خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11565
۱۴۰۰/۰۶/۳۱ - ۰۸:۲۵
امیر عبداللهیان:

مذاکرات را از سر می‌گیریم/ رفتار بایدن در رابطه با ایران و برجام غیر سازنده است

مذاکرات را از سر می‌گیریم/ رفتار بایدن در رابطه با ایران و برجام غیر سازنده است
وزیر خارجه کشورمان در دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرد: متأسفانه رفتار و سیاست‌های دولت بایدن تاکنون در رابطه با ایران و برجام غیر سازنده بوده است.

به گزارش اس.بی پرس، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و جوزپ بورل در ادامه دیدارهای روز سه‌شنبه در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار و در خصوص موضوعات مختلف ازجمله برجام و تحولات افغانستان گفتگو و تبادل‌نظر نمود.

وزیر امور خارجه در این ملاقات با تأکید بر این امر که دولت رئیسی در چارچوب اصول، عملگراست و لذا به دنبال نتیجه عملی در مذاکرات است، اظهار داشت: همان‌طور که قبلاً گفته‌شده است، ما با جدیت در حال بررسی سوابق مذاکراتی هستیم و دولت جدید مذاکرات را از سر خواهد گرفت. ملاک ما عمل طرف‌های مقابل است و نه اظهارنظر آن‌ها. دولت جدید در حال مرور و مطالعه پرونده مذاکرات انجام‌شده است. نه اتلاف وقت می‌کند، نه رفتار غیر سازنده آمریکا را می‌پذیرید و نه کشور را معطل وعده‌های توخالی سابقه‌دار خواهد کرد.

امیر عبداللهیان تأکید کرد: متأسفانه رفتار و سیاست‌های دولت بایدن تاکنون در رابطه با ایران و برجام غیر سازنده بوده است. بایدن باوجودآنکه به‌صورت زبانی از سیاست‌های ترامپ انتقاد کرده اما در عمل در قبال ایران همان سیاست‌ها را دنبال می‌کند.

وزیر خارجه در ادامه ضمن تقدیر از تلاش‌های بورل برای پیگیری روند مذاکرات، اظهار داشت: اگر آمریکایی‌ها فکر می‌کنند با اعمال فشار علیه ایران نتیجه می‌گیرند صد در صد اشتباه می‌کنند. مردم ایران نشان داده‌اند به فشار و تهدید پاسخ سخت می‌دهند. سه کشور اروپایی بجای فشار به آمریکای ناقص برجام برای بازگشت به تعهداتش، مدام خواستار تعجیل ایران به انجام مذاکرات هستند. همه طرف‌ها باید بدانند، برجام می‌بایست برای ایران نتایج ملموس داشته باشد و در عمل، برداشتن تحریم‌های غیرقانونی را ببینیم. همه طرف‌ها باید عملاً با برداشتن گام‌های محکم پایبندی خودشان را به برجام ثابت کنند. این وضعیت غیرقابل‌قبول است که آمریکا ازیک‌طرف گاهی حرف‌های مثبت میزند و از طرف دیگر تحریم‌های جدید علیه ایران اعمال می‌کند.

وزیر خارجه افزود: اگر دیگران به تعهدات خودشان برگردند و راستی آزمایی شود ما نیز آمادگی داریم اقدامات جبرانی خود را متوقف کنیم. این کار سختی نیست که آمریکایی‌ها به تعهدات خودشان بر اساس برجام عمل کنند و سه کشور اروپایی به بی‌عملی خود پایان دهند.

جوزپ بورل در این ملاقات ضمن مرور اقدامات اتحادیه اروپا برای احیاء برجام اظهار داشت: به نظر من موفقیت برجام نه‌تنها برای ایران و ۱+۴ بلکه برای منطقه و جهان بسیار مهم است. شکست برجام و مذاکرات برای هیچ طرفی خوب نیست. اتحادیه اروپا همواره از سیاست و اقدام مخرب ترامپ در خروج از برجام انتقاد کرده است و در این خصوص شفاف بوده است ولی تصمیم دولت جدید آمریکا فصل نوینی برای حفظ و احیاء برجام ایجاد کرده است.
 

بورل ضمن ارائه گزارشی از پیشرفت‌ها و چالش‌ها در وین اظهار داشت: مسئولیت آمریکا نسبت به ایجاد وضعیت فعلی روشن است اما درعین‌حال همه طرف‌ها باید کمک کنند تا به نتیجه مرضی‌الطرفین برسیم. قدم اول در این راستا تعیین زمان نشست وین است.
 

مسئول ارشد اتحادیه اروپا خواستار اقدامات اعتماد ساز از سوی همه طرف‌ها شد.
 

لازم به ذکر است دو طرف در خصوص آخرین تحولات افغانستان و همکاری‌های فی‌مابین به‌ویژه در خصوص پناهندگان و ضرورت تشکیل دولت کاملاً فراگیر تبادل‌نظر کردند.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha