان در چند بخش کلی دسته‌بندی کرد: 1- نقوش­ هندسی، که بیشترین کاربرد را در سوزن‌دوزی زنان بلوچ دارد، مثلث، مربع و لوزی از نقوش اصلی این سبک هستند و در آثار دیگر این منطقه مانند سفالگری نیز مشاهده می‌شود؛ 2- نقوش­ طبیعی که خود شامل نقوش گیاهی و حیوانی می‌شود و به نام‌های گُل سٌهر (گُل سرخ)، گُل چهار­برگی، کَتَرُک (گُل قاصدک)، گل هشت­برگی، مرغ ، مُرگ پانچ (به معنی پای مرغ است)، هُشتِر دُمب (دم شتر)، کَتار­پادک (در زبان بلوچی به معنای پای حشره است.) و بال کبوتر معروف است؛ و 3- عناصر طبیعی، که شامل کوه، رود و نظایر آن است، طرح چَپراس از مشهورترین نقوش این گروه است؛ این نقش بیان ساده‌ای از امواج آب و حرکت آن است.

 

علاوه بر استفاده‌ی  سوزن‌دوزی در صنعت پوشاک می‌توان به کاربرد آن در تهیه‌ی  جلد قرآن، سرمه‌دان، کیف و پشتی نیز اشاره کرد.
 


download

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha