خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11605
۱۴۰۰/۰۷/۰۲ - ۱۴:۴۶
امام جمعه زاهدان:

لزوم تسریع در بررسی پرونده های کلان فساد در سیستان و بلوچستان

لزوم تسریع در بررسی پرونده های کلان فساد در سیستان و بلوچستان
امام‌جمعه زاهدان گفت: سیستان‌وبلوچستان در برخی موارد با پرونده‌های فساد کلان روبروست که برخی مسئولان هم بر آن اعتراف می‌کنند اما رسیدگی سریع و مناسب با آن‌ها صورت نمی‌گیرد.

به گزارش اس.بی پرس، آیت‌الله مصطفی محامی نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته زاهدان ضمن گرامیداشت ایام اربعین حسینی و هفته دفاع مقدس گفت: در روایات به زیارت امام حسین (ع) به‌عنوان نماد دین و مذهب تأکید شده و در فقه نیز این‌گونه بیان‌شده که اگر زمانی خانه خدا که نماد دین است زائر نداشت حاکم اسلامی باید عده‌ای را با استفاده از بیت‌المال به خانه خدا روانه کند که در خصوص حرم امام حسین (ع) نیز به همین شکل است و باید به همین‌گونه عمل شود.

امام‌جمعه زاهدان افزود: در میان زیارت‌های امام حسین (ع) زیارت اربعین ویژگی خاصی دارد و امام حسن عسکری (ع) در حدیثی به پنج نشانه برای مؤمن اشاره‌کرده‌اند که یکی از این نشانه‌ها زیارت اربعین است.

آیت‌الله محامی ضمن قرائت و تفسیر فرازهایی از زیارت اربعین امام حسین (ع) به بیان چند نکته پرداخت و بیان داشت: سلام‌های آغازین در زیارت اربعین نشان از جایگاه والای امام حسین (ع)، خلوص و برگزیدگی ایشان توسط خداوند متعال است.

وی ادامه داد: خداوند متعال امام حسین (ع) را با اعطای میراث انبیا و شهادت مورد تکریم قرارداد و امام نیز نهایت تلاش خود را برای هدایت مردم به کار گرفته و خون و جان خود را برای هدایت مردم تقدیم کرد.

 

دفاع مقدس تجلی و پرتویی از خورشید عاشوراست

وی اظهار داشت: دفاع مقدس تجلی پرتویی از خورشید عاشوراست و سیره شهدای کربلا چراغ راه رزمندگان و شهدای ما بود که به ندای امام خمینی (ره) لبیک گفته و مسیر کربلا را دنبال کردند.

وی ادامه داد: شهدای ما نیز از برگزیدگان خدا و با شهادت مورد تکریم و گرامیداشت خداوند متعال قرار گرفتند و این شهدا حجت خدا بر مردم بوده و مقاومت آن‌ها در برابر دشمنان الگوی همه مبارزان در جهان اسلام و الگوی جبهه مقاومت در فلسطین، لبنان، سوریه، یمن و عراق هستند.

نماینده ولی‌فقیه در استان به بیان مناسبت‌های پیش رو پرداخت و تصریح کرد: ششم مهرماه سالروز انتفاضه جدید فلسطین و هفتم مهرماه سالروز شهادت شهید حجت‌الاسلام‌والمسلمین هاشمی نژاد و شهادت سرداران شهید فلاحی، فکوری، کلاهدوز، نامجو و جهان آراست که به‌عنوان روز بزرگداشت فرماندهان شهید دفاع مقدس نام‌گذاری شده است.

عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی پیام زیارت امام حسین (ع) و پیاده‌روی اربعین را پاسخگویی به ندای هل من ناصر امام حسین (ع) در روز عاشورا و فریاد لبیک یا حسین بیان کرد و ادامه داد: لبیک یا حسین به معنای اعلام آمادگی برای بذل مال و جان درراه خدا، دین و مکتب امام حسین (ع) است و باید در عمل به امام حسین (ع) لبیک بگوییم و تنها به حرف و ادعا نمی‌توان اکتفا کرد.

وی گفت: حتی اگر محبت امام حسین (ع) در دل‌های ما وجود داشته باشد اما او را مقتدای خود قرار ندهیم کارساز نیست زیرا مردم کوفه نیز دل‌هایشان با امام حسین (ع) بود اما شمشیرهایشان علیه امام و در دوراهی دین و دنیا، دنیا را انتخاب کردند.

خطیب جمعه زاهدان در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه این هفته زاهدان با قرائت فرازهایی از نامه امیرالمؤمنین (ع) به مالک اشتر، به نکاتی از این نامه ازجمله تأکید بر اجرای حق، رعایت انصاف و مقدم داشتن حق افراد بر نفع عده‌ای خاص پرداخت و گفت: اقامه بر ظلم باعث می‌شود خداوند نعمت خود را گرفته و عذاب را بیاورد و خداوند دعای افراد مظلوم را شنیده و در کمین ظالمان و ستمکاران است.

وی گفت: در بخش دیگری از این نامه آمده که مسئول و کارگزار نظام اسلامی باید بین افرادی که به‌خوبی کار خود را انجام می‌دهند باکسانی که عملکرد درستی ندارند تفاوت قائل شوند به‌گونه‌ای که افراد شایسته تشویق و با خاطیان برخورد شود که این کار باعث انگیزه افراد شایسته و برای خاطیان نیز حالت بازدارنده دارد.

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان‌وبلوچستان خواستار توجه به برقراری عدالت در عرصه‌های مختلف شد و خاطرنشان کرد: عدالت قضائی یکی از عرصه‌های مهم عدالت است و سیستم قضائی کشور باید عادلانه عمل کرده و با دقت به بررسی پرونده‌ها پرداخته و با سرعت مناسب رسیدگی کند تا حق به‌حق دار برد.

وی ادامه داد: در سفر رئیس سازمان بازرسی کل کشور به استان به بیان مشکلات پرداخته و گفتیم که متأسفانه علیرغم تمام تلاش‌های صورت گرفته استان ما در برخی موارد با پرونده‌های فساد کلانی روبروست که هم در بین افکار مردم شایع است و حتی برخی مسئولان هم بر آن اعتراف می‌کنند اما رسیدگی سریع و مناسب صورت نمی‌گیرد.

آیت‌الله محامی اظهار داشت: در سیستان‌وبلوچستان رسیدگی به این پرونده‌ها همراه با تأخیر؛ عدم مجازات متناسب و یا عدم اطلاع‌رسانی است که درگذشته پارها بر دقت، شجاعت و سرعت در رسیدگی و مجازات و سپس اطلاع‌رسانی تأکید کردیم زیرا در این صورت مردم دلگرم به رعایت قانون و احقاق حقوق خود می‌شوند.

وی عدالت آموزشی و پرورشی را از دیگر عرصه‌های عدالت در جامعه عنوان کرد و افزود: با همه خدمات صورت گرفته همچنان فاصله زیادی با سایر نقاط کشور داریم و عدالت آموزشی و پرورشی چنین اقتضا می‌کند که زمینه‌های تعلیم و تربیت برای همه فرزندان این مرز و بوم در هر نقطه از به‌صورت یکسان فراهم شود.

 

عدالت اقتصادی یکی از مهم‌ترین عرصه‌های عدالت در جامعه است

آیت‌الله محامی تأکید کرد: عدالت اقتصادی نیز از عرصه‌های عدالت در جامعه است و باید زمینه‌های فعالیت‌های اقتصادی برای همه مردم در همه‌جا فراهم شود و اگر جوانان این استان به دنبال فعالیت اقتصادی هستند نباید دارای شرایط سخت و متفاوت‌تر با سایر نقاط کشور باشند.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاران و جوانان همواره گلایه مند هستند که در سیستان‌وبلوچستان نه تنها هیچ‌گونه حمایت و پشتیبانی صورت نمی‌گیرد بلکه در مواردی با بروکراسی اداری و مانع تراشی روبرو می‌شویم که باعث شده سرمایه‌گذاران بومی نیز در خارج استان سرمایه‌گذاری کنند که نیاز است تا مسئولان به فکر راه چاره بوده و مردم استان نیز فرهنگ حمایت و پشتیبانی از جوانان را پیدا کنند.

امام‌جمعه زاهدان ضمن اشاره به بازدید صورت گرفته از نمایشگاه صنایع کوچک و متوسط استان گفت: سیستان و بلوچستان دارای ظرفیت‌های توسعه فراوان است و سرآمد همه این‌ها همین جوانان باانگیزه و مستعد هستند که باید با ابتکار و تلاش از جوان‌ها حمایت شود.

وی ادامه داد: در جلسات متعدد بسیاری از افراد از سخت‌گیری بانک‌ها در ارائه تسهیلات گلایه مند هستند که در جلسات صورت گرفته برای پیگیری این گلایه‌ها مدیران بانک‌های استان به انجام فعالیت بر اساس مقررات تأکید داشتند که به نظر می‌رسد قوانین و مقررات باید در سیستم مرکزی کشور اصلاح شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان ضمن اشاره به مصوبه سال گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور مبنی بر تدوین سند جهت بررسی اوضاع فرهنگی کشور و مشخص نمودن ۵ مسئله در هر استان به ارائه گزارشی از عملکرد شورای فرهنگ عمومی استان در این خصوص پرداخت و گفت: در جلسه اخیر شورای فرهنگی عمومی استان مقرر شد تا مسائل استان در پنج محور عدالت فرهنگی، عدالت آموزشی و پرورشی، عدالت اقتصادی، عدالت اجتماعی و عدالت قضائی دسته‌بندی و به مرکز کشور ارسال شود که امیدواریم با کمک و اختصاص بودجه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی شاهد رشد و پیشرفت استان در این عرصه‌ها باشیم.

 

 انتهای پیام/

منبع : mehrnews.com

نظرات شما

capcha