خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11673
۱۴۰۰/۰۷/۰۴ - ۲۲:۰۷

توزیع روزانه ۶ هزار تن مرغ در کشور/ قیمت مرغ در اربعین نوسانی ندارد

توزیع روزانه ۶ هزار تن مرغ در کشور/ قیمت مرغ در اربعین نوسانی ندارد
نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی از توزیع روزانه ۶ هزار تن مرغ در کشور خبر داد و گفت: قیمت مرغ در اربعین نوسانی ندارد.

به گزارش اس.بی پرس، حبیب اسدالله نژاد نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی، از افزایش قیمت جوجه یک‌روزه در بازار خبر داد و گفت: نرخ کنونی هر قطعه جوجه یک‌روزه به ۸ هزار تومان رسیده است.

وی افزود: سیاست‌گذاری وزارت جهاد کشاورزی از لحاظ روانی بر بازار اثر گذاشت و قیمت را کاهش داد، اما درمجموع برای تعدیل قیمت باید عرضه از طریق سامانه بازارگاه صورت گیرد یا فرآیندی تعریف شود که وزارت جهاد از طریق حواله جوجه را عرضه کند.

اسدالله نژاد درباره آخرین وضعیت جوجه ریزی شهریور بیان کرد: بنا بر آخرین آمار در شهریور ۱۱۶ میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گرفته که ۱۱۱ میلیون قطعه آن با مجوز و مابقی بدون مجوز بوده است.

نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ادامه داد: هم‌اکنون مرغداران هر کیلو مرغ زنده را با نرخ ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان عرضه می‌کنند و در برخی استان‌ها بنا بر توافقات صورت گرفته یک هزارتا یک هزار و ۵۰۰ تومان بالاتر عرضه می‌شود که بااین‌وجود هر کیلو مرغ گرم‌ نباید بالاتر از ۲۸ تا ۲۹ هزار تومان به فروش برسد.

وی با اشاره به اینکه نرخ کنونی مرغ زنده سنخیتی با مرغ گرم در بازار ندارد، بیان کرد: با توجه به آنکه مرغ گرم متناسب با نرخ مرغ زنده به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد، بنابراین از کشتارگاه تا بازار مصرف باید نظارت دقیقی صورت گیرد.

به گفته اسدالله نژاد، گرچه مرغداران خواستار اصلاح قیمت مرغ هستند، اما این موضوع ارتباطی به عرضه مرغ با نرخ‌های ۳۵ و ۴۰ هزارتومانی در بازار ندارد که این امر نشان می‌دهد با اعمال نظارت باید از سودجویی واسطه و دلال جلوگیری کرد.

وی کمبود عرضه را یکی از دلایل گرانی مرغ در بازار برشمرد و گفت: در شرایط کنونی روزانه ۶ هزار تن مرغ در سطح کشور عرضه می‌شود که با توجه به اثر کالای جایگزین این میزان باید به حداقل ۷ هزار تن برسد که وزارت جهاد کشاورزی با واردات تخم‌مرغ نطفه‌دار به دنبال آن است که این خلأ را جبران کند.

اسدالله نژاد با اشاره به قیمت مرغ در آستانه اربعین گفت: با توجه به شرایط فعلی بازار پیش‌بینی می‌شود که قیمت مرغ در اربعین نوسانی نداشته باشد.

نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در پایان درباره آخرین وضعیت تأمین نهاده‌های دامی تصریح کرد: با توجه به تأخیر در برگزاری نهاده، امیدواریم تسریع در این امر صورت گیرد تا مرغداران مجبور به تأمین‌ نهاده از بازار آزاد نباشند.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha