خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11706
۱۴۰۰/۰۷/۰۶ - ۱۴:۱۵

حدود هشت هزار قلاده سگ در سیستان و بلوچستان علیه هاری واکسینه شدند

حدود هشت هزار قلاده سگ در سیستان و بلوچستان علیه هاری واکسینه شدند
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: در ۶ ماهه نخست سال جاری حدود هشت هزار قلاده سگ صاحب دار در استان علیه بیماری هاری واکسینه شدند.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر ویدا معزی اظهار داشت: بیماری هاری یک بیماری ویروسی خطرناک مشترک بین انسان و دام است که به‌شدت واگیردار بوده و در صورت ابتلا حیوان یا انسان سبب مرگ حتمی می‌شود.

وی افزود: از راه‌های مصون ماندن جامعه انسانی از ابتلا به این بیماری خطرناک و کشنده کنترل این بیماری در جمعیت دامی است که مهم‌ترین راه آن واکسیناسیون علیه این بیماری است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: راه انتقال این بیماری واگیر گزیده شدن توسط حیوان مبتلا و همچنین تماس با ترشحات، بزاق و خون حیوان آلوده است که در صورت گزش فرد توسط حیوان مشکوک باید سریعاً به مراکز درمانی و بهداشتی مراجعه کرد تا اقدامات لازم برای پیشگیری از انتقال بیماری در اسرع وقت انجام شود.

وی بیان کرد: این بیماری طیف گسترده‌ای از حیوانات و انسان را تحت تأثیر قرار داده و معمولاً در اثر عدم واکسیناسیون به‌موقع حیوانات خانگی و اهلی که با محیط بیرون در ارتباط هستند جمعیت انسانی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد به همین دلیل مهم‌ترین راه پیشگیری از شیوع این بیماری واکسیناسیون صحیح و به‌موقع حیوانات اهلی و خانگی است.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha