خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11634
۱۴۰۰/۰۷/۰۳ - ۱۴:۰۰
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان:

افزون‌بر یک‌هزار هکتار نهال بومی در تالاب هامون کشت شده است

افزون‌بر یک‌هزار هکتار نهال بومی در تالاب هامون کشت شده است
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: نهال بومی و همگن با شرایط اکولوژیکی تاکنون در یک هزار و ۳۰۰ هکتار از وسعت تالاب بین‌المللی هامون توسط این اداره کل در تالاب هامون کشت‌شده است.

به گزارش اس.بی پرس، وحید پورمردان اظهار داشت: درمان مؤثر پدیده گردوغبار در شمال سیستان و بلوچستان، احیای پوشش گیاهی است که نهال‌کاری عامل اصلی احیای پوشش گیاهی در تالاب بین‌المللی هامون محسوب می‌شود.

وی افزود: احیای پوشش گیاهی در فاز دوم برنامه احیای تالاب بین‌المللی هامون پس از برنامه‌های عمرانی کلید خورد و هم‌اینک به نتایج مطلوبی رسیده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: پس از شناسایی مناطق هدف در تالاب هامون و پیش از رایزنی‌ها و جلسات متعدد کارشناسی و هم‌اندیشی، برنامه احیای پوشش گیاهی در قالب پروژه‌های نهال‌کاری توسط محیط زیست استان شروع شد.

وی افزود: این پروژه که یکی از بزرگترین پروژه‌های نهال‌کاری محیط زیست است با وسعت یک هزار و ۳۰۰ هکتار در بستر تالاب بین‌المللی هامون توسط این اداره کل در حال انجام است که این برنامه ازجمله عوامل مؤثر در احیای تالاب هامون و پوشش گیاهی بشمار می‌رود که می‌توان ازجمله اثرات آن به کاهش چشمگیر پدیده گردوغبار اشاره کرد.

به گزارش ایرنا تالاب بین‌المللی هامون یکی از تالاب‌های مهم دنیا و بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می‌شود که با مساحتی حدود ۵۷۰۰ کیلومترمربع و دامنه عمقی ۱ تا ۵ متر در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور، در منطقه سیستان واقع‌شده است. این تالاب از سه بخش به نام های هامون پوزک در شمال شرقی، هامون صابری در شمال و هامون هیرمند در غرب و جنوب غربی سیستان تشکیل‌شده است. بخش وسیعی از هامون پوزک و قسمت عمده هامون صابری در خاک افغانستان و بقیه هامون ها در خاک ایران قرار دارد.
سطح هر یک از هامون ها بسته به میزان آب ورودی، فصول پر بارش، خشک‌سالی ها و ترسالی‌ها تفاوت داشته و تابعی از آب جریان یافته در رودخانه هیرمند، خروجی پشت سدها و رودخانه‌های فصلی دیگر است.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha