خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11588
۱۴۰۰/۰۷/۰۱ - ۱۱:۳۶
علیرضا کاظمی:

کلاس اولی‌ها باید هفته‌ای یک روز به مدرسه بروند

کلاس اولی‌ها باید هفته‌ای یک روز به مدرسه بروند
سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش گفت: پایه‌های اول ابتدایی به دلیل ارتباط با معلمان و سایر دانش‌آموزان با رعایت پروتکل‌ها به‌صورت گروهی حداقل یک روز هفته در مدارس حضور یابند‌.

به گزارش اس.بی پرس، علیرضا کاظمی در حاشیه جشن شکوفه‌ها و حضور دانش‌آموزان کلاس اولی در مدارس اظهار کرد: امیدوارم با تمهید مقدمات و با کمک اولیا زمینه بازگشایی تدریجی مدارس را فراهم کنید‌، اگر قرار باشد نشاط به جامعه بازگردد باید مدارس را دایر کنیم و خسارت تعلیم و تربیت در شرایط کرونا غیرقابل‌جبران است.

وی افزود: ابتدا باید سلامت دانش آموزان را تضمین کنیم بنابراین سال تحصیلی را در فضای مجازی و شاد آغاز می‌کنیم. دستور دادیم، پایه‌های اول ابتدایی به دلیل ارتباط با معلمان و سایر دانش‌آموزان با رعایت پروتکل‌ها به‌صورت گروهی حداقل یک روز هفته در مدارس حضور یابند‌.

کاظمی بیان کرد: سال تحصیلی را در فضای مجازی و شاد آغاز کردیم، در سه مدل بازگشایی مدارس را طراحی کردیم که گام نخست مدارس کم‌جمعیت روستایی و عشایری است، 45 هزار مدرسه در سراسر کشور جمعیت پایین دارد، در مدارس با جمعیت متوسطه و بالا، شرایط بازگشایی را به انجمن اولیا و مربیان مدارس واگذار کردیم.

 

آسیب‌های تعطیلی مدارس به‌آسانی جبران نمی‌شود

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش گفت: در تمام کشورهای دنیا اولین جایی که بازگشایی شد مدارس بود، بیشترین خسارت‌ها را این حوزه می‌بیند. آسیب‌های عدم حضور در مدرسه به‌ویژه در دوره ابتدایی به‌آسانی جبران نمی‌شود.

وی ادامه داد: افت کیفیت آموزشی را شاهد بودیم، امیدوارم خانواده‌ها همراهی کنند و با حداقل حضور، بازگشایی را شروع کنیم.

 

50درصد کمبود معلم با همکاری بازنشسته‌ها تأمین می‌شود

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش درباره بازنشستگی نیروها گفت: هرسال تعداد بازنشسته‌ها در آموزش‌وپرورش زیاد است و از آن‌طرف ورودی نیرو هم داریم، البته بازنشستگی به معنای قطع همکاری نیست، 50 درصد کمبود نیروی انسانی را از طریق همکاری بازنشسته‌ها جبران می‌کنیم.

وی مطرح کرد: برآورد این است که در 30 درصد مدارس کشور آموزش حضوری و در 70 درصد مدارس مجازی باشد.

کاظمی درباره معوقات معلمان بیان کرد: رئیس‌جمهور دستور صریح دادند و دغدغه دولتمردان است، بنده پیگیر هستم و تصمیم دارم درباره تحقق مطالبات فرهنگیان کمتر صحبت کنم.

 

عبور رتبه‌بندی از پیچ مهم

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش درباره رتبه‌بندی معلمان بیان کرد: پیگیر رتبه‌بندی هستم که در مجلس از پیچ مهمی عبور و از کمیسیون آموزش وارد سامانه نمایندگان شد و امیدواریم با کمک آن‌ها اصلاحات انجام شود، آمادگی کامل برای تدوین آیین‌نامه رتبه‌بندی را داریم و رتبه‌بندی در سقف اعتبارت پیش‌بینی بودجه 1400 تأمین می‌شود.

 

دانش‌آموزان در گر‌وه‌های مختلف به مدارس بیایند

وی با اشاره به اینکه واکسیناسیون معلمان تمام‌شده است، متذکر شد: واکسیناسیون دانش‌آموزان در حال انجام است، در هیچ کجای دنیا دانش‌آموزان دوره ابتدایی واکسینه نمی‌شوند اما در مدارس حضور دارند، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی بر اساس استانداردهای وزارت بهداشت ضروری است و اگر مدارس قادر به رعایت آن نیستند، دانش‌آموزان را به دو یا سه گروه تقسیم کنند یا حداقل حضور یعنی هفته‌ای یک روز را فراهم کنند، حتی اگر واکسیناسیون هم به‌طور کامل انجام شود بازهم رعایت فاصله اجتماعی یک ضرورت است.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش درباره تأمین سرانه بهداشتی مدارس تصریح کرد: سرانه مدارس با کمک سازمان برنامه و بودجه تأمین شد و سرانه را به‌تدریج به ما می‌دهند که بخشی واریزشده و به مدارس داده‌ایم.

 

 انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha