خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11710
۱۴۰۰/۰۷/۰۶ - ۱۸:۲۳

۱۰ هزار تن پسته در سیستان و بلوچستان برداشت شد

۱۰ هزار تن پسته در سیستان و بلوچستان برداشت شد
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: افزون بر ۱۰ هزار و ۳۰۰ تن پسته امسال از سطح هفت هزار و ۷۰۹ هکتار از باغات این استان برداشت و روانه بازار مصرف شد.

به گزارش اس.بی پرس، اردشیر شهرکی اظهار داشت: ۱۱ هزار هکتار از سطح باغات سیستان و بلوچستان به کشت پسته اختصاص دارد که هفت هزار و ۷۰۹ هکتار آن بارور است.

وی با بیان اینکه برداشت پسته در سیستان و بلوچستان از شهریور آغاز و در مهر به پایان می‌رسد افزود: پسته تولیدی این استان به دلیل شرایط بسیار مطلوب آب و هوایی منطقه و استفاده کم از سم و کود از کیفیت بالایی برخوردار است به طوریکه می‌توان از آن به‌عنوان محصول ارگانیک نام برد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه کله قوچی، اوحدی، اکبری، بادامی و احمد آقایی عمده ارقام کشت پسته در این استان به شمار می‌روند ادامه داد: شهرستان‌های زاهدان، خاش، میرجاوه، تفتان و نیمروز از عمده مناطق کشت پسته در این استان بشمار می‌روند.

سیستان و بلوچستان با تولید بهترین و باکیفیت‌ترین پسته یکی از مهم‌ترین قطب‌های تولید این محصول در کشور است که به سبب نداشتن کارگاه‌های فرآوری و بسته‌بندی، پسته باکیفیت تولیدی آن در گمنامی فرورفته و به‌ناچار در بسته‌هایی با نام دیگر مناطق کشور صادر می‌شود.

سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره‌گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضاً منحصربه‌فرد ازجمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، مرکبات و غیره دارد.

تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین‌های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هرسال توان تولید ۲ بار محصول را دارند.

 

 انتهای پیام/

 

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha