خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11716
۱۴۰۰/۰۷/۰۷ - ۰۹:۵۶

۶۵۲ هزار تن کالا از بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان امسال صادرشده است

۶۵۲ هزار تن کالا از بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان امسال صادرشده است
مدیر بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان گفت: ۶۵۲ هزار تن کالا در ۶ ماهه نخست امسال از بازارچه‌های مرزی استان صادرشده که ازلحاظ وزن ۴۱ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش‌یافته است.

به گزارش اس.بی پرس، مبین علی میر مدیر بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در ۶ ماهه نخست امسال ۲ هزار و ۹۵۴ رأس گاو، گوساله و شتر از بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان وارد کشور شده اظهار داشت: در این بازه زمانی ۸۶ هزار تن میوه گرمسیری مانند آناناس، موز، نارنگی و انبه چتایی با استفاده از ارز پیله‌وران وارد این استان شده که نقش بسزایی در کاهش قیمت این محصولات داشته است.

وی با تأکید بر اینکه با استقرار دولت جدید، سیستان و بلوچستان می‌تواند محل تأمین کالا‌های اساسی ازجمله برنج، گوشت و میوه‌های گرمسیری موردنیاز کشور باشد افزود: با توجه به مصوبه هیأت دولت ورود برنج، انبه، چای، کنجد و اقلام میوه‌های گرمسیری آزاد است که تجار می‌توانند با ثبت آماری این کالا‌ها را به استان و کشور وارد کنند و از تخفیف‌های ویژه بهره‌مند شوند.

مدیر بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان تأکید کرد: در نشست‌هایی که در خصوص تأمین برنج و گوشت کشور برگزار می‌شود اعلام‌شده این استان می‌تواند برنج و گوشت موردنیاز کشور را از طریق بازارچه‌های مرزی تأمین کند و قیمت آن‌هم پایین‌تر از نرخی است که تاکنون از طریق ارز نیمایی واردشده است.

وی با بیان اینکه پیله‌وران و تجار سیستان و بلوچستان نیازی به ارز نیمایی بانک مرکزی برای واردات کالا‌های اساسی ندارند و ارز موردنیاز آن از طریق ارز صادرات تأمین می‌شود ادامه داد: از این طریق بازارچه‌های مرزی به دوران رونق گذشته خود بازمی‌گردد و خریداران گوشت هم می‌توانند از طریق این استان گوشت موردنیاز کشور را تأمین کنند.

میر با اشاره به اینکه هم‌اینک سیمان، آهن، مواد غذایی، لوازم‌یدکی، خرما و دیگر محصولات کشاورزی مانند گوجه و سیب‌زمینی از بازارچه‌های مرزی صادر می‌شود اظهار داشت: هم‌اینک هشت بازارچه در سیستان و بلوچستان فعال است و تجارت در بازارچه‌های مرزی به معنی واقعی صادرات غیرنفتی را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه تجار می‌توانند واردات کالا را انجام دهند و از تخفیف‌های ویژه کوله بران و مرزنشینان بهره‌مند شوند افزود: سیستان و بلوچستان هیچ منعی در ورود کالا ندارد و واردات همه کالا‌ها از بازارچه‌های مرزی آزاد است.

مدیر بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه به‌شرط رفع موانع ایجادشده این آمادگی وجود دارد که صادرات غیرنفتی از محل بازارچه‌های مرزی حدود سه و نیم میلیارد دلار در سال برسد تأکید کرد: از محل این ارز می‌توان بسیاری از کالا‌ها را وارد کرد و نیاز نیست از بانک مرکزی ارز دریافت شود و این بزرگ‌ترین خدمت در شرایط کنونی به کشور است.

وی خاطرنشان کرد: واردات میوه از محل ارز صادرات توسط پیله‌وران نمونه موفق از تجارت و قطع کردن دست مافیای ارزی بود که حاضریم در بسیاری از کالا‌ها این نقش را ایفا و دست دلالان ارزی را نیز قطع کنیم به شرطی که اراده‌ای وجود داشته باشد.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha