خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11671
۱۴۰۰/۰۷/۰۴ - ۲۱:۵۲
معاون مبارزه با جعل و کلاه‌برداری پلیس آگاهی خبر داد؛

کلاه‌برداری سودجویان از افراد کم‌سواد تا وکیل و نماینده/مسدود کردن ۳۰ هزار حساب بانکی و سیم‌کارت کلاه‌برداران

کلاه‌برداری سودجویان از افراد کم‌سواد تا وکیل و نماینده/مسدود کردن ۳۰ هزار حساب بانکی و سیم‌کارت کلاه‌برداران
سرهنگ اکبری گفت: سودجویان با تماس‌های تلفنی افراد را به پای دستگاه‌های ATM کشانده و حساب آن‌ها را خالی می‌کنند.

به گزارش اس.بی پرس، سرهنگ محمدرضا اکبری معاون مبارزه با جعل و کلاه‌برداری پلیس آگاهی ناجا درباره شیوه‌های کلاه‌برداران برای خالی کردن حساب مردم اظهار کرد: فردی تماس می‌گیرد و موضوعی را پیش می‌کشد که عمدتاً بحث برنده شدن در قرعه‌کشی توسط اپراتور‌های همراه اول، ایرانسل یا رایتل است و ادعا می‌کنند از طریق استودیو‌های شبکه خبر، رادیو جوان یا معارف سیما تماس می‌گیرند.

وی افزود: این افراد ادعا می‌کنند که شما برنده عتبات عالیات شده‌اید و می‌گویند اگر قصد رفتن به عتبات عالیات را ندارید ما ۵ میلیون تومان کمک‌هزینه این سفر را به شما پرداخت می‌کنیم.

سرهنگ اکبری بیان کرد: این افراد طوری صحبت می‌کنند که با یک مهندسی اجتماعی معکوس و به‌صورت کاملاً هدفمند فردا را پای دستگاه ‏ATM می‌کشانند و صحبت‌های خود را به آن شخص القا می‌کنند و مغز آن شخص را در اختیار خود قرار می‌دهند و مردم بدون شناخت هر چه که به آنان گفته می‌شود، گوش می‌دهند و عملیات بانکی را موبه‌مو به خواسته آن شخص انجام می‌دهد.

وی تصریح کرد: یک عملیات روانی تمام و کمال و یک مهندسی اجتماعی معکوس و برداشت وجه از حساب افراد صورت می‌گیرد این اقدام فقط برای افراد بی‌سواد صورت نمی‌گیرد و برای افراد وکیل و نماینده و مدیرکل یک سازمان هم اتفاق می‌افتد.

سرهنگ اکبری گفت: ارقام این کلاه‌برداری‌ها از ۴۰۰ هزار تومان با ۲۰۰ میلیون تومان متغیر بوده است همچنین این اقدام می‌تواند از طریق چند کارت باشد از یک کارت تا چهار کارت این اقدام صورت می‌پذیرد.

وی بیان کرد: یک بانک اطلاعاتی را در کشور تشکیل دادیم تمام اطلاعات استان‌ها و شهرستان‌های تابعه در مرکز در یک فایل بارگذاری می‌شود و هم‌چنین جلساتی با مجموعه دادستانی کل، معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور، بانک مرکزی و وزارت اطلاعات برگزار کردیم که منجر به این شد که حساب‌های بانکی و سیم‌کارت و تلفن همراه این کلاه‌برداران را مسدود کنیم.

اکبری گفت: قاعدتاً وقوع این جرم کاهش پیدا می‌کند که در یک اقدام بی‌نظیر با محوریت پلیس آگاهی و با هماهنگی مجموعه دادستانی کل، معاونت فضای مجازی، بانک مرکزی و وزارت ارتباطات در حال حاضر چیزی قریب به ۳۰ هزار حساب‌های بانکی افرادی را که از این روش اقدام به کلاه‌برداری می‌کردند مسدود کرده‌ایم، همچنین قریب به ۳۰ هزار کارت و شماره تلفن و سریال گوشی تلفن همراه را غیرفعال کردیم و این موضوع باعث شده است که در این چند سال اخیر تقریباً نزدیک به ۵۷ درصد از این آمار کاهش پیدا کند.

 

مقصر اصلی در کلاه‌برداری‌ها کیست؟

معاون مبارزه با جعل و کلاه‌برداری پلیس آگاهی گفت: در مثلث جرم کلاه‌برداری، از فردی که کلاه‌برداری شده 95 درصد مقصر اصلی است، زیرا طمع کرده و به هشدارها توجه ای نکرده است.

 

فرصت‌طلبی کلاه‌برداران در مواقع مختلف

سرهنگ اکبری گفت: سودجویان در مواقع زلزله و سیل با سوءاستفاده از احساسات مردم اقدام به کلاه‌برداری می‌کنند. افراد کمک‌های مردمی خود را در اختیار مراجع رسمی قرار داده و فریب نخورند.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha