خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11620
۱۴۰۰/۰۷/۰۲ - ۱۷:۰۰

هزار تن میگو از استخرهای سواحل مکران برداشت شد

هزار تن میگو از استخرهای سواحل مکران برداشت شد
معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: هزار تن میگو از مزارع پرورش میگوی پرورشی سواحل مکُران برداشت و روانه بازار مصرف شد.

به گزارش اس.بی پرس، حمیدرضا نصیری معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تلاش‌ و همت بهره‌برداران که در کنار آن حضور تیم‌های دامپزشکی، مرکز تحقیقات شیلات آب‌های دور چابهار و اداره کل شیلات استان در قالب کارگروه و کمیته فنی میگو به کارآمد شدن تولید، کمک زیادی کرده‌ است.

وی گفت: اقدامات عمرانی در مجتمع گواتر شامل لایروبی‌های کانال‌های آب‌رسان و زهکش‌های فرعی و اصلی در ارتقای شرایط فنی و بهداشتی تولید و همچنین تسهیل در برداشت‌ها کمک شایانی کرده است.

نصیری تصریح کرد: امید است با حمایت‌های مجموعه مدیریت استانی و ملی موضوعات زیرساختی نظیر لایروبی‌ها و تکمیل خط انتقال برق، بازسازی جاده دسترسی و مدیریت سیلاب در ادامه نیز پیگیری و تکمیل خواهد شد و ضمن افزایش سطح فنی و بهداشتی تولید شرایط را برای حضور حداکثری بهره‌برداران میگو فراهم خواهد کرد.

معاون شیلات استان سیستان و بلوچستان بیان کرد: موضوعاتی همچون مباحث بهداشتی و بیماری‌ها، دسترسی به مولد و بچه میگوی باکیفیت، تسهیلات سرمایه در گردش ارزان‌قیمت و به‌موقع، بالا بودن هزینه‌های تولید، قیمت ارز، بازار آبزیان ازجمله مسائل و چالش‌های صنعت آبزی‌پروری میگو است.

برداشت میگو از مردادماه امسال سال جاری شروع‌شده و سطح زیر کشت حدود ۶۴۰ هکتار است.

وی با اشاره به اینکه هر کیلو میگو به‌طور متوسط حدود سه تا چهار دلار ارزش اقتصادی دارد، بیان کرد: ارزش میگوی برداشت‌شده مجتمع گواتر سیستان و بلوچستان بیش از سه تا چهار میلیون دلار برآورد می‌شود.

وی ادامه داد: به ازای هر هکتار سطح مفید فعال‌شده مزارع میگو به‌طور متوسط برای یک نفر به‌صورت مستقیم اشتغال ایجاد می‌شود و با توجه به فعالیت حدود ۶۴۰ هکتار امسال برای ۶۴۰ نفر اشتغال مستقیم فراهم‌شده است.

سال جاری حدود ۵۰ درصد افزایش سطح زیر کشت نسبت به مدت مشابه سال گذشته را شاهد بودیم.

وی گفت: آبزی‌پروری و به‌ویژه آبزی‌پروری میگو در نوار ساحلی جنوب استان سیستان و بلوچستان در چهار شهرستان زرآباد، کنارک، چابهار و دشتیاری ظرفیت‌های قابل‌توجهی را به لحاظ تولید و تأمین پروتئین باکیفیت و به تعبیری امنیت غذایی و همچنین ایجاد اشتغال را دارد.

به گفته او، آبزی‌پروری از مزیت‌های منطقه بوده و فعال‌سازی این ظرفیت‌ می‌تواند در توسعه اقتصادی، اجتماعی و امنیتی منطقه و کشور نقش قابل‌توجهی‌ داشته باشد.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha