خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11555
۱۴۰۰/۰۶/۳۰ - ۲۰:۵۳

سایت مخابرات دریایی در سواحل مکران ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند

سایت مخابرات دریایی در سواحل مکران ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند
معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: پنج سایت مخابرات دریایی در بنادر گواتر، بریس، چابهار، گوردیم و زرآباد محدوده سواحل مکران ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و تا قبل از پایان سال جاری افتتاح و بهره‌برداری می‌شوند.

به گزارش اس.بی پرس، سید حسن ابراهیمی روز سه‌شنبه اظهار داشت: این پروژه مهم زیربنایی با هدف ارتقای ایمنی و دریانوردی در طول سواحل مکران در حال اجراست که با پوشش رادیویی VHF در آب‌های ساحلی مکران، ملوانان و جوامع محلی می‌توانند با خاطری آسوده دل به دریا بزنند.

وی بیان کرد: در راستای ارتقاء ایمنی دریانوردان و صیادان و عمل به تعهدات بین‌المللی ازجمله کنوانسیون‌های نجات جان انسان‌ها SOLAS و جستجو و نجات دریایی SAR، پروژه پوشش کامل رادیو سواحل استان در سال جاری توسط این اداره کل بهره‌برداری می‌شود.

وی با بیان اینکه پروژه کامل پوشش رادیو منطقه A۱ دریایی در امتداد آب‌های سواحل ۵۴۱ کیلومتری استان با ایجاد پوشش رادیویی VHF، ارتباط پایدار و سریع دریانوردان و صیادان محدوده مذکور با مراکز اضطرار دریایی MRCC بندر چابهار ایجاد کرده و با دریافت و ارسال به‌موقع اطلاعیه‌ها و اخطارهای دریایی، امکان اعزام سریع‌تر تیم‌های امداد دریایی و واکنش مؤثر در مواقع اضطرار و عملیات جستجو و نجات دریایی را فراهم می‌سازد.

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: اشتغال و تجارت در ۵۴۱ کیلومتر سواحل سیستان و بلوچستان (چابهار، دشتیاری، زرآباد و کنارک) رونق خوبی دارد و توجه بیشتر به زیرساخت‌های مختلف این مناطق ساحلی می‌تواند موجب توسعه پایدار و کمک به جوامع محلی شود.

ابراهیمی ادامه داد: سواحل سیستان و بلوچستان که به سواحل مکران شهرت دارد و به دلیل اهمیت آن رهبر معظم انقلاب نیز بر آبادسازی و توسعه مناطق ساحلی این محدوده در بخش‌های مختلف تأکید فرموده‌اند، از منطقه پسابندر و گواتر آغاز می شود و تا زرآباد در انتهای حوزه ساحلی این استان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: در محدوده ساحلی جنوب سیستان و بلوچستان ۹ بندر ماهیگیری شامل «تیس، شهرکنارک، رمین، کلات زرآباد، پزم، ۷ تیر چابهار، بریس، تنگ و پسابندر» و ۲ جایگاه تخلیه صید جٌد و گواتر فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه وجود سواحل در دنیا به جذب میلیون‌ها گردشگر منجر شده است و علاوه بر رونق صید و صیادی و توسعه ترانزیت کالا و تجارت نقش مهمی در جذب توریست دارد، خاطرنشان کرد: چنانچه مسئولان بتوانند قوانین را برای جذب گردشگر آسان‌تر و بروکراسی اداری را کمتر کنند می‌توان انتظار داشت رونق گردشگری، تجارت و شیلات از وضع موجود بیش‌ازپیش بهتر شود.

وی گفت: وجود سواحل در هر کشوری موجب اشتغال، آبادانی و توسعه پایدار می‌شود و باید برای هر متر ساحل استان برنامه‌ریزی و طرح‌هایی اجرا کرد که نفع آن برای مردم بومی و کشور ایران اسلامی مشهود باشد.

وی ادامه داد: ایجاد ۲ بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری در چابهار توانسته موجب رونق اقتصادی، ترانزیتی و اشتغال شود.

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندر شهید بهشتی با ظرفیت هشت و نیم میلیون تن علاوه بر توسعه اقتصادی استان محروم سیستان و بلوچستان نقش مهمی در ترانزیت کالا به کشورهای آسیای میانه و افغانستان دارد.

 

 

 انتهای پیام/

 

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha