خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 11721
۱۴۰۰/۰۷/۰۷ - ۱۰:۳۷

پروژه‌های کوچک در راه کمک به تالاب هامون

پروژه‌های کوچک در راه کمک به تالاب هامون
معاون محیط‌زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست و نماینده مقیم برنامه توسعه سازمان ملل متحد در ایران در نشستی، برخی طرح‌ها درباره پروژه سیستان در راستای حمایت از تالاب هامون را موردبررسی و کارشناسی قراردادند.

به گزارش اس.بی پرس، حفاظت محیط‌زیست، احمدرضا لاهیجان زاده در «دومین جلسه کمیته بررسی و تصویب طرح‌های کوچک زودبازده» که به‌صورت آنلاین برگزار شد به تهیه دستورالعمل‌ها و پروپوزال‌ها و برگزاری جلسات و کارگاه‌های مشارکتی با ذی‌نفعان محلی و اعلام فراخوان برای طرح‌های کوچک زودبازده طی ماه‌های گذشته اشاره کرد.

مجری ملی پروژه سیستان افزود: در پایان فراخوان حدود ۷۰ طرح به‌ دست پروژه سیستان رسیده که طی جلسات کارشناسی با جامعه محلی و کارشناسان دستگاه‌های متولی در حال بررسی هستند.

همچنین نماینده مقیم برنامه توسعه سازمان ملل متحد در ایران، پروژه سیستان را یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های UNDP و از بزرگترین پروژه‌های توسعه در ایران خواند و ضمن اشاره به حمایت مالی اتحادیه اروپا برای این پروژه، طرح‌های کوچک زودبازده را حائز اهمیت بسیار دانست و تأکید کرد: این طرح‌ها با ارتباط با سایر سازمان‌ها ازجمله سمن‌ها، سازمان‌های جامعه مدنی را تقویت کرده، مبنایی برای فعالیت‌های بیشتر و اعتمادسازی ایجاد می‌کنند و درها را برای فعالیت‌های درازمدت و تأثیرگذاری بیشتر باز می‌کنند.

کلودیو پرویداس از استقبال خوب گروه‌های محلی در ارائه طرح ابراز خوشحالی کرد و این را نشانگر توجه مثبت مردم به سازمان حفاظت محیط‌زیست و استانداری سیستان دانست و افزود: این استقبال نشان‌دهنده علاقه و تمایل مردم به بهبود شرایط است؛ شرایطی که با توجه به تغییرات اقلیمی و خشکسالی در منطقه سیستان به وجود آمده است.

وی یاد آور شد: توجه به حفاظت محیط‌زیست نباید در خلاء اتفاق بیافتد، بلکه باید در بستر توسعه اقتصادی فراگیر به آن توجه شود و ما تا دستیابی به نتایج مورد انتظار متعهد باقی خواهیم ماند.

در ادامه سرپرست پروژه سیستان در این جلسه به معرفی طرح‌های زودبازده کوچک اشاره کرد و گفت: محوریت طرح‌های کوچک زودبازده «گردشگری، صنایع‌دستی و توسعه فرهنگی»، «توانمندسازی اقتصادی بانوان»، «کشاورزی و دامداری»، «شیلات و آبزی‌پروری»، «کارآفرینی و توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط مقیاس»، «مدیریت خاک، آب و تالاب» و «تجارت و بازرگانی» است.

ندا فلسفی در مورد اهداف این طرح گفت: اهداف این طرح‌ها تقویت ظرفیت نهادی سازمانهای کلیدی برای دستیابی به اهداف توسعه، پشتیبانی از ابتکارات فردی و گروهی جامعه‌محور باهدف درآمدزایی و کاهش فقر، کمک به ارتقای فعالیت‌های پشتیبان بین سازمانهای جامعه مدنی، دولت و حامیان مالی، حمایت از تشکل‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد و گروه‌های محلی که به دنبال راه‌حل‌هایی برای کاهش مشکلات مربوط به منابع طبیعی، تغییرات اقلیمی و بهبود معیشت و شناسایی راه‌حل‌های ممکن به‌منظور آزمایش و محک چالش‌های توسعه با تأکید بر به‌کارگیری دانش بومی است.

سرپرست پروژه سیستان ادامه داد: طرح‌های کوچک زودبازده از اقدامات اجرایی پروژه سیستان است که به‌طور ویژه برای جلب مشارکت کنشگرانی است که دارای دیدگاهی ویژه یا متمایز به موضوع توسعه باشند، یا نماینده مردمی باشند که از فرآیند توسعه محروم بوده و توانایی ارائه راهکارهایی تجربی یا نوآورانه برای برونرفت از محرومیت یا مواجه‌شدن با چالش‌های توسعه را داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: پروژه ارتقاء مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیای اکوسیستم تالاب هامون و حمایت معیشت‌های جایگزین جوامع محلی، با نام اختصاری پروژه سیستان، پروژه‌ای مشترک میان سازمان حفاظت محیط‌زیست و برنامه توسعه ملل متحد است که با حمایت مالی اتحادیه اروپا از سال ۲۰۲۰ میلادی و با اهداف مشخص به مدت پنج سال در منطقه فعالیت می‌کند.

«دومین جلسه کمیته بررسی و تصویب طرح‌های کوچک زودبازده» با حضور اعضای کمیته شامل نماینده مقیم برنامه توسعه سازمان ملل متحد در ایران و معاون وی، نمایندگان استانی شامل استانداری سیستان و بلوچستان، اداره کل حفاظت محیط‌زیست، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان شیلات، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، اداره کار و امور اجتماعی، اداره کل منابع طبیعی، اداره کل صنعت، معدن و تجارت، دانشگاه زابل نماینده وزارت امور خارجه و نمایندگان پروژه سیستان و با هدف معرفی طرح‌های کوچک زودبازده دریافت شده توسط تیم پروژه برگزار شد.

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha