خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11643
۱۴۰۰/۰۷/۰۴ - ۰۷:۴۳
یک حقوقدان:

ضابطان در جرائم سیاسی و امنیتی خواهان اختیارات بیشتری هستند

ضابطان در جرائم سیاسی و امنیتی خواهان اختیارات بیشتری هستند
یک حقوقدان گفت: ضابطان قضایی در جرائم سیاسی و امنیتی که در این موارد شامل ضابطان خاص می‌شود خواهان اختیارات بیشتر هستند و حداقل می‌خواهند برای هر اقدام به مرجع قضایی مراجعه نکنند.

به گزارش اس.بی پرس، صالح نیکبخت در ارتباط با اظهارنظر دادستان کل کشور درباره ارتباط قضات با ضابطین و تهیه دستورالعمل همکاری با ضابطین عام و خاص گفت: مطابق قانون آیین دادرسی کیفری فعلی که از سال ۱۳۹۴ اجرایی شده است ضابطان مانند هر کشور دیگری که دارای قوانین موضوعه جامع در مورد آیین دادرسی کیفری هستند اختیار خاصی ندارند و تمامی اقدامات آن‌ها، در مواردی که مستقیماً به ضابط ارجاع می‌شود، باید ذیل دستورات مراجع قضایی، بازپرسان، دادیاران و دادستان‌ها عملی شود.

این حقوقدان با بیان این‌که اگر در دعاوی کیفری عادی قابلیت اجرای دقیق دستور مقام قضایی وجود داشته باشد در جرائم سیاسی و امنیتی به‌راحتی امکان‌پذیر نیست، گفت: ضابطان قضایی که در این موارد ضابطان خاص هستند چه‌بسا خواهان اختیارات بیشتر هستند و حداقل می‌خواهند برای هر اقدام به مرجع قضایی مراجعه نکنند.

وی ادامه داد: در حدود یک سال پیش در اظهارات رئیس وقت قوه قضائیه آقای رئیسی موضوعی عنوان شد که قابل‌تأمل است. این موضوع با نقل به مضمون این بود که وی خطاب به ضابطان گفته بود «شما اقدامات محوله را انجام دهید و ما (مراجع قضایی) خود می‌دانیم چه اقداماتی را انجام دهیم». این امر نشان می‌داد که به هر صورت در میان این دو مرجع یعنی مقامات قضایی و ضابطان اختلاف‌نظر وجود دارد یا حداقل رویکردهای متفاوتی به وجود آمده است.

نیکبخت با بیان این‌که آنچه امروز دادستان کل کشور گفته‌اند ظاهراً پیامد همین اختلاف‌نظر است گفت: در جرائم عادی خواه‌ناخواه کلیه اقدامات ضابطین عام یعنی مأموران نیروی انتظامی و نیز ضابطین خاص، در مواردی که از سوی مراجع قضایی به آن‌ها پرونده‌ای ارجاع می‌شود، توسط مرجع قضایی مشخص می‌شود و قضات تحقیق موضوع تحقیقات را دقیقاً تعیین می‌کنند و از ضابط می‌خواهند در آن زمینه‌ها تحقیق کنند. علاوه بر این در این‌گونه موارد تحقیق باید حول‌وحوش موضوع پرونده و جرم خاصی باشد که فرد به جهت ارتکاب آن تحت تعقیب قرارگرفته و باید صحت‌وسقم توجه اتهام وارده به او احراز شود.

این وکیل دادگستری گفت: در مواردی که ضابطین خاص یعنی مأموران وزارت اطلاعات و امنیت کشور و سازمان اطلاعات سپاه اشخاصی را دستگیر می‌کنند آن‌طور که در پرونده‌ها مشاهده‌شده ضابطین از مرجع قضایی به‌صورت کلی درخواست می‌کنند که متهم را برای مدت مشخصی که گاهی هفته‌های متوالی یا ماه‌ها به طول می‌کشد نگه‌دارند. واضح است که در این مدت متهم هرروز در اختیار قاضی پرونده قرار نمی‌گیرد و پرونده هم پی‌درپی به مرجع قضایی ارسال نمی‌شود به همین جهت متهم و وکلای آن به این موضوع اعتراض می‌کنند و احتمالاً در این مورد بین اقدامات ضابطین و دستورات مقام قضایی تعارضی در چارچوب قانون آیین دادرسی کیفری به وجود می‌آید.

وی افزود: همین تعارض موجب شده است که دادستان کل کشور دستور تهیه دستورالعملی را بدهد که این موضوعات را حل کنند.

این وکیل دادگستری در پایان گفت: به‌هرحال چون موضوع همکاری مرجع قضایی با ضابطان و دستورالعملی که قرار است تدوین شود مشخص نیست باید منتظر ماند تا این دستورالعمل منتشر گردد و چارچوب‌هایی که قضات در آن باید عمل کنند و مخالف نص قانون هم نباشد روشن شود.

 

 انتهای پیام/

 

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha