خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11663
۱۴۰۰/۰۷/۰۴ - ۲۰:۱۱

ثبت سومین سال کم‌بارش سیستان‌وبلوچستان در نیم‌قرن اخیر/ کم‌بارشی در استان ۲۱ ساله شد

ثبت سومین سال کم‌بارش سیستان‌وبلوچستان در نیم‌قرن اخیر/ کم‌بارشی در استان ۲۱ ساله شد
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ با مجموع بارش ۳۵.۶ میلی‌متر باران به پایان رسید و سومین سال کم باران استان در ۵۵ سال اخیر رقم خورد.

به گزارش اس.بی پرس، محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: داده‌های بلندمدت بارش استان نشان می‌دهد که سیستان و بلوچستان در ۵۵ سال اخیر، ۲۱ سال کم بارش داشته است که ۱۰ سال آن از دهه ۸۰ به بعد روی‌داده است.

وی افزود: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در این دوره آماری تمام چهار نوع خشک‌سالی «هواشناسی»، «کشاورزی»، «هیدرولوژیکی» و «اجتماعی-اقتصادی» در سیستان و بلوچستان روی‌داده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: ادامه سه نوع خشک‌سالی محیطی سبب وقوع خشک‌سالی اجتماعی-اقتصادی می‌شود که معیشت وزندگی طیف وسیعی از افراد جامعه که اقتصاد خانواده آن‌ها وابسته به منابع آب است را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

حیدری گفت: گسترش حاشیه‌نشینی در شهر‌های بزرگ نظیر زاهدان، چابهار و ایرانشهر یکی از آثار و پیامد‌های خشک‌سالی اجتماعی-اقتصادی است که در پی کوچ مردم روستا‌های بی‌آب رخ‌داده است.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای مهرماه سال گذشته تا پایان شهریور امسال تنها ۳۵.۶ میلی‌متر باران در استان باریده که سومین سال کم باران استان در ۵۵ سال اخیر است.

 

تغییرات بارش سیستان و بلوچستان نگران‌کننده است

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: نکته نگران‌کننده بارش استان، تنها مربوط به تغییرات کمی نیست، بلکه تغییرات کیفی و تغییر شکل ظاهری بارش‌ها از بارندگی‌های مداوم و گسترده به بارندگی‌های رگباری و نقطه‌ای هم نگران‌کننده است.

حیدری تصریح کرد: سال زراعی که گذشت، تغییرات خطرناک‌تری هم در بارش استان مشاهده شد آنجایی که جای پربارش‌ترین و کم بارش‌ترین فصول سال استان تغییر کرد؛ یعنی در حالی زمستان پربارش‌ترین فصل سال در استان است که بارش‌های مونسون این الگوی پنجاه‌ساله را به هم زد و سبب شد تا امسال تابستان پر بارش‌ترین فصل شود.

وی اضافه کرد: تابستان امسال حدود ۵۰ برابر زمستان گذشته در استان باران بارید. البته این اختلاف بارش به دلیل کم‌بارشی بی‌سابقه در زمستان گذشته بوده است به طوریکه تمام بارش‌های زمستان ۱۳۹۹ در سیستان و بلوچستان به ۰.۴ میلی‌متر رسید و کم بارش‌ترین زمستان استان در نیم‌قرن اخیر شد.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس آخرین خروجی برآورد وضعیت خشک‌سالی هواشناسی با شاخص SPEI، ۱۰ ساله، همچنان حدود از ۹۳ درصد مساحت استان درگیر درجات مختلف خشک‌سالی است.

 

 انتهای پیام/

 

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha