خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11631
۱۴۰۰/۰۷/۰۳ - ۱۳:۱۸

بازگشایی دانشگاه ها به صورت ترکیبی مجازی و حضوری انجام گرفته است

بازگشایی دانشگاه ها به صورت ترکیبی مجازی و حضوری انجام گرفته است
وزیر علوم تحقیقات و فناوری، گفت: در شرایط فعلی به دلیل شیوع این ویروس دانشگاه‌های ما به‌صورت ترکیبی یعنی حضوری و مجازی بازگشایی‌شده و فعالیت‌های خود را آغاز می‌کنند.

به گزارش اس.بی پرس، محمدعلی زلفی گل در مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی که صبح امروز در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، گزارشی از سیاست‌های این وزارتخانه در عرصه آموزش عالی ارائه داد و گفت: امیدوارم بتوانیم از تجربه آموزش مجازی در دوران پس از کرونا استفاده کنیم، اما در شرایط فعلی به دلیل شیوع این ویروس دانشگاه‌های ما به‌صورت ترکیبی یعنی حضوری و مجازی بازگشایی‌شده و فعالیت‌های خود را آغاز می‌کنند.

وی در ادامه با تأکید بر این‌که آموزش دانشجویان دوره کارشناسی از ابتدای مهرماه به‌صورت «مجازی» خواهد بود، گفت: دانشجویان تحصیلات تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکتری که فعالیت‌های آموزشی و تئوری دارند نیز آموزش‌های خود را به‌صورت مجازی دنبال می‌کنند.

وزیر علوم با تأکید بر اینکه امکانات رفاهی و خوابگاهی به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری که فعالیت‌های آزمایشگاهی و کارگاهی دارند تعلق خواهد گرفت، تصریح کرد: دلیل تخصیص امکانات به این دانشجویان این است که این دانشجویان به‌صورت حضوری در دانشگاه‌ها پروژه‌های تحقیقاتی را دنبال می‌کنند و فعالیت‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی آن‌ها به تصویب گروه و دانشکده رسیده است.

زلفی گل همچنین خاطرنشان کرد: در حال حاضر واکسیناسیون اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه‌ها به اتمام رسیده است و ما واکسیناسیون دانشجویان را نیز با سرعت بیشتری آغاز کردیم امیدوارم با تصریح این روند بتوانیم هرچه زودتر واکسیناسیون دانشجویان را به اتمام برسانیم و دانشجویانی که هر دو نوبت واکسن را دریافت کرده‌اند بتوانند درنهایت در محیط دانشگاه‌ها حضور پیدا کنند.

وزیر علوم با بیان اینکه در خصوص حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها تابع نظر ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم، اظهار کرد: دانشگاه با حضور دانشجو معنا پیدا می‌کند امیدوار هستیم شرایطی ایجاد شود که با بازگشایی دانشگاه امکان حضور برای تمامی دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فراهم شود.

وی همچنین با تأکید بر اینکه تعداد صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها رو به افزایش است، ادامه داد: با توجه به اینکه جمعیت دانشجویی در کشور کاهش پیداکرده است درنتیجه ما امسال حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌ها خواهیم داشت.

زلفی گل به سیاست علوم در خصوص تغییر و تحولات مدیریتی آموزش عالی نیز به خبرگزاری ایسنا، گفت: به‌هرحال طبیعی است وقتی دولتی جدید روی کار بیاید سیاست جدیدی نیز اعمال می‌شود چراکه مردم به این دولت رأی داده‌اند و ما باید بر اساس آن سیاست حرکت کنیم.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: اما وظیفه ما در آموزش عالی صیانت از دستاورد‌های این عرصه است و تلاش می‌کنیم کمبود‌ها و چالش‌ها را نیز برطرف نماییم و امیدواریم با کمک دانشگاهیان بتوانیم رتبه اول علمی منطقه را حفظ کنیم و آن را استمراربخشیم.


زلفی گل با بیان اینکه تحقیقات کاربردی در دانشگاه‌ها توسعه پیدا خواهد کرد، گفت: سعی می‌کنیم پایان‌نامه‌های دوره دکتری و کارشناسی ارشد در راستای رفع نیاز‌های کشور باشد. امیدواریم از سال آینده برای پذیرای رساله‌های کاربردی دانشجویان باشیم.

وی در خصوص سیاست وزارت علوم برای ساماندهی مراکز آموزش عالی اظهار کرد: ما در این زمینه مصوباتی در حکم قانون داریم و باید باکار کارشناسی و همکاری کمیسیون آموزش عالی این طرح را پیگیری کنیم و به‌گونه‌ای که امکان رشد آموزش عالی در مناطق محروم متوقف نشود.

وزیر علوم نیز در خصوص حذف کنکور نیز بیان کرد: ما در این زمینه یک قانون مجلس و یک مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را داریم و برنامه‌ریزی می‌کنیم که مصوبات شورا را از سال ۱۴۰۲ اجرایی کنیم.

وزیر علوم در پایان به سهمیه‌های فرزندان اعضای هیأت علمی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه سهمیه‌ها ساماندهی شده‌اند و در خصوص سهمیه‌های فرزندان اعضای هیأت علمی هر عضو هیأت علمی می‌تواند فرزند خود را به محل زندگی خود منتقل کند به شرطی که حداقل نمره قبولی آن دانشگاه را داشته باشد.

 

 انتهای پیام/

منبع : mizan.news

نظرات شما

capcha