خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11684
۱۴۰۰/۰۷/۰۵ - ۱۸:۵۰

طوفان شن زابل را در غبار محو کرد

طوفان شن زابل را در غبار محو کرد
صبح امروز طوفان گردوخاک و شن با سرعت ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت زابل در شمال سیستان و بلوچستان را درنوردید و دید افقی را آن‌قدر کاهش داد که تنها اجسام بافاصله ۳۰۰ متر قابل‌رؤیت بود.

به گزارش اس.بی پرس، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: این دومین طوفان شن شدید امسال بوده که بیشترین کاهش دید افقی را از ابتدای سال تاکنون ایجاد کرده البته حدود ۲ توفان شن با همین سرعت نیز روی‌داده که نسبت به امروز کاهش دید کمتری داشته است.

حیدری افزود: از ابتدای سال تا امروز هشت توفان گردوخاک و شن در زابل روی‌داده که طوفان شن روز ۱۸ شهریور با سرعت ۱۲۲ کیلومتر بر ساعت بوده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بر اساس گزارش‌های محلی توفان امروز موجب اختلال در ترددهای جاده‌ای مسیرهای ارتباطی شمال استان به‌ویژه بخشی از مسیر زاهدان - زابل شده است.

وی گفت: با توجه به میدان باد حاکم بر منطقه پیش‌بینی می‌شود غبار ناشی از طوفان مناطق شمالی استان به‌تدریج به برخی نواحی شرقی و مرکزی استان نیز نفوذ کند و موجب کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا شود.

حیدری افزود: بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی انتظار می‌رود از اواخر وقت امروز از شدت و سرعت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان کاسته شود.

وی اظهار داشت: وزش بادهای منطقه‌ای ۱۲۰ روزه همه‌ساله از اردیبهشت تا مهر در نوار شرقی ایران و غرب افغانستان و پاکستان جریان دارد که بیابان‌زایی و افزایش چشمه‌های تولید گردوغبار در منطقه، سبب افزایش وقوع و شدت وقوع پدیده‌های خاک‌دار شده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بررسی تصاویر ماهواره نشان داده که گردوغبار ناشی از بادهای ۱۲۰ روزه تا ارتفاع ۲۰۰ هکتوپاسکالی از سطح زمین بالا می‌رود و به‌صورت افقی نیز تا دریای عرب پیش روی می‌کند.

 

 انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha